
Po navedbah Severnega zavezništva se je do sedaj v Konduzu predalo približno 1500 talibanskih borcev, ki s tovornjaki in drugimi vozili zapuščajo mesto. Protitalibanske sile pod vodstvom uzbeškega generala Severnega zavezništva Abdula Rašida Dostama se v Kunduzu borijo s posamičnimi skupinami tujih plačancev in afganistanskih talibanov, ki se še niso predali, so sporočili vojaški viri v Dušanbeju. Med tujimi plačanci, ki se borijo za bin Ladna so predvsem Pakistanci, Arabci in Čečeni, po naših podatkih pa tudi manjša skupina bosanskih prostovoljcev.

Enote tadžiškega generala Severnega zavezništva Mohameda Dauda pa so se po navedbah istih virov približale obrobju Kunduza in se prav tako spopadajo s talibanskimi borci, ki so še ostali v mestu. Zaradi kaotičnih razmer v mestu ni mogoče oceniti, koliko protalibanskih borcev je še ostalo. Severno zavezništvo je talibanom postavilo ultimat, naj se predajo do nedelje, sicer se bo začela obsežna ofenziva na Konduz. Zahodno od mesta Mazar-i-Šarif pa se je do sedaj umaknilo okoli 400 borcev z 20 tovornjaki, vzhodno pa več kot 800 talibanov, ki so predali tudi 4 oklepnike in 2 tanka.
Daud je zanikal informacije, da so njegove sile včeraj zavzele kraj Aliabad, kakih 30 kilometrov južno od Konduza. ZN so v petek zaradi težav pri organizaciji na torek preložili konferenco o prihodnosti Afganistana, ki bi morala potekati v ponedeljek v Petersbergu pri Bonnu.
Človekoljubna pomoč prispela v Mazar-i-Šarif

V afganistansko mesto Mazar-i-Šarif, ki ga je pred slabima dvema tednoma zavzelo opozicijsko Severno zavezništvo, je danes prispelo 59 tovornjakov Mednarodnega odbora Rdečega križa. Človekoljubna pomoč, ki vsebuje 1500 ton hrane in medicinsko opremo, je namenjena 65.000 pregnanim v Afganistanu, zadostovala pa naj bi za šest mesecev. Na poti iz vzhodnoiranskega mesta Mešhed v mesto Herat na zahodu Afganistana pa je še en konvoj pomoči. Združeni narodi poročajo, da je zaradi zime in podhranjenosti na severu Afganistana zbolelo že več sto otrok.
Američani in Britanci v Kabulu
Prebivalci Kabula so sporočili, da se je v neko poslopje v stanovanjski četrti afganistanske prestolnice naselilo več deset ameriških ali britanskih vojakov. Vojaki po navedbah očividcev v poslopje vstopajo in odhajajo ponoči. Prebivalci Kabula so tokrat prvič od začetka ameriških napadov na Afganistan 7. oktobra v mestu opazili tuje vojake. Uradnih podatkov o navzočnosti ameriških ali britanskih vojakov v mestu za zdaj ni.
Pomoč nemške vojske ameriškim vojakom
Letala nemške vojske bodo v ponedeljek iz ameriškega vojaškega letališča v Ramsteinu začela polete, s katerimi bodo nudila pomoč ameriškim vojakom v Afganistanu. Prva tri transportna letala nemške vojske vrste Transall, ki jih bodo nemški in ameriški vojaki naložili z odejami in hrano bodo v ponedeljek poletela proti ameriškemu oporišču Incirlik na jugu Turčije, od tam pa bodo humanitarno pomoč v Afganistan prepeljala ameriška letala, je po poročanju tujih agencij sporočil tiskovni predstavnik nemških zračnih sil. Poleti iz Ramsteina naj bi potekali dva meseca.
V bližini Herata odkrili množično grobišče
Britanski BBC poroča, da so v bližini Herata na zahodu Afganistana odkrili množično grobišče s trupli ljudi, ki naj bi jih ubili talibani. Dejstvo, da so bile žrtve zvezane, kaže na to, da so bile pokončane in ne ubite v spopadih.
Predstavniki Mednarodnega odbora Rdečega križa so že v četrtek sporočili, da so njihovi sodelavci po umiku talibanov iz Mazar-i-Šarifa v tem mestu odkrili od 400 do 600 trupel.
Poostren nadzor v BiH

Zaradi možnosti, da bi člani teroristične organizacije Al Kaida prestopili mejo Bosne in Hercegovine, so tamkajšnje oblasti močno poostrile nadzor nad vstopom potnikov in blaga v državo. Kot je za sarajevski časnik Dnevni Avaz izjavil vodja državne obmejne službe imajo tajne službe podatke, da naj bi se domnevni člani Al Kaide odpravili proti Srednji Evropi.
Življenje se počasi umirja
Medtem pa se na ulice afganistanskih mest počasi vrača življenje. Odprle so se trgovine, tako da se večina moških po jutranji molitvi odpravlja po nakupih, veliko dela pa imajo tudi brivci in frizerji. V času talibanskega režima so se moški le redko srečali z nepokritimi ženskimi obrazi. Kljub spremembam pa je na ulicah še vedno veliko žensk zakritih, saj verjamejo, da je to del njihove tradicije in ne prisila.
Drugače je v gorah v okolici Kabula. Kljub nizkim temperaturam snega še vedno ni, pokrajini tako že tretje leto zapored grozi suša. V samotnih gorskih vasicah ni ne hrane, ne vode, pravzaprav ničesar. Mednarodne organizacije zato poskušajo hrano prebivalcem odročnih gorskih vasi dostaviti še pred zimo.