Šaimi Osami je prekipelo, zato je stvari vzela v svoje roke. Ker ni imela voznika, ki bi jo prepeljal v bolnišnico, prav tako pa kot ženska ne sme uporabljati javnega prevoza, se je odločila, da se bo k zdravniku odpeljala kar sama, poročajo tuji mediji. Gre za pogumno odločitev, saj v Savdski Arabiji ženske ne smejo voziti. Lahko jih prevažajo moški sorodniki ali pa morajo najeti voznika, kateremu morajo plačati 533 ameriških dolarjev mesečnega zaslužka, poroča tiskovna agencija Reuters. Tega pa si veliko žensk ne more privoščiti, saj gre za velikanski strošek, veliko pa jih tudi ni finančno samostojnih in ne odločajo, kako bodo porabile denar.
Pred vstajo v arabskem svetu si ženske v Savdski Arabiji niso upale razmišljati o tem, da bi vozile, a razmere so se spremenile. Po egiptovski in tunizijski revoluciji so se opogumile tudi savdske ženske. "Ugotovila sem, da ne obstaja zakon, ki bi ženskam prepovedoval voziti. Vzela sem ključe, globoko vdihnila in prižgala motor,“ je dejala Osama. Savdska Arabija res nima v svojih zakonih zapisanega člena, ki bi ženskam prepovedoval upravljati z vozilom, a zakon nalaga, da morajo državljani uporabljati vozniška dovoljenja, ki jih izdajajo lokalne oblasti. Te pa dovoljenj ne izdajajo ženskam, kar posledično pomeni, da je ženska v prekršku, če sedi za volanom.

33-letno Osamovo je policija aretirala, ko se je vračala iz bolnišnice, kjer je bila na redni terapiji. Le nekaj dni prej pa so policisti prijeli še eno upornico, ki je objavila posnetek, kako vozi osebni avtomobil. Manal Alšarif poziva ženske, naj se uprejo. Alšarifova je sicer na prostosti, a zoper njo so vložili obtožnico, ki jo bremeni, da je v tujini omajala ugled kraljevine in da razvnema javno mnenje. Osamova in Alšarifova sta se naučili voziti v Ameriki, poročajo tuji mediji.
S to težavo se ženske soočajo že 35 let, zadnji večji upor pa se je zgodil leta 1990, a so ga oblasti zatrle. Ženske so pristale v zaporih, ostale so brez služb in podobno. Tako so jih želeli opozoriti, kaj se jim bo zgodilo, če ne bodo ubogale.
V državi velja tudi pravilo, da ženska mora imeti pisno dovoljenje moškega sorodnika (oče, mož, brat ali sin), da se lahko zaposli, potuje v tujino in da gre na določene operacije. Tako kot podporniki ideje, da ženske lahko vozijo, so tudi nasprotniki ustanovili svojo stran na Facebooku, kjer pozivajo ljudi, da pretepejo vsako žensko, ki se usede za volan. Približno 1000 žensk je kralju Abdulahu poslalo peticijo, v kateri pravijo, da podpirajo prepoved vožnje za ženske. Nasprotniki tudi zatrjujejo, da bi bile voznice posledično bolj nadlegovane.
Alšarifova poziva tiste ženske, ki imajo tuja vozniška dovoljenja, naj se 17. junija usedejo za volan in se odpravijo na ulice. Tiste, ki ne znajo voziti, pa se bodo lahko udeležile učnih ur.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.