Tujina

V ciklonu umrlo 78 tisoč oseb

New York/Yangon, 18. 05. 2008 17.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun naj bi obiskal Mjanmar. Prizadeval si bo za pospešitev dobave nujne humanitarne pomoči žrtvam ciklona Nargis.

Več kot 56 tisoč oseb še pogrešajo.
Več kot 56 tisoč oseb še pogrešajo. FOTO: Reuters

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun naj bi predvidoma obiskal upostošeno deželo Mjanmar v sredo ali četrtek. Predstavnikom ZN do sedaj še ni uspelo vzpostaviti stika z vodjo vojaške hunte v državi.

Predstavnika ZN za humanitrano pomoč Johna Holmsa je danes že sprejel namestnik mjanmarskega zunanjega ministra Kyaw Thu. Vojaška vlada v državi je omejila razdeljevanje humanitarne pomoči. Zaradi te odločitve pa je ostalo več kot 2, 5 milijona prebivalcev brez vode, hrane in elektrike. Po nekaterih podatkih je že pred samim divjanjem ciklona Nargis bilo več kot 30 tisoč otrok mlajših od pet let podhranjenih.

Obisk vodje vojaške hunte

Eno od opustošenih območij pa si je danes prvič ogledal vodja vladajoče vojaške hunte v Mjanmaru Than Shwe. Državna televizija je danes objavila posnetek 75-letnega voditelja na obisku v zasilnih zatočiščih na obrobju Yangona. Ni pa znano, ali je obiskal tudi delto reke Iravadi, ki je v ciklonu 2. maja utrpela najhujše posledice.

Pred ciklonom je bilo več kot 30 tisoč otrok mlajših od pet let podhranjenih.
Pred ciklonom je bilo več kot 30 tisoč otrok mlajših od pet let podhranjenih. FOTO: Reuters

Prizadeta območja delte Iravadija je v soboto prvič obiskala skupina tujih diplomatov. Med njimi je bila tudi ameriška diplomatka Shari Villarosa. "Redki ljudje, ki smo jih videli, niso odpravili mojih pomislekov, da obstaja ogromno takšnih, ki niso prejeli nobene pomoči, ki nimajo hrane niti pitne vode," je dejala. "Kar sem videla, ni spremenilo mojega prepričanja, da je še veliko ljudi brez pomoči," je dodala.

Brown obsodil dejanje hunte

Po poročanju televizijske postaje Sky news obstaja malo dokazov, da je humanitarna pomoč dejansko bila razdeljena med prebivalstvo. Britanski premier Gordon Brown je že obsodil vojaški režim v državi nehumanega odnosa do preživelih. Za katastrofo je po njegovem mnenju odgovorna prav vojaška hunta.

Mjanmarska vladajoča hunta je pred dnevi poleg Tajske za pomoč humanitarnih delavcev zaprosila tudi Bangladeš, Kitajsko in Indijo. Vstop v državo so oblasti dovolile tudi osmim ameriškim letalom, ki so pripeljala nujno humanitrano pomoč za ogrožena področja.

Oblasti v Mjanmaru so potrdile, da se število mrtvih v ciklinu giblje okoli 78 tisoč oseb, več kot 56 tisoč pa jih pogrešajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mitix
18. 05. 2008 19.10
Nauders
18. 05. 2008 19.06
nepredstavljivo 78.000 ! Slowenia ideal country :D
housemd
18. 05. 2008 18.59
in kaj so s tem naredil, k sam neki govori, obsoja samo z besedami? kaj njih boli kur*c, kaj oni pravjo! važn da se ti požrešneži k se bašejo s humanitarno pomočjo, preživijo, briga pa njih za reveže! če bi bli ZN kej vredni, bi poslali svojo vojsko v mjanmar in če bi blo treba iztrebil te izmečke! da je lahko kdo tok hudoben in brez občutka!!!! :-( kdaj bodo te voditelji spredvidli, da samo govoričenje ne naredi nič?!