Tujina

Uporniki bijejo zadnjo bitko

Faludža/Bagdad, 13. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Vojaška operacija prevzema nadzora nad Faludžo je skoraj končana, oblasti pa so že začele z evakuacijo ranjenih civilistov.

Svetovalec za nacionalno varnost iraškega začasnega premiera Ijada Alavija, Kasem Davud je danes dejal, da je vojaška operacija prevzema nadzora v Faludži skoraj končana. Pri tem je bilo po njegovih besedah ubitih okoli 1000 upornikov, 200 domnevnih upornikov pa so zajeli.

Potem ko je iraška vlada sporočila, da je vojaška operacija prevzema nadzora nad Faludžo skoraj končana, so oblasti začele evakuacijo ranjenih civilistov iz mesta. Ameriške oblasti so še sporočile, da v naslednjih 72 urah nameravajo zavzeti še preostale uporniške predele. Medtem je v Faludžo prispel tudi konvoj iraškega Rdečega polmeseca, ki bo prebivalstvu razdelil človekoljubno pomoč.

Kot je sporočil začasni iraški minister za zdravje Ala Alvan, so reševalna vozila ranjene prebivalce Faludže začela prevažati v bagdadske bolnišnice, vendar pa natančno število ranjencev ni znano. Prvi konvoj s človekoljubno pomočjo je nato le prispel v mesto, kjer so od ponedeljka potekali srditi spopadi med uporniki in iraškimi ter ameriškimi silami. Štirje tovornjaki, tri reševalna vozila in minibus so v Faludžo pripeljali hrano, vodo in zdravila. Prav tako naj bi usposobili mestno splošno bolnišnico, ki je bila ena izmed prvih tarč v spopadih. Sicer je večina od 200.000 do 300.000 prebivalcev Faludže mesto zapustila še pred začetkom ofenzive.

Ofenziva na Faludži poteka že peti dan (foto: Reuters)
Ofenziva na Faludži poteka že peti dan (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Medtem pa so policijski in bolnišnični viri v Bagdadu sporočili, da naj bi bili v letalskih napadih in obstreljevanju med ameriškimi silami in uporniki zahodno od Bagdada ubiti štirje ljudje, 29 pa je ranjenih. Po navedbah policijskega narednika Alija Huseina so ameriška vojaška letala davi napadla položaje upornikov blizu zloglasnega zapora Abu Graib kakih 30 kilometrov zahodno od iraške prestolnice.

Ofenziva na mesto Faludža

Ofenziva ameriških in iraških sil na uporniško mesto Faludža se je danes nadaljevala že peti dan. Po relativnem zatišju ponoči, so se spopadi davi ponovno okrepili, predvsem v četrti Džolan. Iraški uporniki so v dveh ločenih napadih v bližini Faludže zadeli štiri ameriške vojaške helikopterje. Posadkam se je uspelo rešiti in varno vrniti v svoja oporišča. Dva helikopterja kiowa OH-58 sta bila zadeta iz zasede okoli pete ure po lokalnem času v mestu Karma, kakšnih deset kilometrov severovzhodno od Faludže. Dva helikopterja apache pa so uporniki z lahkim orožjem zadeli med patruljiranjem jugovzhodno od Faludže, nedaleč od vasi Zaidan.

Ameriške vojake, ki so težje ranjenih v spopadih v Iraku, prepeljejo na zdravljenje v ameriško vojaško bazo v Nemčijo (foto: Reuters)
Ameriške vojake, ki so težje ranjenih v spopadih v Iraku, prepeljejo na zdravljenje v ameriško vojaško bazo v Nemčijo (foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Razmere v Faludži so katastrofalne," je opozorila tiskovna predstavnica iraškega Rdečega križa v Bagdadu.

Ameriške sile so sporočile, da je četrt Džolan pod njihovim nadzorom in da je v zadnjih dneh odpor v tej četrti šibak, tako naj bi sedaj nadzorovali že 80 odstotkov Faludže. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je za arabsko televizijo Al Arabija povedal, da želijo operacijo v Faludži čim prej zaključiti in se nato posvetiti njeni obnovi. Ob samem začetku ofenzive so Američani zatrdili, da bodo prenehali šele takrat, ko bodo uničile vse upornike v tem mestu.

Razmere so katastrofalne

Mesto po spopadih
Mesto po spopadih FOTO: Reuters

Predstavniki iraškega Rdečega križa so opozarjale, da so razmere v Faludži katastrofalne, zato so dopoldne iz Bagdada v Faludžo napotili konvoj petih tovornjakov s humanitarno pomočjo, navkljub odločitvi ameriške vojske in iraške prehodne vlade, da konvoju ne izdata dovoljenje za vstop v Faludžo.

Konvoj je v popoldanskih urah uspešno prispel v Faludžo, kar je potrdila tudi tiskovna predstavnica iraškega Rdečega križa Firdos al Abadijeva. S petimi tovornjaki so v Faludžo prispela tudi tri vozila prve pomoči in 30 prostovoljcev. Konvoj je bil namenjen v severni del mesta, kjer so poiskali varno mesto, od koder so lahko civilistom, ki so že skoraj en teden ujeti v mestu, razdelili pomoč.

V spopadih je bilo ubitih najmanj 22, ranjenih pa okoli 170 ameriških vojakov.

Ameriške in iraške vojaške sile so optimistične, saj nadzorujejo že več kot 80% mesta Faludža (Foto: Reuters)
Ameriške in iraške vojaške sile so optimistične, saj nadzorujejo že več kot 80% mesta Faludža (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Del Mosula pod nadzorom upornikov

Iraški uporniki so zavzeli nadzor nad južnim in zahodnim delom Mosula, ki leži kakih 390 kilometrov severno od Bagdada. V njihovih rokah sta tudi dve policijski postaji v tem tretjem največjem iraškem mestu, ki, kot kaže, polzi izpod nadzora ameriških in iraških vojaških sil. Po poročanju prič iraški uporniki patruljirajo po ulicah in nadzirajo predvsem banke, trgovine, bolnice ter šole, ki so pogosto tarče plenilcev.

Iraška mesta se preminjajo v kupe ruševin
Iraška mesta se preminjajo v kupe ruševin FOTO: Reuters

Na severu Mosula je eksplodiral tudi avtomobil bomba. Tarča napada je bil konvoj iraške narodne garde. V oboroženem uporu v Mosulu, ki naj bi bil izraz podpore upornikom v Faludži, je bilo po podatkih ameriške vojske od četrtka ubitih deset iraških in en ameriški vojak.

Medtem so oblasti v šiitskem svetem mestu Nadžaf kakih 160 kilometrov južno od Bagdada uvedli policijsko uro. Po besedah guvernerja province Nadžaf, generala Haleba Jazairija je policijska ura uvedena med polnočjo in četrto uro zjutraj. Oblasti naj bi se za ta ukrep odločile zaradi praznovanj bajrama ob koncu svetega muslimanskega meseca ramazan.

V Bagdadu napadli hotel

Oboroženi iraški uporniki so medtem davi napadli hotel v Karade, delu Bagdada, pri čemer je prišlo do streljanja z iraškimi varnostnimi silami, ki so hotel varovale. O morebitnih žrtvah zaenkrat ne poročajo. Uporniki so bili očitno prepričani, da v hotelu bivajo Američani, je sporočila Al Džazira.

Francija prejela stare posnetke talcev

Bo dostop do prepotrebne pomoči omogočen vsem?
Bo dostop do prepotrebne pomoči omogočen vsem? FOTO: Reuters

Francosko zunanje ministrstvo je prejelo video kaseto, na kateri je posnetek dveh v Iraku ugrabljenih francoskih novinarjev, Christiana Chesnota in Georgesa Malbrunota. Posnetek naj bi bil narejen 3. oktobra in prikazuje oba talca "v dobrem zdravstvenem stanju". Malbrunotev brat Bernard je sporočil, da so enako video kaseto konec oktobra prejeli tudi svojci ugrabljenih.

"Oba moška sta prikazana z ramo ob rami, ne preveč shujšana, ne izgledata preveč utrujena in sta oblečena v bele majice," je povedal Bernard Malbrunot in dodal, da video posnetek traja le "kakšno minuto". Kot je še dodal, sta talca na posnetku tako v angleščini kot arabščini povedala le, da jima gre dobro.

Odgovornost za ugrabitev je prevzela Islamska vojska v Iraku, ki kot pogoj za izpustitev talcev od Francije zahteva preklic zakona o prepovedi nošenja muslimanskih naglavnih rut v šolah.

V četrtek zvečer so v Faludži odkrili Sirca Mohameda Al Džundija, ki je bil 20. avgusta ugrabljen skupaj s še vedno pogrešanima francoskima novinarjema. Al Džundi je povedal, da so ga od novinarjev ločili pred kakšnim mesecem dni. Pojasnil je, da so jih ugrabitelji zajeli na cesti v Nadžaf in da so bili zaprti skupaj s še nekaterimi drugimi talci, med drugim tudi dvema ugrabljenima Čehoma. Kot je dejal, ne ve, kje se 37-letni Chesnot in 41-letni Malbrunot nahajata sedaj.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17