Tujina

Uradno uvedli preiskavo proti Sarkozyju zaradi volilne kampanje

Pariz, 16. 02. 2016 22.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Proti nekdanjemu francoskemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju je tožilstvo uradno uvedlo preiskavo zaradi nezakonitega financiranje njegove predsedniške kampanje leta 2012. Sarkozyja, ki ni skrival želje po vnovični predsedniški kandidaturi leta 2017, so pred tem na sodišču tudi zaslišali.

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy FOTO: Reuters

Tožilec v Parizu je danes sporočil, da so proti Sarkozyju uradno uvedli preiskavo zaradi "nezakonitega financiranja volilne kampanje" in ker je kot kandidat presegel zakonsko dovoljene izdatke za kampanjo. Dobil je tudi status pomožne priče glede obtožb o uporabi "ponarejenih dokumentov, prevar in zlorabe zaupanja", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sarkozyja, ki je bil francoski predsednik med letoma 2007 in 2012, so pred tem danes zaslišali zaradi računovodskega poneverjanja v podjetju Bygmalion, ki je organiziralo Sarkozyjevo kampanjo leta 2012. Izdatki za kampanjo so zakonsko omejeni na 22,5 milijona evrov, omenjeno podjetje pa je 18,5 milijona evrov namesto organizatorjem kampanje zaračunalo takratni Sarkozyjevi stranki UMP in tako domnevno prikrilo višje izdatke.

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy FOTO: Reuters

Več zaposlenih iz podjetja Bygmalion, med njimi tudi računovodja, in več nekdanjih članov stranke UMP, ki se je kasneje preimenovala v Republikance, je priznalo, da je prišlo do goljufije. Nihče pa ni obtožil nekdanjega francoskega predsednika, ki je na volitvah leta 2012 izgubil proti Francoisu Hollandu.

Sarkozy je sicer vedno trdil, da o računovodskem poneverjanju ne ve ničesar.

Preiskava je pokazala, da je Sarkozy sredi marca 2012 v okviru kampanje zahteval organizacijo več dogodkov. Vodja njegove kampanje Guillaume Lambert pa je policiji povedal, da je predsedniškega kandidata opozoril na tveganje, da bi presegli omejitev izdatkov.

Sarkozy je septembra lani policiji med zaslišanjem povedal, da se opozorila ne spominja in očitke označil za farso. Odgovornost pa očita podjetju Bygmalion in stranki UMP, ki jo je takrat vodil Jean Francois Cope.

Od takrat preiskujejo tudi proračunske izdatke stranke UMP, ki je leta 2012 za kampanjo porabila 13,5 milijona evrov, od teh pa so bila na računu kampanje zabeležena zgolj sredstva v višini treh milijonov evrov.

Doslej so zaradi goljufije, zlorabe zaupanja ali nezakonitega financiranja kampanje obtožili trinajst uslužbencev Bygmaliona in članov UMP oziroma Republikancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mulc113
17. 02. 2016 08.12
+1
Za tako gosto meglo, da bi jo lahko rezal ...