Tujina

Uporniki tik pred porazom

Kabul/WashingtonMoskva, 12. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zavezniška operacija Anakonda na vzhodu Afganistana se nadaljuje z manjšo močjo. Na območju se nahaja več kot 1200 ameriških vojakov, z razpršenimi skupinami upornikov pa še vedno potekajo posamični spopadi.

"Operacija še ni končana, nekaj dela še ostaja," pravi general ZDA John Rosa
"Operacija še ni končana, nekaj dela še ostaja," pravi general ZDA John Rosa FOTO: Reuters

"Operacija še ni končana, nekaj dela še ostaja," je pojasnil predstavnik Pentagona v Washingtonu, general John Rosa. Borci Al Kaide pa so še vedno razpršeni v majhnih skupinah na območju, kjer so odkrili kakih 40 jam in kjer občasno potekajo spopadi, je dodal Rosa. Po podatkih afganistanskih poveljnikov so ameriške in afganistanske sile prevzele nadzor nad dolino Šahi Kot, ki je veljala za središče zbiranja sil teroristične mreže Al Kaida in talibanov v gorovju Arma. Pred dnevi so sicer Američani iz območja spopadov umaknili približno 600 vojakov.

Ameriški poveljniki operacije Anakonda so zavrnili ponudbo afganistanskih zaveznikov, da ustavijo bombardiranje ter dovolijo borcem Al Kaide in talibanom, da se predajo ali pobegnejo. Tiskovna predstavnica ameriškega obrambnega ministra Victoria Clarke je še dejala, da je ameriški cilj ujeti ali ubiti vse voditelje borcev Al Kaide in talibanov, ostalih borcev pa ni omenjala.

Ameriški vojaki v bazi v Bagramu
Ameriški vojaki v bazi v Bagramu FOTO: Reuters

Okrepitve ameriške vojske se sedaj zbirajo okoli kraja Šari Kot, okoli 150 km južno od Kabula v bližini pakistanske meje.

Al Kaida zanika ameriške informacije

Al Kaida pa je po poročanju pakistanskega časnika News zavrnila ameriška poročila o poteku operacije na vzhodu Afganistana. "V spopadih smo doslej izgubili štiri talibane in mudžahide Al Kaide," piše v pismu, ki naj bi ga poslal vodja Al Kaide Zaif el Adil, danes pa ga je objavil časnik News. El Adil velja za tretjega ali četrtega najpomembnejšega moža v hierarhiji teroristične mreže Osame bin Ladna. V ZDA so poročali o 450 do 650 ubitih talibanih in borcih Al Kaide.

"Ali lahko ameriški obrambni minister medijem pokaže kakega mrtvega borca?" piše med drugim v pismu, napisanem v arabski pisavi, ki je na uredništvo časnika v Pešavar prispelo po faksu. V pismu še piše, da so borci Al Kaide z ruskimi raketami zemlja-zrak vrste SAM-7 med spopadi sestrelili dva ameriška helikopterja.

Karzaj pri Putinu

Afganistanki premier Hamid Karzaj
Afganistanki premier Hamid Karzaj FOTO: Reuters

Ruski predsednik Vladimir Putin se je v Moskvi sestal s predsednikom prehodne afganistanske vlade Hamidom Karzajem.

Ruski predsednik je priznal, da so odnosi med državama poznali drugačne čase, in nadaljeval, da sta Rusija in Afganistan sosednji državi, zato morata zgraditi odnose za dobrobit obeh narodov. Rusija in Afganistan sta ob tej priložnosti podpisala 17 sporazumov o sodelovanju. Sporazumi vključujejo sodelovanje pri izgradnji in obnovi infrastrukture v Afganistanu, na področju nafte in zemeljskega plina ter energetske industrije, kot tudi pri dobavi strojev in industrijske opreme.

Putin je po srečanju dejal, da ima Rusija v Afganistanu en sam cilj: "Afganistan želimo videti kot neodvisno, cvetočo in prijateljsko državo."

Karzaj se je pred tem srečal z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom, ki je predsedniku prehodne afganistanske vlade zagotovil podporo Rusije pri obnovi Afganistana. Ivanov je ponovil, da Rusija podpira prehodno vlado v Kabulu in je pripravljena sodelovati pri urejanju perečih vprašanj v tej državi. Karzaj pa je poudaril, da njegov obisk poudarja nadaljevanje dobrih odnosov med državama.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1