Libanonske oblasti so sporočile, da je etiopsko letalo, ki je včeraj strmoglavilo v Sredozemsko morje, pri tem pa je umrlo vseh 90 ljudi na letalu, letelo v nasprotno smer, kot je bilo predvideno. Libanonski minister za promet Gazi Aridi je pri tem dodal, da je kontrola leta z bejrutskega letališča pilota prosila, da popravi smer, a je ta letalo obrnil v napačno smer.
Za zdaj ni znano, zakaj se je to zgodilo oziroma ali pilot na to ni mogel vplivati. Airidi je pojasnil, da so kontrolorji poletov pilotu naročili, da popravi smer in se tako izogne nevihti, a je ta z letalom zelo na hitro in precej nenavadno zavil, nato pa je letalo popolnoma izginilo z radarjev.
Vse manj upanja za preživele
Sicer reševalne ekipe še vedno iščejo morebitne preživele, a zanje ostaja vse manj upanja. Iz Libanona poročajo, da ni več upanja, da bi našli morebitne preživele. Vzrok nesreče je bilo slabo vreme, saj je med vzletom nad letališčem divjalo neurje. Letalo je strmoglavilo v Sredozemsko morje le 12 kilometrov stran od letališča, reševalne ekipe pa so iz morja že potegnile okoli 30 trupel. Na letalu je bilo sicer 83 potnikov in sedem članov posadke.
Libanonski obrambni minister Elias el Mur je povedal, da bo pravi vzrok nesreče znan, ko bodo našli črni skrinjici, že prej pa je libanonski predsednik Michel Suleiman izključil možnost, da bi lahko šlo za sabotažo. Po poročanju libanonske vojske naj bi se letalo prelomilo že v zraku. Morje je medem razbitine letala že naplavilo na obalo v bližini letališča.
Libanonski minister za zdravstvo Mohamed Kalifeh je povedal, da jim je doslej uspelo identificirati le eno truplo, preostala pa so neprepoznavna, zato bo za identifikacijo potrebna analiza DNK. Na letalu je bilo 54 Libanoncev, 22 Etiopijcev in dva Britanca, med potniki pa so bili tudi državljani Kanade, Rusije, Francije, Iraka, Sirije in Turčije. Med njimi je bila tudi žena francoskega veleposlanika v Libanonu Marla Pietton. Libanonci, ki so bili na letalu, so bili po večini šiiti, ki so imeli v Etiopiji poslovne interese.
Libanonske oblasti so že razglasile dan žalovanja, premier Saad al Hariri pa je obiskal letališče in se srečal z raztresenimi sorodniki žrtev. Nekateri med njimi so bili jezni, ker je letalo vzletelo kljub zelo slabemu vremenu, libanonski minister za informiranje Tarek Mitri pa je dejal, da ni bilo nobenega razloga, da letalu ne bi dovolili vzleta. "Druga letala so pred nesrečo in po njej vzletala in pristajala popolnoma brez težav," je povedal. Tudi generalni direktor letalske družbe Girma, katere letalo je strmoglavilo, je povedal, da posadka zagotovo ne bi poletela, če ne bi bila prepričana, da to dovoljujejo vremenske razmere.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.