Kot so sporočile tamkajšnje oblasti, je bomba, ki naj bi jo v okrožju Šatoj, okoli 45 kilometrov južno od čečenske prestolnice Grozni, nastavili domnevni čečenski uporniki, eksplodirala v trenutku, ko je nanjo zapeljal ruski tovornjak s 33 potniki.
Na goratem območju na jugu Čečenije so sicer v preteklih nekaj dneh potekali hudi spopadi med rusko vojsko in čečenskimi uporniki.
Zaradi čečenskih upornikov pa so se zaostrili tudi odnosi med Rusijo in Gruzijo. Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek pozval gruzijske oblasti, naj dokažejo svojo pripravljenost na boj proti terorizmu z izgonom čečenskih upornikov, ki so bili aretirani od minule sobote v Gruziji v bližini meje s Čečenijo, pa je Tbilisi odgovoril, da Gruzija zaenkrat še ni dobila dokazov, ki so potrebni za predajo upornikov Moskvi. To je potrdil tudi ruski preiskovalec Vladimir Ustinov, ki je danes prispel v Tbilisi, kjer naj bi si prizadeval za predajo aretiranih čečenskih upornikov. Gruzijska obmejna straža je od sobote ob meji s Čečenijo aretirala že 14 čečenskih upornikov.
Napetosti med Rusijo in Gruzijo so se okrepile po 27. juliju, ko so čečenski uporniki vdrli iz gruzijske soteske Pankisi na jug Čečenije. V tem najhujšem spopadu med rusko vojsko in uporniki v zadnjem letu dni je bilo po ruskih navedbah ubitih osem ruskih vojakov, Tbilisi pa te navedbe zanika. Moskva Tbilisi obtožuje, da podpira čečenske upornike, ki so se zatekli v sotesko Pankisi, kar pa gruzijske oblasti odločno zanikajo. Gruzijski minister za nacionalno varnost Valerij Haburzania je kljub temu v pogovoru za gruzijsko televizijo priznal, da se v gorati soteski, ki ni pod nadzorom oblasti, zadržuje določeno število oboroženih skupin ter da so se na to območje v preteklosti večkrat zatekle skupine iz Čečenije.