Tujina

Uvod v vroče sindikalno poletje

Beograd, 25. 03. 2011 16.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tokrat so beograjske ulice zavzeli učitelji in drugi javni uslužbenci, ki pravijo, da ne bodo dopustili poniževanja delavcev ter da hočejo takojšnja pogajanja z vlado. "Dovolj nam je ponavljanja, da denarja ni," opozarjajo.

Policisti pred srbskim parlamentom (fotografija je simbolična).
Policisti pred srbskim parlamentom (fotografija je simbolična). FOTO: Reuters

V srbski prestolnici se je zbralo več kot 10.000 srbskih učiteljev, ki so jih s svojim prihodom podprli tudi zdravniki, policisti in drugi javni uslužbenci. Tam so bili tudi državljani, ki niso zadovoljni s splošno klimo v državi. Protest se je imenoval "Srbija vstaja".

Protestniki so po glavnih beograjskih ulicah korakali do vladne palače. Tam so predstavniki devetih sindikatov javnega sektorja predali pismo, v katerem so premierja Mirka Cvetkovića pozvali k nadaljevanju pogajanj. Pismo so predali tudi predstavnikom predsednika Borisa Tadića, v katerem so zapisali, da je dokončanje šolskega leta vprašljivo, poročajo srbski mediji.

Učitelji zahtevajo višje plače in boljše delovne pogoje, tem zahtevam pa so se pridružili tudi drugi delavci javnega sektorja. Po navedbah tiskovne predstavnice šolskega sindikata Ivane Bošnjak je glavni cilj protesta prisiliti vlado v pogovore o izboljšanju šolskega sistema kot tudi o nedavni odločitvi ministra za šolstvo, da zmanjša plače tistim, ki stavkajo.

Član zdravstvenega sindikata Živorad Brkić je dejal, da ne bodo dopustili poniževanja delavcev ter da hočejo takojšnja pogajanja z vlado. "Dovolj nam je ponavljanja, da denarja ni," je dodal.

Kakšne so razmere v Srbiji?

Povprečna februarska neto plača v Srbiji je znašala približno 350 evrov, kar je realno za tri odstotne točke več kot januarja, je ob tem sporočil srbski statistični urad.

Srbijo je svetovna ekonomska kriza močno prizadela, poleg tega pa še ni izvedla strukturnih reform. Država je bila z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dogovorjena za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja s 4,8 odstotka bruto domačega proizvoda v letu 2010 na 4,1 odstotka v letu 2011. Srbija je bila tako prisiljena zmanjšati javno porabo in zamrzniti plače javnih uslužbencev v obdobju od maja 2009 do januarja 2011.

Pozivi na Facebooku

4. aprila mladina vrača udarec (4. aprila omladina uzvraća udarac) je poziv na proteste v Beogradu, ki kroži po Facebooku. "Danes je čas, ko se ljudje po celem svetu upirajo lopovom na oblasti. Od Tunizije, prek Hrvaške do ZDA. Kaj za vraga mi še čakamo?" se sprašujejo v pozivu. Omenjajo slabe razmere v državi, korupcijo, oropane delavce in druge. Pozivajo k enotnosti vseh družbenih skupin.

Pozivali so ljudi, naj se 19. marca pridružijo protestu sindikata, ki nasprotuje prodaji Telekoma Srbije, nato naj danes s svojo udeležbo podprejo javne uslužbence, 4. aprila pa bodo obeležili dan študentov oziroma kot pravijo, mladih in brezposelnih, ki so vstali za svoje pravice. Kdo stoji za pozivom, še ni znano.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

korintos1
26. 03. 2011 08.50
Za tri-štiri ure dela na dan imajo kar dobro plačo.
kvapatebriga
26. 03. 2011 03.22
Vsaj skupej se znajo vzet. Mi bi bili tudi krvavo potrebni protestov. Naj vrnejo, kar so nakradli, pa bo v Sloveniji vladala blaginja. Potem bomo res lahko posojali denar Grkom, Ircem,....
skodelica kave
25. 03. 2011 18.38
to mi deli!!! 1.maja gremo v Srbijo protestirat!!!