Tujina

Umik Britancev iz Iraka?

London, 13. 10. 2006 12.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prvi mož britanske vojske meni, da bi se morali Britanci kmalu umakniti iz Iraka. V Bagdadu menijo, da bi bila to katastrofa.

Britanski general bi vojsko umaknil iz Iraka
Britanski general bi vojsko umaknil iz Iraka FOTO: Reuters
Ne pravim, da težave, s katerimi se soočamo po vsem svetu, nastajajo zaradi naše prisotnosti v Iraku, toda nedvomno jih naša prisotnost v Iraku še zaostruje. General Richard Dannatt

General Richard Dannatt je v intervjuju za Daily Mail dejal, da bi morale britanske čete kmalu zapustiti Irak, saj njihova prisotnost le zaostruje varnostne razmere v državi. Pozneje je razložil, da je s "kmalu" mislil na čas, ko bodo izpolnili svoje naloge. "V Iraku si ne želimo biti še naslednji dve leti, tri leta, štiri ali pet let," je dejal.

Dannat je bil kritičen predvsem do dogajanja po koncu prvega dela vojaških operacij v Iraku. Po njegovem je bilo načrtovanje ofenzive "slabo in je najbrž bolj temeljilo na optimizmu kot na smiselnem načrtovanju"

Razkol z vlado premierja Tonyja Blaira je zanikal. Na Downing streetu trdijo, da ima general Blairovo popolno podporo, Britanci pa naj bi ostali v Iraku na prošnjo tamkajšnje vlade. "V Iraku si ne želimo ostati dlje, kot moramo, a konec koncev mora o tem odločati iraška vlada," trdijo. Odzvali so se tudi v uradu iraškega predsednika, kjer trdijo, da bi bil odhod mednarodnih sil katastrofa za državo.

Več žrtev kot v Vietnamu

V Iraku je treh letih in pol umrlo 118 medijskih delavcev
V Iraku je treh letih in pol umrlo 118 medijskih delavcev FOTO: Reuters

Od začetka vojne v Iraku marca 2003 je v tej državi življenje izgubilo že 118 novinarjev in njihovih asistentov, v zadnjem poročilu trdi organizacija Novinarji brez meja.

51 novinarjev so v tem času zajeli, pet pa jih je še vedno v rokah ugrabiteljev.

Število žrtev med novinarji v Iraku je tako precej večje kot med vojno v Vietnamu, ko jih je umrlo 63, ter med drugo svetovno vojno, ki je zahtevala življenje šestih novinarjev več.

Odbor za zaščito novinarjev, ki ima svoj sedež v New Yorku, pa je leto 2006 označil za najbolj krvavo za novinarje, saj jih je v različnih vojnih območjih umrlo že 25. Lani je bilo ubitih 22, leto prej pa 24 medijskih delavcev. 

Bodo odgovorni prišli pred sodišče?


Eden najbolj izkušenih britanskih novinarjev, Terry Lloyd, je postal ena prvih žrtev vojne v Iraku. Ubili so ga marca 2003 med poročanjem s prvih bojnih linij. Preiskava je zdaj pokazala, da je šlo za umor. "Ameriški vojaki so ustrelili, ko je s kombijem z ranjenci odhajal z bojišča," je povedal uradni mrliški oglednik Andrew Walker, ki je predstavljal zaključek preiskave, pri kateri ameriški vojaki niso želeli sodelovati. Pozval je tudi k aretaciji odgovornih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

avava
14. 10. 2006 06.40
to je res da so samo problebi še večji me pa zanima kdo je LE rekel da če odidejo iz iraka da bo katastrofa AMERIČANI????
Romuel
13. 10. 2006 15.19
nevarn poklic ni kej