
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v Teheranu na srečanju z voditeljem palestinskega gibanja Hamas v izgnanstvu Haledom Mašalom pozval, naj Hamas nadaljuje odpor proti Izraelu in prekine politične spopade s palestinskim gibanjem Fatah predsednika Mahmuda Abasa na palestinskih ozemljih. Mašal je medtem poudaril, da Hamas kljub dogovoru s Fatahom o oblikovanju palestinske vlade narodne enotnosti Izraela ne bo priznal.
Ahmadinedžad je na srečanju z Mašalom še poudaril, "da morajo Palestinci podpreti izvoljeno vlado in se pripraviti na osvoboditev in odrešitev svetega Jeruzalema iz sionističnih okov". "Nadaljevati je treba odpor, dokler ne bo vsaka ped palestinske zemlje rešena izpod izraelske okupacije," je dodal Ahmadinedžad.
Mašal je medtem nakazal, da Hamas kljub februarskemu dogovoru iz Meke o oblikovanju vlade narodne enotnosti s Fatahom Izraela ne bo priznal. "Palestinska vlada vztraja pri ohranjanju meja, določenih 4. junija 1967 (za Palestinsko državo), pri popolni palestinski suverenosti in Jeruzalemom kot glavnim mestom," je poudaril Mašal, ki se je pri tem nanašal na mednarodne meje pred izbruhom arabsko-izraelske vojne 5. junija 1967, med katero je Izrael zavzel Zahodni breg, vzhodni Jeruzalem in območje Gaze.
Mašal se je v Teheranu srečal tudi z iranskim zunanjim ministrom Manušerjem Motakijem, ki je Palestincem obljubil finančno pomoč, ki naj bi nadomestila finančna sredstva Zahoda, ukinjena potem, ko je Hamas marca lani prevzel oblast.
Motaki sicer podrobnejših podatkov o količini finančnih sredstev za Hamas ni razkril, je pa poleg finančne podpore izrazil tudi podporo sporazumu iz Meke. "Iran podpira to pobudo, prav tako pa podpira tudi kakršenkoli korak v smeri večje enotnosti med Palestinci," je poudaril Motaki.
Negativna Iran in Izrael

1. Israel - 56
2. Iran - 56
3. ZDA - 51
4. Severna Koreja - 48
Izrael in Iran veljata za državi z najbolj negativnim vplivom na svetu. Tesno za petama jima sledijo Severna Koreja in Združene države, je pokazala raziskava javnega mnenja britanskega radia BBC, ki je zajela 28.000 ljudi v 27 državah.
Januarja je javnomnenjska raziskava, ki jo je opravila televizijska mreža BBC pokazala, da imajo ZDA pretežno negativen vpliv na svet in da je številka tako mislečih v zadnjih letih skokovito narasla. Nova raziskava je pokazala, da imajo vprašani o Iranu in Izrael še bolj negativno mnenje.
1. Kanada - 54
2. Japonska - 54
3. Evropska unija - 53
4. Francija - 50
Kot država z najbolj negativnim vplivom se je izkazal izrael, ki ga je tako ocenilo kar 56 odstotkov vprašanih. Le 17 odstotkov anketiranih je o njem imela pozitivno menje. S 54 odstotki negativnih in 18 odstotki pozitivnih odgovorov mu je sledil Iran, ZDA pa so se z 51 proti 30 odstotkom znašle na tretjem mestu.
Severna Koreja je prejela 48 odstotkov negativnih in 19 odstotkov pozitivnih odgovorov in ji je tako pripadlo četrto mesto.

Izrael ima dolgo zgodovino zaostrovanja v mednarodnih odnosih, nazadnje je bil vpleten v kontroverzno vojno v Libanonu. Iran in Irak pa sta v centru mednarodnih odnosov zaradi razvoja jedrskega programa.
Japonska, Francija, EU in Kanada na drugi strani
Na drugem koncu lestvice so se znašle Japonska, Francija, Evropska unija in Kanada, ki tako veljajo za države z najbolj pozitivnim vplivom.
Vprašani so imeli na izbiro 12 držav in so se morali odločiti, "katera ima najbolj pozitiven in katera najbolj negativen vpliv v svetu".
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.