Tujina

V Bagdadu ubit španski diplomat

Bagdad/Washington, 09. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V samomorilskem napadu na policijsko postajo v Bagdadu je umrlo najmanj osem ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Neznanci so v iraški prestolnici zjutraj ustrelili tudi španskega diplomata, sicer nižjega poveljnika španskih letalskih sil.

Po umoru španskega diplomata so poostrili varnostne ukrepe pred špansko ambasado v Iraku
Po umoru španskega diplomata so poostrili varnostne ukrepe pred špansko ambasado v Iraku FOTO: Reuters

Kot je pojasnil predstavnik iraške policije, je voznik avtomobila z razstrelivom zapeljal na območje kompleksa policijske postaje, zato so policisti streljali nanj, on pa je sprožil bombo. "Zagotovo gre za samomorilski napad, saj smo našli glavo napadalca," je dejal tamkajšnji policist. Voznik avtomobila se po pričevanjih očividcev zaletel v pred postajo parkirano vrsto vozil, kar je povzročilo eksplozijo vozila. Pretežno šiitsko območje se je še za časa Sadama Huseina imenovalo Sadam City. Gre za napad z največjim številom smrtnih žrtev po napadu na bagdadsko stavbo OZN 22. avgusta.

Špansko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da so neznanci ubili člana njihovega diplomatskega zbora. Josea Antonia Bernala, ki naj bi delal kot informacijski ataše, so ustrelili, ko je zapuščal svoj dom v predmestju Bagdada. Po umoru španskega atašeja so poostrili varovanje španskega veleposlaništva v iraški prestolnici.

Riceova poziva k potrpežljivosti

"Vse do zadnjega je Sadam Husein lagal Varnostnem svetu OZN in vse do zadnjega je gojil ambicije, da bi svetu grozil z orožjem za množično uničevanje," je v prvem nastopu po imenovanju na čelo stabilizacijske skupine za Irak dejala Riceova. Obenem gre tudi za prvi od načrtovane vrste govorov, s katerimi skuša ameriška administracija pomiriti pomisleke javnosti glede uspeha ameriške operacije v Iraku. Podoben govor naj bi danes imel predsednik Bush v New Hampshireu.

Svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zagovarjala politiko predsednika Georga Busha do Iraka in pozvala Američane, naj bodo potrpežljivi z obnovitvenimi prizadevanji na območju ter z iskanjem orožja za množično uničevanje. V svojem govoru v Chicagu je poudarila, da so njihovi strokovnjaki v Iraku našli dokaze, da je strmoglavljeni iraški predsednik imel namere in možnosti za razvoj jedrskega in biološkega orožja. Obenem je zatrdila, da je Irak tudi poskušal nabaviti severnokorejske rakete.

Kot je dejala, je David Kay, vodja ameriških strokovnjakov, ki v Iraku iščejo sledi orožja za množično uničevanje, v zadnjih treh mesecih dosegel napredek ter odkril dokaze o materialih in opremi, ki bi jih Irak lahko uporabil za razvoj. Če bo njegova ekipa imela dovolj časa, bodo lahko "sestavili pravo zgodbo o tem, kaj se je zgodilo s Sadamovim orožjem za množično uničevanje", meni Condoleezza.

Condoleezza Rice je glavna v washingtonski stabilizacijski skupini za Irak (Foto: Reuters)
Condoleezza Rice je glavna v washingtonski stabilizacijski skupini za Irak (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po njenih besedah poročilo, ki ga je Kay minuli teden predstavil trem odborom ameriškega kongresa, tudi dokazuje, da ni Sadam nikoli sodeloval z mednarodnimi inšpektorji. Če bi Varnostni svet to vedel minulo zimo, ne bi mogel zavrniti podpore ameriško-britanski operaciji v Iraku, je dejala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.