Pogreb kosovskega predsednika Ibrahima Rugove, ki je danes v 61. letu starosti umrl v Prištini, bo v sredo. Tako je pokojnikovi družini predlagala kosovska vlada in predsedstvo skupščine. Vlada in predsedstvo skupščine sta se odločili tudi za razglas petdnevnega žalovanja. V Prištini se je medtem zbralo več sto ljudi, med njimi tudi člani kosovske vlade, ki so se poklonili priljubljenemu voditelju.
Prizadeval si je za neodvisno Kosovo
Rugova, ki je predstavljal simbol boja kosovskih Albancev za neodvisnost Kosova, je bolehal za pljučnim rakom, njegova smrt pa je prišla v za Kosovo občutljivem času, saj se bodo v bližnji prihodnosti začela pogajanja o njegovem prihodnjem statusu in morebitni neodvisnosti pokrajine. Albanske oblasti so razglasile dvodnevno žalovanje, pogreb pa bo predvidoma sredi prihodnjega tedna.
Zdravniki so pri Rugovi, ki je predstavljal simbol boja kosovskih Albancev za neodvisnost Kosova, pljučni rak uradno diagnosticirali septembra 2005. Vendar je predsednik takrat napovedal, da ne namerava odstopiti z mesta predsednika pokrajine in da si bo še naprej prizadeval za neodvisnost Kosova.
Neugoden čas
Predsednik je bil ena izmed osrednjih figur v boju za neodvisnost Kosova od Srbije vse od začetka 90. let preteklega stoletja. Takrat je ustanovil miroljubno gibanje proti politiki tedanjega predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića, njegova smrt pa je prišla v za Kosovo neugodnem času.
V sredo bi se namreč morala začeti pogajanja o decentralizaciji oblasti na Kosovu med Beogradom in Prištino, vendar so pogovore zaradi smrti Rugove že preložili na začetek februarja, je na Dunaju potrdila tiskovna predstavnica ekipe posebnega odposlanca Združenih narodov za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Marttija Ahtisaarija Hua Jiang. Za preložitev pogajanj se je v Helsinkih pred tem že izrekel tudi Ahtisaari, ki je izrazil upanje, da "bo položaj na Kosovu ostal miren in da se bo ustava spoštovala".
Ob tem pa ostaja nejasno, ali se bodo lahko med seboj sprti voditelji kosovskih Albancev hitro dogovorili, kdo bo na mestu vodje kosovske štiričlanske skupine za pogajanja o prihodnjem statusu pokrajine nadomestil Rugovo. Člani skupine so namreč predstavniki štirih najbolj vplivnih strank kosovskih Albancev, iskanje novega vodje skupine pa utegne poganja dodatno zavleči, menijo diplomatski viri v Prištini.
Izreden sestanek kosovskih politikov
Vodja misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Soeren Jessen-Petersen je kmalu po vesti o Rugovini smrti sklical nujni sestanek vseh kosovskih političnih voditeljev. V skladu z ustavnimi določili Kosova naj bi Rugovo do izvolitve novega predsednika na položaju prvega človeka Kosova nadomeščal predsednik kosovske skupščine Nexhat Daci. Ta je tako kot Rugova član vladajoče Demokratske zveze Kosova (LDK), s smrtjo Rugove pa je Kosovo po njegovem mnenju utrpelo največjo izgubo v svoji novejši zgodovini.
Politični predstavniki kosovskih Srbov so medtem izpostavili, da smrt Rugove zaradi predsednikove hude bolezni ni nepričakovana in da tudi zato ne gre pričakovati kakšnih hujših pretresov na Kosovu. Kot izpostavljajo, do političnih spopadov utegne priti zaradi boja za Rugovinega naslednika, in sicer ne le v stranki pokojnega predsednika, ampak tudi med drugimi strankami kosovskih Albancev.
Sožalje tujih državnikov
Številni tuji državniki, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel, so družini preminulega predsednika že izrekli sožalje. Kot je v sožalni brzojavki zapisal Janša, je mednarodna skupnost Rugovo spoštovala kot človekoljuba, ki se je na miroljuben način boril za uveljavitev pravic svojega naroda in demokracijo. Rupel pa je zapisal, da se bomo Rugove "vedno spominjali po njegovi predanosti demokraciji, stabilnosti in blaginji Kosova, ki svojo prihodnost vidi v evropskih strukturah".
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je pokojnega Rugovo označil kot velikega zagovornika Kosova. Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je povedal, da je Kosovo s smrtjo Rugove izgubilo zgodovinskega voditelja, ki je svoje življenje posvetil boju za pravice njegovih prebivalcev. Družini Rugove je sožalje izrekla tudi avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik, katere država predseduje EU, na sedežu zveze NATO pa tudi generalni sekretar zveze NATO Jaap de Hoop Scheffer. Na smrt kosovskega predsednika Rugove so se odzvale številne evropske države, med njimi Italija, Francija, Avstrija in Nemčija, pa tudi Svet Evrope in Združeni narodi (ZN). Generalni sekretar ZN Kofi Anan je politične voditelje na Kosovu ob tem pozval, naj v tem za pokrajino ključnem trenutku ohranijo enotnost.
Makedonski premier Vlado Bučkovski je obžaloval, da je politično sceno zapustil tvoren politik, ki je veliko doprinesel k miru in stabilnosti v regiji. Makedonski predsednik Branko Crvenkovski pa je izrazil upanje, da smrt Rugove ne bo izzvala destabilizacije Kosova. Upanje, da "bodo legitimni predstavniki kosovskih Albancev znali nadaljevati pot, po kateri je šel Rugova," je v sožalnem pismu izrazil tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić. Sožalje sta svojcem Rugove izrekla tudi srbski predsednik Boris Tadić in zunanji minister Srbije in Črne gore Vuk Drašković.
''Vzornik albanskega upora''
Smrt Rugove obžalujejo tudi politični voditelji Albancev z juga Srbije, ki so izpostavili, da smrt kosovskega predsednika "pomeni izgubo ne le za Kosovo, ampak tudi za vse Albance, kjerkoli živijo". Sožalje ob smrti kosovskega predsednika so izrazili tudi vodje albanskih strank v Črni gori. Albanske oblasti so med tem razglasile dvodnevno žalovanje. Predsednik albanske vlade Sali Berisha pa je pokojnika ocenil kot "voditelja in vzornika albanskega upora" na Kosovu.