V nedeljo zvečer sta zamaskirana neznanca s teleskopskimi palicami napadla Vladimirja Kovačevića, novinarja BN TV. 36-letni novinar je v napadu utrpel poškodbe glave. Lokalnim medijem je povedal, da ne ve, kdo bi ga lahko napadel.
Tožilstvo napad obravnava kot poskus umora, kriminalisti pa opravljajo preiskavo. Doslej so v zvezi z napadom zaslišali že več kot 20 ljudi, našli pa so tudi nekaj predmetov, ki bi lahko služili kot dokaz.
Dogodek je sprožil tudi številne odzive tako iz BiH kot Evropske unije. Napad so obsodile tudi vladajoče in opozicijske stranke v Republiki Srbski, manjši entiteti BiH. Že v ponedeljek je napad obsodil tudi predsednik Republike srbske Milorad Dodik, ki je zahteval čimprejšnjo razjasnitev okoliščin. "Napad na novinarja je napad na svobodo govora in takega vedenja v Republiki srbski ne bomo tolerirali," je poudaril.
'Odgovornost je na tistih, ki na novinarske hrbte postavljajo tarče'
Novinarji so se spontano že dan po napadu protestno zbrali v Banja Luki, kjer so sporočili, da je šlo to čez vse meje. Danes so se zbrali še v drugih krajih, med drugim v Sarajevu, Mostarju in Zenici. Protestu so se pridružile tudi nekatere medijske hiše. Denimo, N1 televizija je minuto pred 12. uro prekinila program z napisom v podporo boju proti napadom na novinarje.
Na Trgu Susan Sontag v Sarajevu se je zbralo okoli 200 novinarjev, ki so poudarili, da novinarstvo ni zločin. Od oblasti zahtevajo, da ustavi nasilje nad zaposlenimi v medijih. "Novinarska svoboda je ogrožena od leta 1992 in nikoli se ni izboljšala. V vojni so bili novinarji izpostavljeni, po vojni pa so bili ogroženi in to traja še danes. Ogroženi so, ker politične stranke dominirajo in ker so novinarje napačno učili. Moramo biti pogumni in braniti čast profesije," je za Klix.ba dejala novinarka Arijana Saračević-Helać.
V bran stanovskemu kolegu so stopili tudi v Mostarju, kjer so se protestno sprehodili po središču mesta. S tem so želeli sporočiti, da napadov na novinarje ne moremo tolerirati ter da je nedopustno novinarje ovirati pri njihovem delu. "Odgovornost je na tistih, ki na novinarske hrbte postavljajo tarče. Mi nismo tarče, smo ljudje, ki opravljajo svoj poklic. Pustite nam, da opravljamo svoje delo," je za televizijo N1 dejala Vera Soldo iz mostarskega Kluba novinarjev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.