Varnostni brezrokavnih bo skladno z novo ureditvijo del obvezne opreme v vozilu, prav tako pa bo obvezna njegova uporaba ob izstopu iz vozila na cesti izven naselja. V prvih treh mesecih bo avstrijska policija kršitelje le opozarjala, ne pa tudi kaznovala za prekršek.
Po 1. avgustu, ko bo policija začela tudi izrekati kazni pa lahko vozniki, ki v avtomobilu ne bodo imeli varnostnega brezrokavnika, računajo s 14 evri kazni. Najvišja mandatna kazen naj bi sicer znašala 36 evrov.
Zaradi večje varnosti v cestnem prometu - oblačila z odsevnimi znaki vidljivost osebe povečajo za petkrat - so tudi druge evropske države uvedle obveznost nošenja varnostnega brezrokavnika, čeprav mnoge le za voznike tovornih vozil (npr. v Nemčiji, na Češkem ter do uveljavitve nove ureditve tudi v Avstriji).
Varnostni brezrokavnik je tudi za voznike osebnih vozil od lani že obvezen v Italiji in Španiji, kjer pa je obvezna le uporaba. Podobno velja tudi na Finskem, kjer zadošča, da ima voznik ob izstopu iz vozila na sebi kakršnikoli odsevni znak. Po podatkih avstrijskega avtokluba ŐAMTC bo podobno ureditev kot Avstrija uvedla tudi Portugalska, ki pa je uveljavitev z začetka letošnjega leta prestavila na 25. junij.
Tudi po ocenah slovenske policije je nošenje odsevnih brezrokavnikov z vidika varnosti koristno, zato jih že uporabljajo cestni delavci, policisti, cariniki, gradbeni delavci in drugi. V strokovnih krogih pa se o zakonski uvedbi nošenja odsevnih brezrokavnikov za udeležence v cestnem prometu še ni razpravljalo, so na vprašanje glede morebitne uvedbe brezrokavnikov v Sloveniji pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.
V AMZS so poudarili, da bi predlog o brezrokavniku kot delu obvezne opreme podprli, saj so prepričani, da je varnostni brezrokavnik dobrodošel pripomoček pri pravočasni zaznavi voznika, še zlasti ob slabih vremenskih razmerah ali ponoči. Sicer pa jih moti dejstvo, da Evropska unija ne predpiše enotnih meril glede datuma uveljavitve obvezne rabe brezrokavnika.