Bivši iraški vojaki so med drugim vzklikali "Z našo krvjo, z našo dušo, se bodo žrtvovali za Irak!" in grozili, da bodo izvajali samomorilske napade. Veliko jih je tudi pozivalo naj Američani zapustijo njihovo državo, naj čimprej poskrbijo za oblikovanje novih oblasti in ustavijo ukrepe s katerim želijo preoblikovati vojsko. Mnogi med njimi poudarjajo, da se med invazijo niso borili proti ameriškim in britanskim silam, ker niso želeli ohraniti oblasti Sadama Huseina, da pa bi se pred napadalci lahko zlahka obranili.

Vodja civilne uprave Paul Bremer je 23. maja sporočil, da je civilna uprava razpustila iraško vojsko in varnostne organizacije, tudi obrambno ministrstvo in republikansko gardo, ki so podpirale režim Sadama Huseina. Nadomestile pa jih bodo nove obrambne sile. Prvi korak v tej smeri bo oblikovanje Novega iraškega korpusa, ki mu bo sledila ustanovitev iraških nacionalnih obrambnih enot, ki naj bi štele 40.000 do 50.000 mož. Pred začetkom vojaških operacij koalicijskih sil v Iraku je sicer iraška vojska štela 400.000 mož.
ZDA: Iračani v mošejah skrivajo orožje

Okupacijske sile v Iraku so medtem obtožile Iračane, da v mošejah skrivajo orožje in da jih uporabljajo za napade na okupacijske sile, v katerih so žrtve tudi Iračani. Ob tem je radio okupacijskih sil dodal, da bodo tisti, ki to počnejo, odgovorni za morebitno uničenje mošej, do katerega bi lahko prišlo pri morebitnem obstreljevanju. V nedeljo sta bila v napadu z granato pred sunitsko mošejo v Bagdadu ubita dva Iračana, dva ameriška vojaka pa sta bila ranjena.