Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je imel v neki srednji šoli v Kabulu govor ob dnevu pismenosti. Dogodek so prenašali na državni televiziji, v njem pa je promoviral izobrazbo. V Afganistanu naj bi bilo namreč okoli 80 odstotkov ljudi nepismenih. "Res si ne bi želel, da se moj sin Mirvajs odtuji. Rad bi, da se šola tukaj.
Tako sem zaskrbljen! Bognedaj, da bi moral Mirvajs zapustiti Afganistan," je dejal. Triletni Mirvajs je namreč njegov edini sin.
Posnetek je pokazal v rute ovite ženske in vladne uslužbence, ki so se jim ob poslušanju čustvenega predsednika tudi orosile oči. V govoru je med drugim omenil težek položaj države, ki je že toliko časa v vojni, v konfliktu s talibanskimi uporniki pa skoraj devet let, in vpliv vojne na otroke. "Naši otroci ne morejo v šolo, ker se bojijo eksplozij, samomorilskih napadov ali obstreljevanj." Z besedami je ciljal na talibanske napade, pa tudi na Natove zračne napade na upornike, v katerih večkrat umrejo civilisti.
"Vsak Afganistanec se mora truditi prispevati k miru v državi. Ne bi rad, da moj otrok postane tujec. Rad bi, da gre v šolo v Kabulu, v Afganistanu, da tukaj odraste, tukaj postane zdravnik." Afganistance je pozval, naj sodelujejo pri obnovi države, ki je v vojni že več kot 30 let. Afganistan si po njegovem mnenju lahko povrne dostojanstvo le s pomočjo Afganistancev samih. V govoru je tudi pozval talibane, naj svoje države in njenih prebivalcev ne uničujejo, temveč se odločijo za mir.
V napadu umrl guverner
Varnostne razmere v Afganistanu so medtem čedalje slabše. Samomorilski napadalec je povzročil smrt namestnika guvernerja v provinci Gazni Mohameda Kazima Alahjarja, v napadu pa je umrlo še pet ljudi, med njimi njegov sin in dva varnostnika. Do eksplozije je prišlo na poti v službo. Bomba naj bi eksplodirala v avtomobilu, parkiranem ob cesti.
V Afganistanu samomorilski napadi pogostokrat povzročijo smrt nedolžnih civilistov, varnostnikov in članov varnostnih sil, vendar pa ne prihaja pogosto do napadov visokih predstavnikov vlade ali provinc. Zadnji tovrstni napad se je zgodil septembra lansko leto v provinci Laghman, ko je umrl namestnik antiteroristične skupine v Kabulu, ob tem je umrlo še 22 ljudi.
Gazni je provinca, ki se nahaja južnozahodno od Kabula, v zadnjih nekaj letih pa se aktivnost talibanov stalno povečuje. To leto je bilo eno izmed najbolj krvavih v Afganistanu po padcu talibanskega režima leta 2001. Talibani napadajo navkljub prisotnosti 150 tisočih zavezniških vojakov.
Vojaška akcija zoper talibane
Naraščajoče nasilje in čedalje več žrtev pa skrbi ZDA, predsednik Barack Obama pa bo decembra predstavil pregled vojaške strategije v državi.
V operaciji koalicijskih sil je bilo v soboto na vzhodu Afganistana ubitih 30 talibanskih upornikov. Natovim silam je med akcijo v vzhodni provinci Lagman tudi uspelo ujeti poveljnika talibanov, ki naj bi bil povezan z več napadi na afganistanske uslužbence med parlamentarnimi volitvami minuli teden, ki so jih zaznamovali številni nasilni incidenti.
Na jugu Afganistana je pred nekaj dnevi strmoglavil tudi helikopter zveze Nato. Umrlo je devet pripadnikov mednarodnih mirovnih sil v Afganistanu (Isaf), ranjena pa sta bila vojaka Isaf, afganistanski vojak in ameriški civilist.
V Afganistanu je letos sicer umrlo 529 tujih vojakov, kar je več kot v celotnem lanskem letu, ko so zabeležili 521 smrti. Od začetka vojaške operacije pod vodstvom ZDA proti talibanom leta 2001 pa je doslej umrlo 2097 pripadnikov Isafa.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.