Tujina

Umrl Vincent Gigante

New York, 20. 12. 2005 09.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanji mafijski šef je v starosti umrl v zaporu, potem ko se mu je dolga leta izogibal s pretvarjanjem, da je nor.

Vincent Gigante pred prihodom na sodišče leta 1996
Vincent Gigante pred prihodom na sodišče leta 1996 FOTO: Reuters

Newyorška italijanska mafija, ki je le še senca tega, kar je bila nekoč, je izgubila še enega legendarnega nekdanjega šefa, to je Vincent Gigante, ki je umrl v starosti 77 let v zveznem zaporu v državi Missouri, kjer je prestajal 12-letno zaporno kazen. Gigante je bil do obsodbe leta 1997 vodja ene od petih mafijskih družin iz New Yorka (Gambino, Genovese, Lucchese, Bonanno, Colombo), ki jih FBI v zadnjih letih uspešno "obglavlja", umrl pa naj bi zaradi težav s srcem.

Vincent Gigante je bil v 90. letih najpomembnejši mafijski šef in vodilni član "Komisije", to je neke vrste mafijskega častnega razsodišča, ki razsoja v sporih med družinami. Vodenje družine Genovese je prevzel v 80. letih na miren način nato pa se držal na oblasti z železno disciplino in z igranjem duševne prizadetosti. 

V javnosti v pidžami in copatih, za zaprtimi vrati bister šef

V javnosti, predvsem v domačem Greenwich Villageu se je pojavljal v pižami in copatih in se pogovarjal sam s sabo, ko pa je za zaprtimi vrati vodil mafijske sestanke, se je prelevil v povsem bistrega in sposobnega šefa. To trdi FBI na podlagi prisluškovanj in izpovedi spreobrnjenih mafijcev, medtem ko Gigantejevi zagovorniki trdijo, da nikoli ni bil šef mafije.

Rodil se je leta 1928 v New Yorku in neuspešno obiskoval srednjo tekstilno šolo, kot mladega pa ga je pod svoje okrilje vzel slavni Vito Genovese, sodelavec še bolj slavnega Luckyja Luciana. Mafijska družina Genovese še danes nosi ime po ustanovitelju, ki je umrl leta 1969. Gigante, ki so ga ljubkovalno klicali "brada" je bil od 17 do 25 leta starosti sedemkrat aretiran, med drugim zaradi posedovanja orožja, ukradenega blaga, kraje avtomobila, nezakonitih iger na srečo, požiga in podobnih reči.

Medtem ko so druge mafijske šefe spravljali v zapor, se je Gigante uspešno izogibal obsodbam s sposobnimi odvetniki, ki so dokazovali, da je neprišteven. Njegov brat Louis Gigante, sicer med drugim katoliški duhovnik, je večkrat javno zatrdil, da njegovega brata preganjajo le zato, ker je italijanskega porekla in zaradi stereotipa o italijanskih priseljencih kot mafijcih. Ne glede na zanikanja pa Gigantejeva življenjska zgodba govori sama zase.

V zaporu nikoli ni bil dolgo, saj prič in dokazov ni bilo na pretek. Kadar ni izsiljeval denarja in opravljal drugih dejavnosti za mafijo, se je preživljal tudi kot poklicni boksar v poltežki kategoriji. Leta 1957 je skušal ubiti šefa družine Genovese Franka Costella, ki pa ga na sojenju "ni prepoznal" in Gigante je bil oproščen poskusa umora. V zapor pa je odšel leta 1959, ko je bil obsojen na sedem let zaradi trgovanja s heroinom. 

Leta 2003 priznal, da se je delal norega

Leta 1969 je bil obtožen poskusa podkupovanja petih policistov v New Jerseyju, da ga opozorijo na preiskave, vendar pa so njegovi odvetniki takrat že uspešno uporabili obrambo neprištevnosti, kar je delovalo tudi pri drugih obtožbah vse do leta 1997. Pred tem je bil leta 1993 obtožen, da je skušal ubiti Johna Gottija, ki je umrl leta 2002 v zaporu za rakom. Gotti je prekršil mafijski red, ko je brez dovoljenja ubil šefa družine Gambino Paula Castellana.

Potem ko je leta 2003 priznal, da se je dolga leta delal norega, je prišlo na dan, da je družina Genovese pod Gigantejevim vodstvom v 90. letih postala najvplivnejša. Gigante je prejemal tudi po 100 milijonov dolarjev na leto od svojih podrejenih, ki so služili denar z igrami na srečo, oderuštvom in izsiljevanjem smetarskih, gradbenih in prevozniških sindikatov. Pod nadzorom so imeli tudi ribje trgovce na slavni ribji tržnici Fulton.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10