18-letna Rahaf Mohamed al Kunun je konec tedna pobegnila od družine. Nameravala je v Avstralijo in tam zaprositi za azil, a so jo - ko je želela prestopiti na drugo letalo - tajske oblasti zadržale na letališču Suvarnabhumi v Bangkoku.
Nameravali so jo vrniti svojcem v Savdsko Arabijo, a se je temu odločno uprla in se zaprla v sobo letališkega hotela.
Tudi prek družbenih omrežij je sporočila, da se v primeru vrnitve boji za svoje življenje, in dosegla, da so jo tajske oblasti predale v oskrbo visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR).
V ponedeljek zvečer po lokalnem času je tudi vodja tajske policije za priseljevanje in predstavnik tajskih oblasti Surachate Hakparn potrdil, da je tajska vlada Mohamed Al Kununovi dovolila ostati. "Tajska bo poskrbela zanjo, kolikor je le mogoče," je dejal Hakparn in dodal: "Zdaj je pod suverenostjo Tajske. Nihče, nobeno veleposlaništvo, je ne more prisiliti, da odide. Tajska je dežela nasmehov. Nikogar ne bomo poslali v možno smrt."
Surachate je napovedal, da se bo še danes sestal s savdskimi diplomati, ki jim bo pojasnil odločitev Tajske. Uradniki v Rijadu in na savdskem veleposlaništvu na Tajskem zadev zaenkrat ne komentirajo.
Podporo Mohamed al Kununovi je izrazil tudi nemški veleposlanik na Tajskem Georg Schmidt: "Z njo delimo zaskrbljenost. Smo v stiku s tajskimi oblastmi in z veleposlaništvi držav, za katere je izrazila željo, da bi tam zaprosila za azil."
Al Kununova je hotel na glavnem letališču v Bangkoku včeraj tako zapustila 'pod nadzorom' UNHCR, od koder so sporočili, da so "hvaležni, da je njen izgon ustavljen". Vložila je prošnjo za azil, ki jo bodo predstavniki UNCHR zdaj podrobno preučili.
Globoko zaskrbljene nad dogajanjem in trditvami 18-letnice so tudi avstralske oblasti, ki pravijo, da skrbno spremljajo primer, poroča BBC. Avstralska senatorka Sarah Hanson-Young je avstralske oblasti tako pozvala, naj čim prej poskrbijo za dokumente, ki jih mladenka potrebuje za potovanje.
Predstavnik UNHCR na Tajskem Giuseppe de Vicentiis je ob tem danes izrazil hvaležnost, da tajski uradniki Mohamed al Kununove niso proti njeni volji deportirali oziroma poslali v Savdsko Arabijo. Dodal je, da bi lahko preučitev njenega primera in odločitev o nadaljnjih korakih zahtevala več dni.
Savdske oblasti: gre za družinsko zadevo
Savdska vlada je medtem po porčanju agencije Reuters prek svojega veleposlaništva v Bangkoku zanikala, da bi Rijad terjal njeno deportacijo, in dodala, da gre za družinsko zadevo, nad katero pa bdi tudi veleposlaništvo. Že pred tem je zanikala, da je poslala svoje predstavnike v Bangkok na srečanje z dekletom. Je pa dala vedeti, da je veleposlaništvo stopilo v stik z njenim očetom, ki je v konservativni kraljevini višji predstavnik regionalnih oblasti, in mu predstavila stanje.
V Bangkoku danes pričakujejo tako očeta kot njenega brata, je povedal Hakparn in dodal, da bo o možnosti srečanja med njima in dekletom govoril s predstavniki UNHCR. Ob tem je poudaril, da v primeru Kunun ne gre za vprašanje političnega azila.
Prihod očeta na Tajsko je na Twitterju potrdila tudi Savdijka in dodala, da je zaradi tega zaskrbljena in prestrašena. Ko pravi, se kljub temu pod zaščito UNCHR počuti varno, končno naj bi ji vrnili tudi potni list.
Prihod očeta je potrdil tudi namestnik direktorja azijske podružnice Human Rights Watch Phil Robertson. "Nimamo pojma, kaj bo storil /.../ ali bo skušal ugotoviti, kje je in jo nadlegoval. Ne vemo, ali bo mogoče skušal v to prepričati veleposlaništvo," je dodal.
Dekle zdaj išče države, ki bi ji bile pripravljene ponuditi azil, pri čemer pa se najbolj nagiba k odhodu v Kanado. Tajska namreč ni podpisnica Konvencije ZN o beguncih in prosilcem za azil ne zagotavlja pravnega varstva, čeprav je po nekaterih ocenah v tem trenutku v državi več kot 100.000 beguncev.
V Avstraliji, ki prav tako ostaja ena od možnosti, so medtem dali vedeti, da bodo preučili njeno prošnjo za azil, ki so jim jo posredovali ZN. Sedaj mora postopek do konca izvesti UNHCR in nato bodo previdno preverili možnost humanitarne vize, so še dodali v avstralski vladi.
Pod oznako #SaveRahaf (Rešite Rafah) je prošnja 18-letnice zaokrožila po vsem svetu, sama pa je postala senzacija na družbenih omrežjih. S tvitanjem z bangkoškega letališča v živo ji je uspelo pridobiti 80.000 sledilcev.
Odpoved islamu - tako imenovano 'odpadništvo', se v Savdski Arabiji kaznuje s smrtjo.
Aktivisti za človekove pravice opozarjajo, da so Savdijke, ki zbežijo, pogosto žrtve družinskega nasilja in da jim kratijo svobodo, če jih vrnejo proti njihovi volji. Savdska kraljevina je bila večkrat tarča kritik zaradi pravic žensk. V državi velja sistem skrbništva, ko moški nadzorujejo in se odločajo v imenu sorodnic. Ženske pa so še vedno lahko kaznovane za 'moralne' zločine ali postanejo tarče 'ubojev iz časti', ki jih izvedejo družinski člani.
Spomnimo ...
18-letna Rahaf Mohamed al Kunun je konec tedna skušala pobegniti od družine, s katero je dopustovala v Kuvajtu. Medtem ko je v nedeljo na letališču Suvarnabhumi skušala prestopiti na drugo letalo, naj bi jo ustavili savdski in kuvajtski uradniki in ji na silo odvzeli potni list, zaradi česar je obtičala v Bangkoku. Na savdskem veleposlaništvu v Bangkoku trdijo, da so jo pridržali, ker naj ne bi imela povratne vozovnice, o odvzetem potnem listu pa naj ne bi vedeli nič. Al Kununova to zanika in dodaja, da naj bi jo "njen moški varuh" prijavil, ker naj pobegnila in "potovala brez njegovega dovoljenja".
Tajski uradniki za priseljevanje so ji sprva zavrnili vstop v državo, nato pa jo skušali deportirati nazaj v Kuvajt.
A dekle se ni hotelo vkrcati na letalo. Nedeljski večer je tako preživela v hotelu letališča - zabarikadirala se je v sobo, ker se je bala, da jo bodo tajski uradniki, ki so se stražili pred vrati sobe, na silo 'strpali' na letalo, svetovno javnost pa medtem s tvitanjem opozarjala na svojo zgodbo.
Trdi namreč, da bo, v kolikor se bo prisiljena vrniti k družini, umorjena. "V Kuvajtu me bo pričakala moja družina, moji bratje in savdsko veleposlaništvo," je dejala Mohamed al Kununova. "Moje življenje je v nevarnosti. Družina mi grozi, da me bo ubila zaradi najbolj malenkostnih zadev," izpostavlja. "Moja družina je zelo stroga. Za šest mesecev so me zaklenili v sobo samo ker sem si ostrigla lase," pripoveduje in dodaja, da je prepričana, da jo bodo – v kolikor se vrne – najprej zaprli. "A to je še najmanj. 100-odstotno sem prepričana, da me bodo ubili, takoj ko zapustim savdski zapor," je obupana. Dodaja, da je prestrašena in da izublja upanje.
Njeni sorodniki teh trditev zaenkrat niso komentirali. Je pa njeno bojazen za britanski The Guardian potrdila njena prijateljica. "Njena družina je zelo stroga, nasilni so, v preteklosti se je morala soočiti celo s spolnim nadlegovanjem," je dejala 20-letnica, ki zaradi lastne varnosti želi ostati anonimna in je pred tremi meseci tudi sama zapustila Savdsko Arabijo ter se preselila v Avstralijo. Grožnje, ki jih Mohamed al Kununova navaja, naj bi bile po njenem tako resnične, strah pa povsem upravičen. "Jasno je, da se njena družina po tem kar se je zgodilo – odrekla se je islamu in pobegnila – ne morejo več pojaviti v javnosti. Drugega 'rešitve' kot to, da jo ubijejo, zato ne vidijo," je pojasnila njena prijateljica. "Bratranec ji je že pred časom dejal, da jo želi ubiti, da jo želi videti v mlaki krvi," pripoveduje 20-letnica.
Po njenih navedbah se z Mohamed al Kununovo poznata eno leto, spoznali sta se na spletu in se nato povezali. "Ona je aktivistka, feministka," pravi in dodaja, da je v Savdski Arabiji sicer veliko feminističnih skupin. "Povezujejo se preko spleta in na tak način pomagajo druga drugi, se varujejo. Spominjam se, da je ena ženska donirala denar in hrano zavetiščem, parim pa je z nakupom vozovnic pomagala celo pobegniti."
Po njenih besedah je imela Mohamed al Kununova urejen trimesečni turistični vizum, ki je omogočal večkratni vstop v Avstralijo.
V ponedeljek zjutraj je nato sporočila, da želi na Tajskem vložiti prošnjo za azil. Prošnja tajskih odvetnikov na kazenskem sodišču v Bangkoku, da se ustavi njeno deportacijo, je bila v ponedeljek sicer zavrnjena. "V kolikor bo deportirana, se bo soočila s hudimi posledicami. Zato je UNCHR-ju treba zagotoviti dostop do nje in možnost, da zaprosi za azil. Tajska bi se morala z odločitvijo komisariata ZN strinjati," je v ponedeljek dejal Robertson.
Tudi dekle ni hotelo oditi, dokler ni videla predstavnikov UNHCR. Ti so v ponedeljek popoldne le uredili, da ji je Tajska ponudila začasno zatočišče.
To, da je letalo družbe Kuwait Airlines odletelo brez nje, je izredno pomembna zmaga, meni tudi Robertson. Ko je letalo, za katerega se je tako bala, da se bo nanj prisiljena vkrcati, zapustilo Bangkok, je Mohamed al Kununova na spletu objavila video, v katerem pravi: "Jaz sem Rahaf. Letalo je odšlo brez mene, sem v hotelu. Iščem azil in čim prej potrebujem državo, ki bi me lahko zaščitila." Za pomoč je poleg Avstralije zaprosila še Združene države Amerike, Kanado in Veliko Britanijo.
Pregled omejitev, zakonodaje in reform pravic žensk v Savdski Arabiji Konservativna Savdska Arabija v zadnjem času skuša v svetu ustvariti novo podobo, prijaznejšo ženskam, a v veljavi ostajajo številni zakoni, ki omejujejo pravice in svoboščine žensk. V kraljevini tako ostaja v veljavi sistem skrbništva, ko pravne in zasebne odločitve žensk sprejemajo njihovi moški sorodniki - očetje, bratje, strici, možje, sinovi. To pomeni, da potrebujejo ženske dovoljenje svojega najbližjega moškega sorodnika, če želijo na primer potovati ali študirati v tujini. Savdsko ministrstvo za izobraževanje je julija 2017 sporočilo, da bodo v dekliških šolah dovoljevali tudi športno vzgojo, če bo ta v skladu z islamsko zakonodajo. Lani je kralj Salman dovolil, da imajo ženske dostop do storitev v javnem sektorju, kot na primer izobraževanje in zdravstvena oskrba, brez dovoljenja moškega. Dolgo časa so obstajale številne omejitve tudi na področju zaposlovanja, a je te do neke mere zrahljal prestolonaslednik, princ Mohamed bin Salman v okviru svojega gospodarskega načrta Vizija 2030. Načrt predvideva, da se bo delež žensk na delovnih mestih zvišal z 22 na 30 odstotkov. Do leta 2005 so bile ženske sicer omejene predvsem na delovna mesta, kjer so imele stik le z drugimi ženskami. V zadnjih letih se delež žensk na delovnih mestih povečuje. Kralj Salman je med drugim podpisal odlok, ki ženskam dovoljuje, da lahko preko spleta zaprosijo za dovoljenje za odprtje podjetja. Na drugi strani ženske še vedno ne morejo zapustiti države brez dovoljenja moškega sorodnika, niti obnoviti potnega lista. Največja sprememba v zadnjih nekaj letih se je zgodila lani, ko so s 24. junijem ženske dobile dovoljenje, da lahko vozijo avtomobile. Po sistemu skrbništva imajo ženske tudi zelo omejene pravice glede zasebnega življenja. Tako se ne morejo poročiti brez dovoljenja moškega skrbnika. Soprog se lahko loči od svoje partnerke brez njene potrditve. Ravno minuli konec tedna je pravosodno ministrstvo naložilo sodiščem, da morajo ženske preko sporočila sms obvestiti o ločitvi, saj številni možje o pravnem postopku niso obvestili svojih partnerk. Lansko leto je bilo za Savdijke posebno tudi na področju dostopa do javnih prostorov. Z januarjem so namreč dobile pravico, da lahko obiščejo posebne sektorje na športnih stadionih in si ogledajo tekme. Pred tem je namreč za ženske veljala prepoved udeležbe na športnih dogodkih. Savdska Arabija počasi rahlja tudi pooblastila tako imenovane verske policije mutave, ki je desetletja patruljirala po savdskih ulicah in nadzorovala, ali imajo ženske pokrite lase. Občasno se tako na ulicah prestolnice Rijad pojavljala tudi ženske brez naglavnih rut. |
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.