Haiti, ki ga je v torek opustošil uničujoč potres sedme stopnje po Richterju, je danes stresel močan popotresni sunek z močjo 4,5 po Richterju. Po podatkih ameriškega centra za spremljanje potresov je bilo žarišče potresa le 25 kilometrov od haitijske prestolnice. Zaradi sunka so bili reševalci danes za krajši čas prisiljeni prekiniti iskanje preživelih pod ruševinami, a so že po nekaj minutah nadaljevali z delom.
Po torkovem potresu je sicer Haiti že streslo kakšnih 30 popotresnih sunkov, ki so med prebivalstvom, soočenim s porušenimi domovi, sprožili dodatno paniko. Torkov potres je sicer po navedbah haitijskih oblasti terjal najmanj 50.000 smrtnih žrtev, še 250.000 ljudi je bilo ranjenih, 1,5 milijona pa jih je ostalo brez domov.
Haiti je le dovolil Združenim državam Amerike, da zaradi kaosa na glavnem letališču vzpostavijo red. To naj bi omogočilo hitrejše razdeljevanje humanitarne pomoči. Po nekaterih podatkih bi bil lahko ta potres eden izmed desetih najbolj smrtonosnih potresov v zgodovini. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki je danes obiskala Haiti, je državljanom Haitija ponudila pomoč.
Plenjenje in nasilje, policije pa ni
Agencija Reuters poroča, da moški, oboroženi z noži, kamni in orodjem, vlamljajo v trgovine, pri tem pa se med seboj pretepajo za majice, igrače in drugo blago iz porušenih trgovin in domov. "Tam je popolna anarhija, totalen kaos, policija se je umaknila," je povedal fotograf Reutersa Carlos Barria. O plenjenju so poročali že v prvih dneh po potresu, a naj bi šlo za redke primere, danes pa naj bi se precej razširilo.
Pod ruševinami še živi ljudje
Ameriški in turški reševalci so se danes trudili, da bi se dokopali do še živih ponesrečencev, na katere se je v torek med potresom porušilo petnadstropno trgovinsko poslopje.
Slišali so dve oddaljeni skupini ljudi, ki sta bili pod ruševinami poslopja, ki je pod seboj pokopalo več ducat nakupovalcev, ki so bili v času potresa v trgovini. Reševalci so govorili s 17-letnico in fantom, ki je bil z njo, ki sta povedala, da nista ranjena, le žejna. ''Našli smo fanta in dekle in trudimo se, da ju čim prej izkopljemo izpod ruševin,'' je povedal Charles McDermott, predstavnik floridskih reševalcev. Kot je še povedal, naj bi bilo pod ruševinami živih do pet ljudi, do katerih upajo, da se bodo dokopali, preden bo prepozno.
Ker ni pomoči, odhajajo iz prestolnice
Sicer je več tisoč Haitijcev danes začelo zapuščati porušeno prestolnico, kamor pomoč za brezdomce, ponesrečence in lačne prihaja mnogo prepozno. Številni prenočišče iščejo pri prijateljih in sorodnikih na podeželju, ki je manj prizadeto od prestolnice. Številni Haitijci so se na pot odpravili peš le s torbami na ramenih, drugi so svoje premoženje naložili na avtomobile in tovornjake in več ur čakali na bencinskih postajah, da so natočili gorivo.
Haitijci s tujimi potnimi listi so se zbrali na letališču, kjer so se poskušali vkrcati na vojaška letala, ki prevažajo pomoč. Ameriška vojaška služba je celo postavila začasno imigracijsko pisarno, kjer preverjajo status ljudi, preden jim pustijo, da se približajo vzletni pisti.
Brez zdravil in vode
Po nekaterih informacijah lokalnih oblasti na Haitiju naj bi v potresu umrlo tudi do 200.000 ljudi. Nemočni ljudje so danes prav tako zelo razburjeni, saj prihaja do velikih zamud pri dostavi humanitarne pomoči in zdravil. V pristanišču glavnega mesta je prišlo celo do prepirov glede vreč s hrano, ki so jo razdeljevali Združeni narodi.
Na cestah skoraj ni policije, da bi zagotovila varnost. V nekaterih predelih glavnega mesta naj bi prišlo celo do streljanja. "Nimamo ne kirurških rokavic, dezinfekcijskih snovi, antibiotikov, vode. Tam zunaj imamo otroke s suhimi usti, ki jim ne moremo dati vode, saj je nimamo," je dejal eden izmed zdravnikov.
Množice vojaških in civilnih letal so na ogrožena območja pripeljala hrano, vodo, nujna zdravila, vendar so imeli zaradi porušenih cest in pristajalnih stez pri pristajanju velike težave. Glavno letališče na Haitiju Port au Prince je zelo poškodovano, saj so poškodovani kontrolni stolpi in druge stavbe.
Ostal zgolj en zdravnik
Žrtve potresa so v paniki opazovale, kako so zdravniki in medicinsko osebje po naročilu Združenih narodov v petek zaradi varnostnih razmer zapustili bolnišnico v haitskem glavnem mestu. Edini zdravnik, ki je ostal na porušenem področju je bil Sanjay Gupta, ki je skrbel za okoli 25 bolnikov. "Še nikoli se nisem znašel v takšni situaciji. Vse skupaj je smešno," je povedal.
Po poročanju CNN so ZN zdravnikom in drugemu medicinskemu osebju v soboto zjutraj le dovolili vrnitev v bolnišnico.
'Gre za zgodovinsko katastrofo'
Potres na Haitiju je najhujša nesreča, s katero so se kadar koli srečali Združeni narodi, pa je danes ocenila predstavnica Urada ZN za koordinacijo humanitarnih zadev Elisabeth Byrs. "Gre za zgodovinsko katastrofo. V zgodovini ZN se še nismo srečali s čim podobnim," je povedala.
Katastrofa na Haitiju je po ocenah ZN tako huda predvsem zato, ker v prizadetih regijah praktično ne deluje nobena infrastruktura. Ko je leta 2004 indonezijsko obalo prizadel rušilni cunami, so še naprej delovale vsaj strukture lokalnih oblasti.
Na Haitiju, na primer v mestu Leogane, pa so po potresu uničene vse javne službe. "Potres je obglavil mesto," je ponazorila Byrsova in poudarila, da to še posebej ovira učinkovito razdeljevanje pomoči prizadetim.
Rdeči križ je na Haiti danes napotil konvoj 10 vozil, ki prevažajo tudi večje količine medicinske pomoči. Med drugim bodo vozila na Haiti pripeljala zasilno bolnišnico s 50 posteljami, ekipo kirurgov in telekomunikacijsko enoto.
V konvoju so združene pošiljke iz norveškega, finskega, španskega, danskega in japonskega nacionalnega odbora Rdečega križa, v haitsko prestolnico pa naj bi prispel še danes. Material mora potovati po tleh, ker zaradi zmede na haitijskem letališču pot po zraku ni mogoča, poročajo iz Haitija. Mednarodni odbor Rdečega križa in Rdečega polmeseca bo sicer v prihodnjih dneh še glasneje nagovoril mednarodno skupnost k pomoči Haitiju.
Uničena polovica domov
V prestolnici Port au Prince je uničena desetina, na nekaterih območjih pa celo polovica domov. Na terenu so zdravniki in reševalci s psi, ki iščejo preživele. Prebivalci se soočajo z velikim pomanjkanjem hrane in vode.
Po zadnjih podatkih ZN je v potresu umrlo tudi 37 članov osebja ZN. Od skupno 12.000, kolikor jih v državi dela v različnih misijah ZN, pa jih 330 še vedno pogrešajo. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je napovedal, da bo kmalu obiskal Haiti.Kot je še pojasnil, želi z obiskom izraziti solidarnost z ljudmi Haitija in tudi osebjem ZN, želi pa tudi osebno oceniti razmere. "Ljudje ne morejo kuhati, nimajo plina, nimajo vode in nimajo kje pripraviti hrane," je v Ženevi povedala tiskovna predstavnica Svetovnega programa za prehrano Emilia Casella.
Ban Ki Mun je še napovedal, da bodo Združeni narodi na mednarodno skupnost naslovili poziv za zagotovitev nujne pomoči v vrednosti 550 milijonov ameriških dolarjev za potrebe po vodi, hrani in zatočišču. Povedal je še, da je več kot 50 odstotkov poslopij v prestolnici in v drugih najbolj prizadetih območjih uničenih ali poškodovanih.
Obama pozval k solidarnosti
Ameriški predsednik Barack Obama je medtem Američane pozval k solidarnosti s Haitijci. Obama je v luči ponedeljkovega praznika v ZDA, ko Američani obeležujejo dan borca za pravice temnopoltih Martina Luthra Kinga, v sporočilu zapisal, "da nas uničujoči potres na Haitiju in nujno potrebna človekoljubna pomoč spominjajo, da moramo našo radodarnost in uslužnost razširiti izven meja naših skupnosti".
Haitijski minister za zdravje Alex Larsen je medtem sporočil, da je torkov potres sedme stopnje po Richterju terjal več kot 50.000 smrtnih žrtev, 250.000 pa je ranjenih. Po njegovih navedbah je ob tem brez strehe nad glavo ostalo skoraj 1,5 milijona ljudi.
Haitijski premier Jean-Max Bellerive je sporočil, da so doslej pokopali posmrtne ostanke več kot 15.000 ljudi, na tisoče trupel pa je še vedno pod ruševinami in ne morejo do njih. Ob na tisoče truplih, ki se v tropski vročini še vedno kopičijo v Port au Princeu, so reševalci tudi borijo s časom, da bi našli morebitne preživele pod ruševinami, prav tako pa je potrebno oskrbeli množice ranjenih.
Na pomoč tudi 10.000 vojakov
Ameriški admiral Mike Mullen, načelnik skupnega poveljstva, pa je napovedal, da bi do ponedeljka v in v bližino Haitija lahko prišlo tudi do okoli 10.000 ameriških vojakov, da bi pomagali pri razdeljevanju pomoči in preprečevanju morebitnih izgredov med obupanim prebivalstvom.
Ameriški predsednik Barack Obama in francoski predsednik Nicolas Sarkozy bosta skupaj z Brazilijo, Kanado in drugimi državami organizirala mednarodno konferenco o obnovi Haitija. Za začetek bodo Haitiju namreč namenile kar 100 milijonov dolarjev, poleg tega pa bodo tja poslale tudi 900 pripadnikov padalcev ameriške vojske. Tem se bo pridružilo še 2000 tamkajšnjih marincev, ki naj bi razbremenili osebje ZN.
Poziv k pomoči ljudem
Rdeči križ Slovenije prosi in poziva vse, ki želijo pomagati prizadetim, da svoj prispevek nakažejo na tekoči račun: 03100-1111122296, sklic 937041, s pripisom Potres Haiti. Zbrana sredstva bodo posredovali Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca.
Slovenska Karitas je prav tako odprla poseben račun, na katerem zbira namensko pomoč. Morebitni darovalci sredstva lahko nakažejo na tekoči račun: 02140–0015556761, namen: Haiti, sklic: 8400. Prizadeti potrebujejo šotore, medicinske pripomočke, hrano, vodo in tablete za prečiščevanje vode.
Unicef Slovenija pa je začel zbirati sredstva za pomoč otrokom na Haitiju. Pozivajo, da kot že večkrat doslej solidarno podprete Unicefovo nujno pomoč na terenu in pomagate reševati življenja otrok, ki so v kriznih razmerah najbolj ogrožena. Sredstva lahko nakažete na tekoči račun: 02085-0017741956, namen: Pomoč žrtvam potresa na Haitiju.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.