Od leta 2006 do konca lanskega leta je med opravljanjem svojega poklica umrlo 827 novinarjev, kar pomeni, da je vsakih pet dni umrl en novinar.
Samo lani je umrlo 115 novinarjev, sicer pa je bilo razjasnjenih le osem odstotkov teh primerov, je ob današnjem mednarodnem dnevu za končanje nekaznovanosti zločinov proti novinarjem sporočil Unesco.
Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je ob tej priložnosti objavila poročilo z naslovom Varnost novinarjev in nevarnost nekaznovanosti. V njem med pogosto nekaznovanimi zločini zoper novinarje med drugim navaja ugrabitve, mučenje, ustrahovanje in zaplembo raziskovalnega gradiva.
Čeprav si številne države okrepljeno prizadevajo za pregon zločinov zoper novinarje, umori pogosto ostajajo nekaznovani. V letih 2014 in 2015 je bilo po podatkih Unesca ubitih skupno 213 novinarjev, od tega 78 v arabskih deželah. Te veljajo za novinarjem najnevarnejša območja na svetu.
V Latinski Ameriki in na Karibih je bilo lani in predlani ubitih skupno 51 novinarjev, v azijsko-pacifiški regiji 34, v Afriki pa 27.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon občuduje pogum novinarjev, ki tvegajo svoja življenja v imenu resnice. "Kličem k takojšnji akciji, da se zagotovi pravica v primerih, ko so novinarji napadeni, nadlegovani ali ubiti."
V sporočilu za javnost je Ki Moon pozval vse države, naj obeležijo današnji mednarodni dan s konkretnimi dejanji, s katerimi bodo zagotovili medijem dovolj prostora za delovanje, ne da so ob tem nadlegovani ali ustrahovani.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.