V vzhodnem delu Egejskega morja, blizu grškega otoka Mitilini, se je danes prevrnil čoln, v katerem so bili nezakoniti priseljenci iz Afganistana, ki so želeli priti iz Turčije na grški otok Lesbos. V brodolomu je umrlo najmanj osem ljudi, enega otroka pa še pogrešajo.
Manjši lesen čoln, na katerem naj bi bilo 18 ilegalnih migrantov in turški državljan, ki je plovilo upravljal, je v razburkanem morju treščil v skalo in potonil. Reševalci so iz morja potegnili devet preživelih, enega otroka pa še vedno pogrešajo. Na čereh in v morju so našli tudi osem trupel, in sicer naj bi šlo za štiri ženske in štiri otroke. Turškega državljana so zaradi suma tihotapljenja ljudi aretirali.
Otok Lesbos je pogost cilj nezakonitih priseljencev, ki upajo na boljše življenje v Evropski uniji. Pogoste so tudi nesreče čolnov z nezakonitimi priseljenci v Egejskem morju.
Ukrepi proti preseljevanju
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in italijanski premier Silvio Berlusconi sta pred nekaj dnevi zahtevala od EU konkretne korake proti nezakonitemu priseljevanju v Evropo. V skupnem pismu predsedujočemu Svetu EU in predsedniku Evropske komisije sta kot izziv in "preizkusni kamen" verodostojnosti Unije izpostavila migracije preko Sredozemskega morja.
Sarkozy in Berlusconi med drugim zahtevata ukrepe za krepitev agencije za nadzor nad zunanjimi mejami EU Frontex. Zahtevala sta še oblikovanje evropske politike, ki vključuje države, od koder nezakoniti priseljenci izvirajo, tranzitne države in ciljne države. Poudarila sta še potrebo, da celotna EU deli odgovornost glede nezakonitega priseljevanja in da solidarnost med članicami ne ostane le na papirju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.