Spopadi med demonstranti in pripadniki modrih čelad na Haitiju, ki so izbruhnili, potem ko je na v januarskem potresu uničenem otoku izbruhnila epidemija kolere, so zahtevali novo smrtno žrtev. V mestu Cap Haitien na severu otoka je v sredo umrla tretja žrtev nemirov, štirje ljudje pa so bili ranjeni. Spopadi so se danes razširili na prestolnico Port-Au-Prince.

Ni še znano, ali je tretja žrtev pripadnik mirovnih sil Združenih narodov (Minustah), pripadnik haitijske policije ali protestnik. Združeni narodi in haitijska vlada sicer menijo, da imajo nemiri politično ozadje pred predsedniškimi volitvami 28. novembra.
"Naše projekcije kažejo, da bi v državi v naslednjih 12 mesecih lahko zabeležili 200.000 okužb s kolero,“ so sporočili iz Vseameriške zdravstvene organizacije. Če bo smrtnost ostala pri štirih ali petih odstotkih, bi lahko umrlo tudi do 10.000 ljudi, je dejal direktor Vseameriške zdravstvene organizacije Ciro Ugarte. Epidemije kolere ni mogoče zaustaviti, še posebej na območjih, na katerih primanjkuje čiste vode in so higienske razmere slabe, še dodaja in opozarja, da se lahko kolera razširi v Dominikansko republiko in druge države.

Predstavnica mednarodne humanitarne organizacije Oxfam Julie Schindall je poudarila, da ljudje nujno potrebujejo pomoč, nemiri pa to onemogočajo. Dodaja, da so izgubili dragocen čas, saj so pri tej bolezni "pomembne ure, ki odločajo o življenju in smrti". Kolero je mogoče zdraviti z ustreznimi zdravili, vendar lahko v nekaj urah umre mnogo ljudi.
Kolera naj bi izvirala iz Nepala
Protestniki zahtevajo, da pripadniki Minustaha zapustijo otok. Haitijci krivdo za izbruh kolere na otoku namreč pripisujejo nepalskim pripadnikom Minustaha, kar je Nepal sicer zanikal. Je pa švedski veleposlanik na Haitiju Claes Hammar v sredo potrdil, da kolera izvira iz Nepala.
Predsednik Haitija Rene Preval je medtem v torek pozval k miru, potem ko so med lokalnim prebivalstvom in pripadniki mirovnih sil ZN v državi izbruhnili nasilni neredi. "Nered in nestabilnost nista še nikoli prinesla rešitev državi, ki prestaja težke čase.“

Od izbruha kolere na otoku pred štirimi tedni je do zdaj umrlo 1100 Haitijcev, število hospitaliziranih ljudi pa se je povzpelo na 18.382. Prve primere bolezni so zabeležili tudi že v sosednji Dominikanski republiki in bolj oddaljeni Floridi.
Prvi primer okužbe v Dominikanski republiki so zabeležili v kraju Higuey na skrajnem vzhodu države, kakih 140 kilometrov vzhodno od prestolnice Santo Domingo. Gre za 32-letnega moškega, rojenega na Haitiju, ki se je nedavno vrnil iz svoje domovine. Na Floridi pa je zbolela ženska, ki je bila na obisku pri sorodnikih na Haitiju.
Haiti je pred tem januarja prizadel uničujoč potres, v katerem je umrlo 250.000 ljudi, več kot milijon pa jih je ostalo brez strehe nad glavo.
Bruselj poziva k pomoči
Evropska komisarka za človekoljubno pomoč Kristalina Georgieva je v Bruslju države članice EU pozvala, naj Haitiju pomagajo v boju proti epidemiji kolere. Kot je poudarila Georgieva, Haiti najbolj potrebuje tehnično pomoč, sanitetni material, postelje ter zdravila in tablete za čiščenje vode, torej v prvi vrsti ne gre za pomoč v donacijah v denarju, ki pa je seveda prav tako dobrodošel. Evropska komisija je po njenih besedah za Haiti sprostila 12 milijonov evrov, razmišlja pa tudi o napotitvi ekipe zdravnikov, epidemiologov in strokovnjakov za zdravje.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.