Za območje Prijedora na skrajnem severozahodu BiH so razglasili prvo stopnjo nevarnosti, poroča Radio Sarajevo. Poplavljeni so številni objekti v šestih vaseh v okolici Prijedora. Pristojne službe in prebivalci postavljajo dodatne vreče s peskom, da bi zaščiti premoženje, rešujejo tudi živino.
Tudi oblasti v Sanskem Mostu so razglasile stanje naravne nesreče, saj sta bregove prestopili reki Bliha in Zdena. "Sana se še ni razlila, pričakujemo pa, da se to lahko zgodi. Bliha, Zdena in razni potoki pa so že prestopili bregove. Ne moremo vedeti, ali bo huje, kot je bilo leta 2014, bojim se, da tega trenutno ne ve nihče," so povedali predstavniki civilne zaščite.
Vremenoslovci so napovedali, da bi zaradi obilnega deževja vodostaj Sane lahko narasel na neverjetnih 570 centimetrov, kar je pol metra več, kot je bil leta 2014. Posledično so se lokalne oblasti odločile, da na kritične predele ob reki nanesejo vreče peska in zgradijo obrambne peščene nasipe. Sprejeli so tudi odločitev, da bodo jutri šole ostale zaprte. Prebivalce so pozvali, naj bodo v pripravljenosti, a naj jih ne zajame panika.
S poplavami se soočajo tudi prebivalci na območju Bihaća, Busanske Kurpe na Uni in Bosanskega Novega, kjer je voda vdrla v približno deset objektov. Na cesti med Prijedorom in Bosanskim Novim so se zaradi deževja sprožili zemeljski plazovi.
Na območju Maglaja pod vodo številne hiše in ceste
Poplave grozijo tudi osrednji BiH. V zeniško-dobojskem kantonu je narasla voda poplavila številne ceste in povzročila težave v prometu. Na področju Maglaja je poplavila na desetine objektov. Pri mestu Zavidovići je reka Krivaja poplavila nekaj stanovanjskih objektov, pri Žepčah pa je delno poplavila cesto, ki povezuje mesto s Sarajevom in Bosanskim Brodom. Žepče je veliko škodo utrpelo že maja 2014, ko so BiH zajele obsežne poplave.
Klix.ba poroča, da so reke Liješnica, Cicmanka in Mladoševica poplavile nekaj objektov, najhuje je v Novem Šeheru, Domislici, Čobah in Kopicah, kjer prebivalci prodiranje vode preprečujejo z vrečami, napolnjenimi s peskom.
Reka Bosna grozi z izlitjem v občini Usora, na območju Kotor Varoša pa nevarno narašča reka Vrbanja. Na območju Banjaluke so v reko Vrbas izpustili večjo količino vode iz akumulacijskega jezera Bočac, da bi se izognili nevarnosti novega vodnega vala, ki ga pričakujejo v naslednjih dveh dneh.
V Cazinu se je razlila reka Mutnica, pri čemer pa ni informacij, da bi bili ob tem ogroženi tudi objekti in cestna infrastruktura, le kmetijska zemljišča.
Lokalne oblasti za že omenjena območja prebivalcem svetujejo povečano previdnost, hkrati pa napovedujejo tudi okrepljeno dejavnost ustreznih enot civilne zaščite. Pri tem poudarjajo, da se vse dejavnosti spremljanja in poročanja o trenutnih hidroloških razmerah izvajajo v skladu z Zveznim operativnim načrtom za zaščito pred poplavami.
Poplave tudi na severu Italije
Hude nevihte so precejšnjo gmotno škodo ta konec tedna povzročile tudi v Italiji. Civilna zaščita je v nedeljo zaradi nevihtnega vremena za severni del škornja razglasila alarm.
S hudimi poplavami se borijo v pokrajini Emilija Romanija. Dramatični posnetki prihajajo a Ponte Verucchia blizu Riminija, narasle so reke ob Modeni in Ceseni, v Normi pri Laziu je včeraj padala močna toča.
Letališke steze na milanskem letališču Malpensa je prekrila toča, zato so morali več poletov preusmeriti na druga letališča. Pod vodo so bili tudi posamezni predeli Rima. V bližnji Brescii sta v soboto dva človeka umrla pod podrtimi drevesi. Ker so temperature precej padle, je v Alpah na severu Italije padel sneg.
Po podatkih združenja italijanskih kmetov Coldiretti so vremenske ujme letošnjo pomlad povzročile že za več milijonov evrov škode v kmetijstvu.
Hitre vremenske spremembe in hladni valovi so v Italiji spomladi običajni, intenzivnost tokratnega slabega vremena pa je povezana s podnebnimi spremembami, je za italijanske medije ocenil meteorolog Andrea Giuliacci.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.