Tujina

Umrl je Cyrus Vance

New York, 13. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V New Yorku je v 84. letu starosti po dolgoletnem boju z Alzheimerjevo boleznijo umrl nekdanji ameriški državni sekretar in mirovni posrednik med vojno na območju nekdanje Jugoslavije Cyrus Vance.

Slobodan Milošević in Cyrus Vance
Slobodan Milošević in Cyrus Vance FOTO: Reuters

Vance je bil v diplomaciji aktiven več kot 30 let, ob najvišjem položaju zunanjega ministra ZDA pa je bil vrsto let dejaven tudi kot posrednik ZN in pogajalec na različnih kriznih žariščih, tako glede ciprskega vprašanja, kot tudi na Bližnjem in Daljnem vzhodu, v Aziji in Afriki.

Ameriški državni sekretar je bil v času predsednika Jimmyja Carterja med letoma 1977 in 1980. S položaja je odstopil 28. aprila 1980 zaradi nestrinjanja s Carterjevo odločitvijo o vojaškem posredovanju za rešitev ameriških talcev v Iranu, ki se je končalo tragično. V poskusu reševanja talcev je umrlo osem ameriških vojakov, 52 talcev pa so od novembra 1979 na ameriškem veleposlaništvu v Teheranu zadrževali skupno 444 dni, vse do zaprisege predsednika Ronalda Reagana.

Vance kot Kissingerjevo nasprotje

Vance je bil kot državni sekretar pravo nasprotje svojega predhodnika Henryja Kissingerja, saj je bila njegova politika veliko liberalnejša. Njegova politična prepričanja so ga pogosto spravila v nasprotje tudi s Carterjevim svetovalcem za nacionalno varnost Zbigniewom Brzezinskim.

Cyrus Vance
Cyrus Vance FOTO: Reuters

V zgodnjem obdobju opravljanja dolžnosti državnega sekretarja je Vance zabeležil več uspehov. Igral je ključno vlogo pri normalizaciji ameriško-kitajskih odnosov, sodeloval pri sklepanju sporazumov o Panamskem prekopu in bil leta 1978 eden soustvarjalcev mirovnega sporazuma iz Camp Davida, s katerim se je končal spor med Izraelom in Egiptom. Leta 1977 je s predsednikom Carterjem sodeloval tudi pri pogajanjih s Sovjetsko zvezo, na katerih se je sovjetski zunanji minister Andrej Gromiko strinjal s podaljšanjem začasnega sporazuma o omejitvi strateške oborožitve SALT 1.

Pred prevzemom nalog državnega sekretarja si je posredniške izkušnje pridobil na pogajanjih za preprečitev vojne med Grčijo in Turčijo zaradi ciprskega vprašanja leta 1967 in leta 1968 v Koreji, s Henryjem Kissingerjem pa je v Parizu sodeloval na mirovnih pogajanjih o Vietnamu.

Mirovno posredništvo za SFRJ

Franjo Tuđman in Cyrus Vance
Franjo Tuđman in Cyrus Vance FOTO: Reuters

Na prošnjo takratnega generalnega sekretarja ZN Pereza de Cuellarja je bil med letoma 1991 in 1993 mirovni posrednik med vojno na območju nekdanje SFRJ. Januarja 1992 je prispeval k sklenitvi premirja z upornimi hrvaškimi Srbi, ki mu je sledila namestitev sil Unprofor na varovanih območjih ZN na Hrvaškem. Zaradi neuspeha, da bi dosegel mir v BiH, pa je v prvi polovici leta 1993 odstopil s položaja.

Skupaj s posrednikom Evropske skupnosti lordom Davidom Owenom sta namreč oblikovala mirovni načrt za BiH, ki sta ga 2. januarja 1993 predstavila na ženevski konferenci o nekdanji Jugoslaviji in po katerem bi Bosno razdelili na deset avtonomnih kantonov, sicer etnično mešanih, ki pa bi potekali večinoma po etničnih linijah. Načrt je propadel, saj ga je podprla le muslimanska stran.

Vance je leta 1992 opravljal tudi dolžnosti osebnega odposlanca de Cuellarja v Južni Afriki, nato pa je opravljal posredniško misijo v Gorskem Karabahu. ZN so ga tudi pooblastili za posrednika v pogajanjih o normalizaciji odnosov med Grčijo in Makedonijo. S položaja je iz osebnih razlogov odstopil decembra 1999.

Cyrus Roberts Vance se je rodil 27. marca 1917 v Clarksburgu v Zahodni Virginiji, končal pravo na univerzi Yale, nato pa vstopil v mornarico, v kateri se je med drugo svetovno vojno boril na Pacifiku. Po vojni je delal v New Yorku kot odvetnik, v državno službo pa je prvič stopil leta 1957, ko je služil kot posebni svetovalec v senatnem pododboru za oborožene sile.

V času predsedovanja Johna Kennedyja je bil svetovalec v obrambnem ministrstvu, predsednik Lyndon Johnson pa ga je leta 1964 imenoval za namestnika obrambnega sekretarja. Zaradi zdravstvenih razlogov je s položaja odstopil junija 1967.

Powell: Amerika je izgubila resničnega patriota

Ameriški državni sekretar Colin Powell je v odzivu na vest o Vanceovi smrti ocenil, da je "Amerika izgubila resničnega patriota". Obžalovanje nad Vanceovo smrtjo je izrazil tudi nekdanji predsednik Carter. "Bil je zagovornik miru in človekovih pravic, izreden državnik, ki je služil meni in drugim predsednikom," je v sporočilu za javnost zapisal Carter. "Pogrešali bomo njegovo prijateljstvo in svet bo pogrešal njegovo humanitarno delo in dobroto," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10