
Smrtnost otrok, mlajših od pet let, je po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) po vsem svetu od leta 1990 upadla za več kot četrtino oziroma za 27 odstotkov. Z 12,5 milijona umrlih otrok, mlajših od pet let, v letu 1990 je smrtnost upadla na 9 milijonov v letu 2007, je danes v Ženevi sporočil WHO.
Svetovna zdravstvena organizacija je danes objavila prvo poročilo o napredku pri Ciljih tisočletja na področju zdravja. Ti zahtevajo upad smrtnosti otrok do leta 2015 za dvakrat.
WHO sicer ugotavlja, da je v številnih afriških in drugih revnih državah stanje še vedno zaskrbljujoče, cilje tisočletja pa bo mogoče doseči le, če se bodo življenjske razmere ljudi izboljšale. V boju proti smrtnosti otrok WHO na prvo mesto postavlja izboljšanje zdravstvenih sistemov.

Otroke je mogoče zaščiti z mrežami proti komarjem, ki preprečujejo pike z malarijo okuženih žuželk, z bojem proti boleznim, ki povzročajo diarejo, z izboljšanjem akcij cepljenja ter z oskrbo s čisto vodo. Pri boju proti smrtnosti otrok se po ocenah WHO kažejo ohrabrujoči znaki, a tudi koraki nazaj, predvsem pri zdravstveni oskrbi mater in novorojenčkov. Pri otrocih, mlajših od pet let, se kar 37 odstotkov smrti pripeti v prvih mesecih ali celo tednih življenja.
Velik problem je Afrika
Zaskrbljujoč je podatek, da več kot četrtina otrok v Afganistanu ali v Sierri Leone umre še pred dopolnitvijo petega leta starosti. Moški v Sierra Leone v povprečju živijo 39 let, ženske pa 43. V Aghanistanu pa tako moški kot ženske dočakajo starost 41 in 42 let.
V Eritreji se je pričakovana življenjska doba za moške dvignila z 33 na 61 let. V Liberiji pa je pričakovana življenjska doba za moške 54 let, za ženske pa 58 let. V Nigeriji, Angoli, Bangladešu, Maldivih in Vzhodnem Timorju pa je državam uspelo dvigniti pričakovano starost za deset let. Moški v Sierra Leone v povprečju živijo 39 let, ženske pa 43. V Afghanistanu pa tako moški kot ženske dočakajo starost 41 in 42 let.
V Rusiji je povprečna življenjska doba za moške okoli 60 let, za ženske pa 73 let. V razvitih državah, kot so ZDA, pa se je povprečna življenjska doba povzpela za moške na 76 in ženske na 81. leto. ZDA, ki porabijo največ denarja za zdravstvo – številka se giblje okoli 6,719 dolarjev na osebo – pa so manj uspešne glede smrtnosti otrok. Osem od 1000 otrok tako umre pred dopolnitvijo petega leta starosti.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.