Tujina

Uzbekistan zavrača preiskavo

Taškent, 20. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Karimov je v pogovoru z Ananom zavrnil možnost mednarodne preiskave nedavnih dogodkov v Uzbekistanu.

Uzbekistanska vlada ima vse pod nadzorom (Foto: Reuters)
Uzbekistanska vlada ima vse pod nadzorom (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je Uzbekistan kot sodelujočo državo OVSE pozval, naj dovoli neodvisno preiskavo dogodkov na vzhodu države.

Uzbekistanski predsednik Islam Karimov je generalnega sekretarja ZN Kofija Anana seznanil s podrobnostmi o nedavnih spopadih med protestniki in vladnimi silami v mestu Andižan. Karimov je v telefonskem pogovoru z Ananom zavrnil možnost mednarodne preiskave dogodkov na vzhodu Uzbekistana.

"Karimov je dejal, da so razmere pod nadzorom in da ni potrebe, da bi dogodke preiskovala mednarodna skupina," je v četrtek dejal Anan. S Karimovom sta se tudi dogovorila, da bosta še naprej v stiku in da se bosta obveščala o razmerah v Andižanu in celotni regiji.

Skupine za zaščito človekovih pravic in opozicija se ne strinjajo z vladno stranjo
Skupine za zaščito človekovih pravic in opozicija se ne strinjajo z vladno stranjo FOTO: Reuters

Karimov, ki Uzbekistan vodi od razpada Sovjetske zveze, se je po dogodkih v Andižanu znašel pod hudim mednarodnim pritiskom. Velika Britanija, Evropska unija in visoki komisar ZN za človekove pravice so zahtevali neodvisno preiskavo o tem, kaj se je zgodilo v omenjenem mestu.

Skupine za zaščito človekovih pravic in opozicija navajajo, da je bilo v nemirih ubitih do 1000 ljudi, medtem ko oblasti pravijo, da je bilo v spopadu z islamskimi skrajneži, ki naj bi želeli strmoglaviti vlado, ubitih 169 ljudi.

Protest pred sedežem misije OVSE v Taškentu

Pred sedežem misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v uzbekistanski prestolnici se je zbrala množica ljudi, ki so protestirali zaradi sporočila, objavljenega v provladnem časniku, češ da je OVSE podprla vlado pri zadušitvi protestov minuli teden v Andižanu.

"Zbrali smo se, da bi opozorili na dejstvo, da se v Uzbekistanu dogaja neprikrit genocid, da pobijajo miroljubne muslimane, da zagovornike človekovih pravic, pripadnike opozicije in novinarje sodno preganjajo pred očmi mednarodne skupnosti in OVSE," je dejala ena od demonstrantk.

Protestnike je razjezila domnevna izjava vodje misije OVSE v Taškentu Miroslava Jence, da v času, ko so vladne sile posredovale v Andižanu, tam ni bilo mirnih protestov. Jenca je že zanikal, da bi rekel kaj takšnega.

Uzbekistanski muslimani med molitvijo v Andižanu (Foto: Reuters)
Uzbekistanski muslimani med molitvijo v Andižanu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V mestu Korasuv ob meji s Krigizistanom se je medtem zbralo kakih 1000 protestnikov, ki so zahtevali izpustitev 80 demonstrantov, zaprtih med nedavnimi protesti v tem mestu.

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Louise Arbour pa je znova zahtevala neodvisno preiskavo nasilne zadušitve protestov v Andižanu minuli petek. "Upam, da nam bo uzbekistanskega predsednika Islama Karimova uspelo prepričati, da je to v interesu njegovega naroda in mednarodne skupnosti," je dejala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10