Tujina

Umik napovedan

Damask, 05. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Sirija je napovedala postopni umik vojske iz Libanona, a le s konsenzom v Bejrutu.

"V Libanonu ne bomo ostali niti en dan, če obstaja libanonski konsenz, da odidemo," je Asad dejal poslancem.


Sirski predsednik Bašar al Asad je v sobotnem nagovoru sirskega parlamenta napovedal, da se bo sirska vojska umaknila iz Libanona v dveh fazah. Najprej v dolino Beka na vzhodu Libanona, kamor bi se morali sicer umakniti že leta 1991. Iz doline Beka pa se bodo sirski vojaki v drugi fazi umaknili na sirsko-libanonsko mejo.

Al Asad je sicer še povedal, da se bo Sirija iz Libanona popolnoma umaknila, če bo za to obstajal konsenz v Bejrutu. Njegov predlog je v Libanonu naletel na mešane odzive. Medtem ko je nekdanji libanonski predsednik Amin Gemajel al Asadov predlog označil kot nesprejemljiv, je vodja libanonske opozicije Valid Jumblat predlog označil kot pozitiven. Glede mirovnih pogajanj z Izraelom je al Asad pred 250-članskim parlamentom povedal, da kljub pripravljenosti Sirije na vrnitev k pogajanjem to doslej ni bilo možno, ker so Izraelci zavračali nove pogovore.

Bašar al Asad, sirski predsednik
Bašar al Asad, sirski predsednik FOTO: Reuters

Po njegovem Sirija ne sme biti predmet spora: "Vsi menijo, da je z umikom težava, vendar je najlažja stvar. Sirija ne zavrača načela umika, mi ne želimo ostati v Libanonu," je še dodal al Asad.

Predsednikov govor poslancem, ki je sicer eden izmed redkih, in ga že sedaj označujejo za zgodovinskega, naj bi bil poskus zmanjšati mednarodni pritisk glede 15 tisoč sirskih vojakov, prisotnih v Libanonu, in zmanjšati možnost izolacije Sirije.

Mirovni pogovori z Izraelom pa bodo po Asadovem mnenju še nekaj časa ostali na sedanji točki. "Potrdili smo, da smo pripravljeni na pogajanja brez predpogojev in da bi pogovore začeli tam, kjer so se ustavili v 90. letih," je rekel Asad in dodal, da ga ne preseneča, da Izrael postavlja pogoje, da bi se izognil pogovorom.

Gemajel: Al Asadov predlog je nesprejemljiv

Nekdanji libanonski predsednik Amin Gemajel je napoved sirskega predsednika al Asada, da se bodo sirski vojaki najprej umaknili v dolino Beka na vzhodu Libanona, potem na libanonsko-sirsko mejo, označil kot nesprejemljivo.

"Ta predlog je nesprejemljiv. Pričakujemo, da bo napovedal umik sirske vojske prek meje, ne le do nje. Umik vojakov v dolino Beka bi morali izvesti že leta 1991. Pričakovali smo, da bo napovedal popoln umik sirskih enot," je poudaril Gemajel.


Bush za popolni umik

Tudi Bush zagovarja popoln umik sirske vojske iz Libanona
Tudi Bush zagovarja popoln umik sirske vojske iz Libanona FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je medtem izrazil prepričanje, da bi se morale sirske čete popolnoma umakniti iz Libanona, besede al Asada o postopnem umiku pa niso prepričale niti State Departementa.

"Ni polovičnih ukrepov. Ko ZDA in Francija rečejo umik, mislimo popoln umik in ne mlačnih ukrepov," je dejal Bush.

Bush je tudi omenil, da so se mu v zahtevah po umiku sirske vojske iz Libanona pridružili francoski predsednik Jacques Chirac, britanski premier Tony Blair in nemški kancler Gerhard Schröder.

"Svet je zdaj enoten pri prizadevanjih, s katerimi bi Libanonu omogočili razcvet demokracije in svobode. Sirija je bila okupatorska sila v Libanonu več kot tri desetletja, sirska podpora terorizmu pa ostaja ključna ovira miru na širšem Bližnjem vzhodu," je poudaril predsednik Bush.

Libanonci obkolili štab sirske tajne službe

Libanonska vojska je z več oklepnimi vozili zavzela položaje v bližini štaba sirske tajne službe v Bejrutu, ki je simbol sirske moči v libanonski prestolnici. Namestitvi okoli 50 vojakov, šestih oklepnih vozil in več tovornjakov v bližino tega objekta v južnem predmestju Ramlet al Baide botruje potreba po zagotavljanju varnosti in preprečevanju možnih dejanj zastraševanja proti Sircem.

Protesti proti Siriji v Libanonu (Foto: Reuters)
Protesti proti Siriji v Libanonu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Do namestitve vojakov približno 150 metrov od hotela Beau Rivage, v katerem bivajo glavne sirske obveščevalne enot, je prišlo le nekaj ur pred nagovorom sirskega predsednika Bašarja al Asada v sirskem parlamentu. Znakov, da se sirski obveščevalni agentje pripravljajo na odhod, zaenkrat ni videti.

Sicer so se vojaki z oklepniki začasno že umaknili malo nazaj, vendar so se kasneje spet vrnili na prejšnje položaje, vendar tokrat samo vojaki brez vozil. Na območje pa so prišli tudi policisti in vojaki opremljeni za izgrede. Šlo naj bi zgolj za preventivne ukrepe.

Sirski vojaki so že pripravljeni na odhod (Foto: Reuters)
Sirski vojaki so že pripravljeni na odhod (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Za popoln sirski umik tudi libanonska opozicija

Do protestov je prišlo v središču Bejruta, kjer se je zbralo nekaj sto protestnikov z zastavami, ki so nadaljevali protisirsko kampanjo, ki se je začela 14. februarja, po umoru Rafika Haririja. Opozicija je tako Libanonce pozvala, naj se v ponedeljek zopet zberejo na demonstracijah, na katerih bodo zahtevali popoln umik sirske vojske.

Vodja libanonske opozicije Valid Jumblat je al Asadovo napoved o postopnem umiku sirskih vojakov medtem označil kot pozitivno. "Govor sirskega predsednika je bil pozitiven in je v skladu z našimi pričakovanji. Napovedal je drugačne odnose in to je tisto, kar smo zahtevali," je dejal Jumblat za libanonsko zasebno televizijo Future TV.

Močna protisirska kampanja libanonske opozicije je bila doslej večinoma mirna. Vendar pa so neznanci v petek zvečer iz vozečega avtomobila vrgli bombo na sirsko nadzorno vojaško točko v Baalbeku na vzhodu Libanona, ki je sicer eksplodirala, vendar pa ni bil pri tem nihče ranjen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10