Mehiškega državljana Joseja Ernesta Medellina, ki je leta 1993 sodeloval pri posilstvu in umoru dveh najstnic, so v Teksasu usmrtili kljub pozivom generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, naj tega ne storijo, in odločitvi Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ), da s tem kršijo mednarodno pravo.
ICJ: ZDA kršijo mednarodno pravo
Za Medellina se je v torek zavzel celo generalni sekretar ZN, potem ko je ICJ 16. julija ugotovil, da ZDA kršijo mednarodno pravo, s tem ko izvajajo usmrtitve tujih državljanov, ne da bi jim pred sojenjem omogočile dostop do konzularnih predstavnikov njihovih držav. ICJ je odločil, da morajo ZDA zaustaviti usmrtitve kakih 50 mehiških državljanov, dokler se njihovi primeri znova ne pregledajo in se ugotovi, ali je bila kršena Dunajska konvencija o konzularnih odnosih iz leta 1963.
Teksaški državni uradniki v tem niso videli problema in so poudarjali, da se je začel Medellin na pravico do dostopa do konzularnih predstavnikov svoje države sklicevati šele štiri leta po tem, ko je že bil obsojen na smrt, kar pa sicer ni bistveno, saj bi mu morale teksaške oblasti to pravico omogočiti že takoj po aretaciji. Večji problem je bil v tem, da je Medellin prišel v ZDA že v starosti treh let in je tam tudi odrasel.
Leta 1993 je Medellin skupaj s petimi člani tolpe ugrabil 14- in 16-letni dekleti ter sodeloval pri njunem posilstvu, mučenju in na koncu umoru. Kmalu po zločinu se je začel celo hvaliti naokrog s svojim "podvigom". Enega od vpletenih v zločin so že usmrtili, eden na smrt še čaka, dvema so smrtno kazen znižali v dosmrtni zapor, ker sta bila v času zločina mlajša od 17 let, Medellinov brat Vernancio pa je bil obsojen na 40 let zapora, ker je bil takrat star šele 14 let.
Teksaške oblasti ravnale samovoljno
Medellinovi odvetniki so sicer upali, da bo ameriško vrhovno sodišče v zadnjem trenutku odločilo, da se usmrtitev odloži, dokler kongres ne sprejme zakona o spoštovanju omenjene odločitve ICJ, kar pa se ni zgodilo. Vrhovno sodišče je Medellinovo pritožbo sicer zavrnilo že marca letos – z utemeljitvijo, da niti ameriški predsednik George Bush, ki je Teksas presenetljivo prosil za odložitev usmrtitve, niti ICJ nimata pravice ukazovati ameriški zvezni državi.
Pred zaporom v Huntsvilleu, kjer Teksas izvaja usmrtitve, sta se v torek zbrali dve približno enako veliki skupini zagovornikov usmrtitve in nasprotnikov smrtne kazni. Medellin je bil peti obsojenec na smrt, ki ga je letos v Teksasu doletela smrtna kazen. Za mrtvega so ga razglasili ob 4.57 ponoči po srednjeevropskem času.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.