Odbor stalnih predstavnikov držav članic pri povezavi, t. i. coreper, je na izrednem zasedanju v Bruslju oblikoval skupno izjavo EU, sledeč kateri bo morala Turčija Ciper priznati v pristopnem procesu, so povedali diplomatski viri.
'"Dogovor je sprejet, usklajeno je tudi besedilo deklaracije," je povedal neimenovani diplomat iz Velike Britanije, države, ki trenutno predseduje EU.
Z izjavo se EU odziva na enostransko deklaracijo Turčije s konca julija, s katero je kandidatka poudarila, da njen podpis protokola o razširitvi sporazuma o carinski uniji s povezavo na deset novih članic, vključno s Ciprom, ne pomeni priznanja slednjega. Poleg tega Turčija kljub podpisu omenjega protokola ni odprla svojih pristanišč za ciprske ladje.
Sicer Velika Britanija in nekatere druge države ne želijo, da bi bila deklaracija preostra do Turčije, saj bi to lahko ogrozilo priprave na začetek pristopnih pogovorov. Tako naj bi deklaracija, ki Turčiji postavlja skrajne roke za odprtje pristanišč ladjam vseh držav članic EU, vključno s Ciprom, začela veljati šele. Velika Britanija pa se zavzema za ‘mehkejšo različico’, ki od Turčije zahteva le, da umakne vse ovire za prosti pretok blaga, vključno z omejitvami transporta.
Turčija zavrača priznanje vlade grškega dela Cipra, ki sicer v EU predstavlja celoten otok. Ankara namreč podpira samooklicano neodvisnost turškega dela na severu otoka in pravi, da bi grški del Cipra priznala le na podlagi širšega mednarodnega sporazuma, ki bi ga predlagali Združeni narodi.