Tujina

Upanje za Darfur?

Bruselj, 08. 03. 2006 18.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

EU in ZDA so sudanske oblasti pozvale, naj v Darfurju dovolijo delovanje močnejše mirovne operacije pod okriljem ZN.

Robert Zoellick in Javier Solana
Robert Zoellick in Javier Solana FOTO: Reuters

Visoki predstavniki Evropske unije in ZDA, pa tudi Afriške unije (AU) so v Bruslju pozvali oblasti v Sudanu, naj dovolijo, da v pokrajini Darfur mirovno misijo AU nasledi močnejša mirovna operacija pod okriljem Združenih narodov. Prav tako so se zavzeli za takojšnje nadaljevanje mirovnih pogajanj, da bi se tri leta trajajoči spopadi v Darfurju vendarle končali.

"Razmere, kot so v Darfurju, se ne smejo nadaljevati," je ob robu bruseljskih pogovorov poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana in se tudi zavzel za dogovor o natančnem urniku mirovnih pogajanj, ki že več mesecev potekajo v nigerijski Abuji. ZN morajo biti aktivni, Afričani morajo igrati ključno vlogo, sudanska vlada pa mora prevzeti odgovornost, pa je dejal namestnik ameriške državne sekretarke Robert Zoellick.

Sudanski podpredsednik Ali Osman Mohamed Taha je dejal, da bodo o misiji ZN v Darfurju razmislili, ko bodo v tej regiji dosegli politično rešitev konflikta.


Sudanske oblasti za zdaj prihod mirovne misije ZN v Darfur zavračajo in danes je zunanji minister Mohamed Elsamani v Nairobiju izrazil prepričanje, da se bo nasilje v Darfurju še okrepilo, če bi mirovno operacijo namesto AU prevzeli ZN. V Sudanu je proti namestitvi mednarodnih mirovnih sil protestiralo na tisoče ljudi.

A misija AU, ki se ji mandat izteče konec marca, se je v preteklosti izkazala kot dokaj neučinkovita, med drugim tudi zaradi velikih težav s financiranjem. Prav tako je predsednik komisije AU Alpfa Oumar Konare danes podprl predlog Solane, da bi dorekli urnik za pogajanja o rešitvi darfurske krize in prihodu okrepljene misije ZN. "Nujno je hitro ukrepanje," je dejal Konare.

Slovenske humanitarne organizacije, ki sodelujejo v projektu Svet za Darfur, so doslej za pomoč notranje razseljenim osebam v taborišču Hamidija na zahodu sudanske pokrajine Darfur zbrale 90 milijonov tolarjev.


V spopadih v Darfurju je doslej umrlo med 200 do 500 tisoč ljudi, kakšna dva milijona pa jih je izgubilo svoje domove. Sudan je največja afriška država, samo Darfur pa je po površini primerljiv s Francijo. Misija AU je v državi od leta 2004, šteje pa kakih 7000 mož. O njeni predaji ZN bo AU odločala v petek, tudi če se bo zanjo odločila, pa je pričakovati, da bodo novo misijo v veliki meri še vedno sestavljali afriški vojaki.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.