V Iraku so usmrtili soobsojenca nekdanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina, vodjo obveščevalne službe med pokolom šiitov v vasi Dudžail leta 1982 Barzana al Tikritija in nekdanjega vodja iraškega revolucionarnega sodišča Avada Ahmeda al Bandarja, je potrdila iraška vlada, medtem ko Američani za zdaj ostajajo tiho.
Obsojenca so obesili zgodaj zjutraj, je sporočil Al Bandarjev odvetnik Badia Aref, ki je novico izvedel od sina svoje stranke. "Pred eno uro, mogoče še manj, so Američani povedali njegovi družini, naj se pripravijo, da bodo šli iskat njegovo truplo. Njegov sin je zdaj z menoj, a ne more govoriti, ker moli," je povedal.
Prvih informacij o izvršitvi smrtne kazni, ki so jih posredovali iraški mediji, v Bagdadu uradno najprej niso želeli komentirati. Eden od tožilcev na sojenju zaradi pokola v Dudžailu, Munkit al Farun je zanikal, da bi kar koli vedel o usmrtitvah. Vodja tožilcev Džafar al Musavi je prav tako dejal, da še zbira informacije o dogodku, in poudaril, da bi moral biti po zakonu prisoten vsaj en tožilec.
Predvajali posnetek obešanja
Iraške oblasti so novinarjem predvajale video posnetek obešanja, pri katerem je vrv al Tikritiju odtrgala glavo. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik iraške vlade Ali al Dabag, posnetka ne bodo posredovali javnosti, z njim pa so hoteli dokazati, da je iraška vlada ob usmrtitvi ravnala nevtralno.
Trupli obeh obsojencev so popoldne z ameriškimi vojaškimi helikopterji že prepeljali v Tikrit, v bližini katerega je pokopan tudi Husein, je razkril član al Tikritijeve družine. Kje natančno bosta pokojnika pokopana, ni znano.
Svet obsoja usmrtitevPredsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in italijanski premier Romano Prodi sta obsodila usmrtitev Huseinovih soobtožencev ter ponovno podarila, da se s smrtno kaznijo ne strinjata.
"Moje stališče je enako kot v primeru Sadama Huseina. Italija je proti smrtni kazni. Reči še karkoli več kot to, bi bilo odveč," je bil po pogovoru z Barrosom jasen Prodi. "Mi smo že v principu proti smrtni kazni. Človek nima pravice vzeti življenja drugemu človeku," pa je pristavil predsednik komisije.
Tudi mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je usmrtitev al Tikritija in al Bandarja obsodila kot kruto in brutalno, še posebej pa je obžalovala dejstvo, da je bil al Tikriti pri tem obglavljen. Sadam Husein in njegovi pomočniki bi gotovo morali odgovarjati za svoje "strašne" zločine, vendar bi se moralo to zgoditi na poštnem sodnem procesu in brez zatekanja k smrtni kazni, ki je "brutalna kršitev pravice do življenja," je dejal predstavnik organizacije Malcolm Smart. Dejstvo, da je bil al Tikriti med obešanjem obglavljen, pa še poudarja brutalnost te "krute, nečloveške in ponižujoče kazni," je še dodal.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon obžaluje, da so v Iraku danes kljub njegovim pozivom k milosti usmrtili dva soobtoženca pokojnega strmoglavljenega iraškega predsednika Huseina. Usmrtitev al Tikritija in al Bandarja je ostro grajala tudi visoka komisarka ZN za človekove pravice Louise Arbour. "Smrtni kazni nasprotujem ne glede na okoliščine, v katerih je izvršena," je poudarila. V tem primeru pa lahko njeno udejanjenje oteži tudi osvetljevanje drugih zločinov v Iraku in s tem izvrševanje pravice v tej državi, je opozorila. Menila pa je tudi, da sojenje obtožencema ni ustrezalo mednarodnim normam ter da njuna usmrtitev pomeni kršitev človekovih pravic.
Predstavnik jordanske vlade Naser Javdeh je medtem izrazil upanje, da usmrtitev ne bo spodkopala prizadevanj za dosego iraške narodne sprave in za prekinitev sektaškega nasilja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.