
Po predvidevanjih so eksplozije povzročili topovski izstrelki ali rakete ter stresle hotele Cedar, Rimal in Burj al-Hayat, ki se nahajajo v centru Bagdada. V njih večinoma prenočujejo tuji gosti, predvsem poslovneži in novinarji. Po izjavah očividcev kljub glasnim pokom ni nastala velika škoda.
Poveljnik ameriške vojske Peter Jones je povedal, da sta dve raketi zadeli hotel Burj al-Hayat, vendar pa eksplozija ni zahtevala žrtev, pač pa za sabo pustila le ogromne luknje v zidovih, pri sosednjem hotelu Rimal pa je uničila streho. Po predvidevanjih Jonesa sta bili raketi usmerjeni na območje ob reki Tigris, kjer ima ameriška vojska svoje oporišče.

V Faludži so spet sklatili z neba ameriški helikopter, vendar pa še nimajo nobenih informacij o morebitnih žrtvah in vzroku nesreče. Prebivalci območja južno od Faludže so povedali, da so na lastne oči videli, kako je helikopter strmoglavil, tiskovna predstavnica ameriške vojske pa še nima informacij o dogodku.
Iraški uporniki so doslej sestrelili že kar lepo število ameriških helikopterjev, nazadnje novembra lani, ko so sklatili Black hawka. Takrat je umrlo 17 ameriških vojakov.
V Basri najmanj štirje mrtvi
V Basri na jugu Iraka pa je v trenutku, ko je mimo šla patrulja britanske vojske, eksplodiral avtomobil bomba. Po podatkih policije so v eksploziji umrli štirje iraški civilisti, več pa je bilo ranjenih. Eno osebo so aretirali.
Po navedbah očividcev so meščani opazili lastnika avtomobila, ko je ta parkiral svoje vozilo in tik pred eksplozijo odšel stran, vendar so ga ustavili in predali policiji. Za razliko od drugih območij v Iraku je Basra doslej veljala za mirno mesto brez samomorilskih napadov. Za varnost na območju Basre so odgovorni britanski vojaki.
Nove žrtve med zavezniki

V dveh današnjih napadih na zavezniško vojsko sta umrla dva ameriška vojaka, najmanj deset pa je ranjenih. V topniškem napadu na zavezniško logistično oporišče severno od Bagdada je umrl ameriški vojak, najmanj sedem pa je ranjenih. Včeraj pozno popoldan pa je bil v napadu v mestu blizu sirske meje ubit en ameriški vojak, trije pa so bili ranjeni.
V eksploziji bombe v bližini iraške televizijske postaje v Bakubi so umrli trije ljudje, deset pa je ranjenih.
Število žrtev eksplozije manjše
Iraški notranji minister je sporočil, da je bilo v sredini eksploziji v centru Bagdada ubitih 6 oseb in ne 27, kot so najprej predvidevali.
O številu ranjenih v eksploziji, ki je do tal porušila štirinadstropni hotel, notranji minister ne poroča, medtem ko tuje agencije poročajo o najmanj 45 ranjenih. Med žrtvami naj bi bilo pet Iračanov in 22-letni Britanec. Po poročanju arabske televizijske postaje Al Džazira naj bi bilo med ranjenimi tudi več ameriških civilistov.

Eksplozijo naj bi povzročila raketa ali vozilo, napolnjeno z eksplozivom, ki pa je eksplodiralo sredi ceste in ne v neposredni bližini hotela, zato vojska predvideva, da hotel ni bil glavna tarča napada. Ameriška vojska je za napad že obtožila Al Kaido.
Svet prehodne iraške vlade pa je generalnega sekretarja ZN Kofija Annana zaprosil, naj se pripadniki ZN vrnejo v Irak in naj sodelujejo pri oblikovanju nove iraške vlade, ki bo predvidoma 30. junija prevzela oblast iz rok Američanov.
Ameriški kongres pozdravlja okupacijo Iraka

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v sredo sprejel resolucijo, ki ob prvi obletnici začetka vojne v Iraku izreka pohvalo ameriškim vojakom in iraškemu ljudstvu ter trdi, da je svet varnejši sedaj, ko v Bagdadu na oblasti ni več diktatorja Sadama Huseina. Demokrati so se resoluciji nekaj časa upirali, ker so jo sestavili republikanci in naj bi bila namenjena izražanju politične podpore predsedniški kampanji Georgea Busha, vendar so na koncu spet klonili in jo večinoma podprli. Za resolucijo je glasovalo 327 poslancev, proti pa jih je bilo 93. Demokrati, ki so glasovali za resolucijo, so trdili, da so glasovali le za tisti del, ki izraža podporo ameriškim vojakom. Predsednik predstavniškega doma Dennis Hastert je dejal, da resolucija pošilja sporočilo vsemu svetu, da so ZDA neomajne v praznovanju prve obletnice zavezanosti Iraku.

Hastert je med razpravo o resoluciji prav tako napadel Španijo, ki naj bi pokleknila pred terorizmom in izvolila novo vlado, ki se namerava umakniti iz Iraka. Demokrati so izražali hvaležnost vojakom, vendar pa izpodbijali trditev, da je vojaška akcija v Iraku zmanjšala grožnjo terorističnih napadov in kot v potrditev teh besed je v Bagdadu v sredo eksplodirala bomba. Demokrati so skušali resolucijo malce predelati po svojem okusu in ji dodati besedilo o tem, da bo možno končno oceno o Iraku podati šele, ko bo država varna in stabilna, ter da naj predsednik Bush popravi napake v načrtovanju povojne okupacije Iraka. Republikanci imajo večino, zato ni bilo niti govora, da bi kaj takega prišlo v resolucijo. Republikanec iz Kalifornije se je celo na videz naivno vprašal, zakaj demokrati delajo takšne težave, saj republikanci želijo z resolucijo le čestitati ameriškim vojakom. V času debate o resoluciji so pred kongresom demonstrirali nasprotniki vojne in okupacije, med njimi tudi nekaj družinskih članov ameriških vojakov.