Kot so sporočili s srbskega ministrstva za znanost ga ne uporabljajo že od leta 1984. "Z odstranitvijo te nevarne snovi, iz katere bi lahko naredili dve jedrski bombi, Vinča ne bo več potencialna tarča morebitnih terorističnih napadov," je po poročanju jugoslovanske agencije Tanjug dejal srbski minister za znanost Dragan Domazet. V Rusiji bodo gorivu znižali odstotek obogatenega urana z 80 na 20 odstotkov, s čimer iz njega ne bo več mogoče izdelati jedrskega orožja.
Minister Domazet je še povedal, da je bila to le ena od akcij v okviru programa Zelena Vinča, ki so ga s podpisom srbske vlade, ameriške administracije in inštituta v Vinči začeli izvajati lani, a je bil do sedaj strogo zaupen. Cilj omenjenega programa je trajno odstranjevanje rabljenega in nerabljenega jedrskega goriva ter jedrskih odpadkov iz Vinče, s čimer bi ta postala ekološko čisto okolje, ki ga bodo spremenili v znanstveno-tehnični park, poroča Tanjug.
ZDA so Inštitutu za jedrsko znanost Vinča zagotovile 720.000 ameriških dolarjev, pet milijonov ameriških dolarjev pa sta mu namenili tudi nevladni organizaciji NTT in Mednarodna agencija za jedrsko energijo na Dunaju.
Prevoz nevarne snovi do letališča so v sredo zvečer varovale okrepljene policijske enote, ki so zaprle vse dostope do avtoceste Beograd-Niš, vzdolž cest pa so bili razporejeni pripadniki posebnih policijskih enot, oboroženi z avtomatskim orožjem, Beograd pa so preletavali helikopterji, še poroča Tanjug.