Vse glasovnice nedeljskega referenduma o samostojnosti Črne gore so preštete. Ob 17. bi morala črnogorska Republiška volilna komisija sporočiti rezultate referenduma, vendar pa se to ni zgodilo. Volilna komisija mesta Podgorice namreč noče potrditi rezultatov iz 37-ih volišč v mestu. Kot je dejal republiške referendumske komisije, slovaški diplomat František Lipka, se na občinski volilni komisiji ne morejo dogovoriti o zapisnikih s teh volišč.
Čeprav bi morala referendumska komisija v skladu z zakonom o plebiscitu končne uradne izide glasovanja objaviti najkasneje do 21. ure v ponedeljek, so se odločili, da bodo tiskovno konferenco, kjer naj bi rezultate razglasili, sklicali šele v torek zjutraj.
Neuradno je za samostojnost Črne gore glasovalo 55,5 odstotkov volilcev, udeležba pa je bila 86,3 odstotna.
Rezultati volilne komisije so tako potrdili rezultate vzporednih volitev, ki sta jih izvedli in že sinoči objavili nevladni organizaciji Center za monitoring (CEMI) in Center za svobodne volitve in demokracijo (CeSID).
Zahteva po ponovnem štetju glasov
Voditelji bloka za ohranitev SČG zahtevajo preverjanje začasnih izidov, ki jih je dopoldne objavila republiška referendumska komisija, ter ponovno štetje glasov, oddanih na vseh 1127 voliščih. Vodja Socialistične narodne stranke Predrag Bulatović, vodja Ljudske stranke Predrag Popović, vodja Srbske ljudske stranke Andrija Mandić in vodja Demokratske srbske stranke Ranko Kadić so to sporočili po srečanju s posebnim odposlancem Evropske unije za Črno goro Miroslavom Lajčakom.
Zahtevajo tudi, da se za vse volilne upravičence, ki so bili v volilne sezname vpisani na novo in imajo prebivališče v tujini, preveri, ali nimajo slučajno statusa azilantov. "Zahtevamo, da se izvrši primerjava osrednjega volilnega seznama z izvodi tega spiska, ki so bili na posameznih voliščih," je v sporočilu za javnost še zapisal blok, ki nasprotuje neodvisnosti Črne gore.
Štirje voditelji tudi zahtevajo, da se na nekaterih voliščih, na katerih so zabeležili posebej visoko volilno udeležbo, izvrši primerjava podpisov volivcev na volilnem materialu in na njihovih osebnih dokumentih. Poleg tega "je treba preveriti, na kakšni osnovi so bile nekatere glasovnice razglašene za neveljavne," so v sporočilu za javnost po poročanju agencije Mina še dodali Bulatovič, Popovič, Mandič in Kadič.
Đukanović ni dvomil
V uspeh je bil že v nedeljo prepričan tudi črnogorski premier Milo Đukanović. "Nocoj se je večina prebivalcev Črne gore odločila za samostojno državo in to republiki vrnili neodvisnost. Čestitam vsem prebivalcem države. To je najbolj pomemben dan v novejši zgodovini Črne gore," je sinoči dejal premier in dodal, da "nikoli več ne bodo dopustili, da bi Črna gora kot država postala na kakršnikoli način vprašljiva".
Đukanović je neodvisnost čestital tudi Srbiji in izrazil prepričanje, da bo tudi ona kot samostojna država pospešeno prehodila svojo pot do evropskih povezav.
Na ponedeljkovi konferenci za novinarje pa je Đukanović povedal, da bo glavna naloga Črne gore po nedeljskem referendumu o neodvisnosti nadaljevanje pogajanj z Evropsko unijo in opredelitev odnosov s Srbijo na novih temeljih. Đukaković je izrazil pričakovanje, da bo Podgorica nadaljevala pogovore z Brusljem o sklenitvi stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma že v nekaj prihodnjih dneh, kar naj bi Črni gori omogočilo pot do evropskih povezav. Kot je še zatrdil, je Črna gora na tem področju že do zdaj veliko storila in ima zato tudi možnost, da do konca leta podpiše omenjeni sporazum. Črnogorski premier je med referendumsko kampanjo večkrat zatrdil, to pa ponovil tudi na današnji novinarski konferenci, da bo Črna gora po Hrvaški, Romuniji in Bolgariji med državami jugovzhodne Evrope prva naslednja članica EU- Đukanović je kot prednostno nalogo izpostavil tudi nadaljevanje sodelovanja s Srbijo in opredelitev odnosov z njo na novih temeljih. Ob tem je spomnil, da je Podgorica že pred referendumom Beogradu nekajkrat zaman predlagala dialog o prihodnjih odnosih Črne gore in Srbije.
Sicer pa je na ulicah Podgorice takoj po razglasitvi prvih neuradnih rezultatov izbruhnilo veliko slavje. Velika množica zagovornikov neodvisnosti je nosila črnogorske zastave in vzklikali hvalnice premierju Đukanoviću in na novo dobljeni samostojnosti. Slavje se je začelo v Nikšiću, drugem največjem mestu Črne gore. Glasno pa je bilo tudi v Kotorju in v Cetinjah.
Podgorica pripravljena na približevanje EU
Črnogorski predsednik Filip Vujanović je izrazil upanje, da se bodo v Črni gori utišale strasti, ki jih je razvnela negotovost ob pričakovanju izidov nedeljskega referenduma o neodvisnosti ter da ne pričakuje spopadov med privrženci in nasprotniki samostojne države. Poudaril je še, da je Podgorica pripravljena za vzpostavitev neodvisnosti ter da si želi nadaljevati postopek približevanja EU in včlanitvi v program zveze NATO Partnerstvo za mir.
Drnovšek nenapovedano v Podgorici
Slovenski predsednik Janez Drnovšek se je med potjo iz bolgarske Varne nenapovedano ustavil še v Črni gori, kjer se je že sestal s črnogorskim predsednikom Filipom Vujanovičem, so sporočili iz urada predsednika republike. Drnovšek je tako osebno izrazil spoštovanje nad izraženo voljo Črnogorcev na referendumu o neodvisnosti republike, hkrati pa je izrazil upanje, da bo Črna gora uspešno nadaljevala svojo pot v evropske integracije.
Kot je poudaril Drnovšek, "spoštuje svobodno izraženo voljo črnogorskega ljudstva in da ima Črna gora tako kot drugi narodi nekdanje Jugoslavije pravico, da se odloči o svoji usodi". Izrazil je upanje, da bo Črna gora "skupaj z drugimi narodi nekdanje Jugoslavije v okviru združene Evrope dosegla prosperiteto in mirno sožitje z vsemi". Predsednika sta ob tem izrazila tudi prepričanje, da se bodo medsebojni odnosi med Slovenijo in Črno goro v prihodnje še utrjevali in razvijali, so še sporočili iz Drnovškovega urada.
Čestitke republik nekdanje Jugoslavije, Srbija še molči
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je čestital Črni gori po uspešnem referendumu o neodvisnosti te republike. V pismu črnogorskemu predsedniku Vujanoviću je izrazil zadovoljstvo, da je referendum potekal brez incidentov, izrazil pa je upanje, da bo ta "prelomni trenutek" v črnogorski zgodovini omogočil postavitev odnosov Črne gore z njenimi sosedami "na nove, trajne in zdrave temelje".
Mesić je bil s svojo čestitko tudi prvi predsednik kake države, ki se je uradno odzval na izide referenduma v Črni gori, ki so pokazali, da je za neodvisnost glasovalo več kot zahtevanih 55 odstotkov volivcev.
Rezultate črnogorskega referenduma so pozdravili tudi makedonski voditelji. Makedonski premier Vlado Bučkovski je v svoji poslanici ob čestitkah zapisal tudi, da upa, da bo referendum 'na Srbijo deloval streznjujoče, tako da se bo resno posvetila vključevanju v evroatlantske strukture'.
Na enodnevnem obisku v Skopju je hrvaški premier Ivo Sanader, ki se je pridružil makedonskemu kolegu pri čestitkah. V uradnem sporočilu hrvaške vlade pa je Sanader poudaril, da Hrvaška spoštuje odločitev prebivalcev Črne gore in da Hrvaška priznala Črno goro kot novo članico mednarodne skupnosti. Rezultate referenduma je pozdravila tudi hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar-Kitarović, kot tudi voditelji hrvaških opozicijskih strank.
Iz Sarajeva uradnih reakcij na rezultat črnogorskega referenduma do popoldneva še ni bilo, medtem ko vsi mediji poročajo o tem, da je ta republika postala neodvisna država.
Beograjske oblasti pa so sporočile, da bodo odločitev Črne gore komentirale šele po objavi uradnih rezultatov. Prve uradne rezultate naj bi objavili še danes.
Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je danes povedal, da pomeni izid nedeljskega referenduma o neodvisnosti Črne gore voljo ljudstva, ki jo je treba spoštovati. Srbi na Kosovu pa so izrazili bojazen, da bo ločitev Črne gore od Srbije dodatni motiv Albancev v pokrajini za njihov boj za osamosvojitev pokrajine
Sejdiu meni, da neodvisnost Črne gore ne bo vplivala na prihodnji status Kosova, ki ga - kot je poudaril - ne gre povezovati z vprašanjem Črne gore. "Kosovo ima svojo posebno pot in mi se že od nekdaj zavzemamo za njegovo neodvisnost in bomo tudi vztrajali, da to vprašanje rešimo še letos", je poudaril Sejdiu.
Črnogorcem je nedeljski referendumski izid čestital tudi vodja najbolj vplivne kosovske opozicijske stranke, Demokratske partije Kosova (PDK) Hashim Thaqi, ki je zatrdil, da bo leto 2006 tudi leto odločitve o neodvisnosti Kosova, "kar pomeni, da bomo imeli tri nove neodvisne države, Kosovo, Črno goro in Srbijo, s čimer bo zaokrožen razpad Jugoslavije".
Z oceno, da bo samostojnost Črne gore pozitivno vplivala na stabilnost in varnost celotne regije, je izide referenduma pozdravil tudi albanski premier Sali Berisha.
Slovenski premier Janez Janša je v imenu Slovenije pozdravil "korektno in pravilno izvedbo referenduma o neodvisnosti Črne gore", ki je potekal pošteno in demokratično. Izbira volivcev "je jasna, iz česar izhaja tudi odgovornost vseh vpletenih strani, da jo spoštujejo in prispevajo k njeni uresničitvi," še meni Janša.
Rupel napovedal priznanje
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je napovedal, da bo Slovenija "najbrž kmalu" priznala Črno goro, ob tem pa je poudaril, da bo pri tem usklajena z EU.
"Mi, torej EU, mislimo, da je v tem trenutku treba še posebej izpostaviti evropsko perspektivo Srbije," je dejal Rupel. EU bo dialog Beograd-Podgorica po njegovih besedah podpirala in bo, če bo potrebno, tudi posredovala. Članstvo v uniji pa lahko Črna gora po navedbah ministra Rupla pričakuje skupaj z drugimi državami iz regije.
Kacin: Referendum je skupna zmaga Črnogorcev
Referendum o državnem statusu Črne gore je potekal nadstandardno, tudi za evropske razmere, je ocenil vodja opazovalcev Evropskega parlamenta na črnogorskem referendumu Jelko Kacin. "Črnogorci bi morali ravno zaradi tega to razumeti kot skupno zmago, ne glede za kateri blok so glasovali," je dodal, hkrati pa napovedal, da bodo opazovalci skupno stališče o poteku referenduma predstavili na novinarski konferenci v Podgorici popoldne.
"Ocena je izjemno pozitivna. Bil sem že marsikje na volitvah, ampak na glas povem, da je ta referendum potekal nadstandardno, tudi za evropske razmere ... Črna gora se je, kar zadeva volilne standarde, pri tem referendumu že uvrstila v polnopravne in izkušene članice Evropske unije," je še dodal. Kacin je bil sicer že v nedeljo zelo zadovoljen nad potekom referenduma v Črni gori.
EU: Ločena pogajanja s Podgorico in Beogradom
Evropska unija bo spoštovala rezultat referenduma v Črni gori so napovedali visoki predstavniki Evropske unije. Natančnega ravnanja v prihodnje pred objavo dokončnih rezultatov sicer niso želeli napovedovati, nakazali pa so, da bo EU z novim mandatom s Podgorico ločeno nadaljevala pogajanja s stabilizaciji in pridruževanju.
"Naše stališče je, da morajo izid priznati vse politične sile v Črni gori in širši regiji, pa tudi EU," je na Dunaju v imenu predsedstva unije danes dejala avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik, medtem ko je v Bruslju visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana podobno zatrdil, da bo "EU polno spoštovala rezultate referenduma in upam, da bo to veljalo tudi za obe strani v Črni gori."
EU bo zagotovo še naprej sodelovala z vsemi državami z Balkana in igrala pomembno vlogo v regiji, je nadaljeval. "Ključno je, da se ohrani stabilnost na Balkanu," je ob tem zatrdil. Mehanizem, ki ga bo EU uporabljala še naprej, je proces stabilizacije in pridruževanja, je potrdil. Kdaj bo EU s Črno goro začela pogajanja o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, Solana še ne ve: "Videli bomo še, kako bomo to uredili. Zgodaj je še," je poudaril.
"Zelo pomembno pa je, da se Srbija in Črna gora najprej začneta pogovarjati med sabo", in sicer o izvedbi ločitve in prihodnjih odnosih, je dejal Solana. Zunanjepolitični predstavnik unije je sicer pozdravil način izvedbe referenduma, ki je potekal "gladko, po pravilih in brez incidentov". "To je znak zrelosti črnogorskega ljudstva," je dejal Solana, ki je narodu tudi čestital za visoko udeležbo.
Solana: 'Primerjava s Kosovom ali Baskijo ni mogoča'
Sicer pa je Solana danes v Bruslju zatrdil še, da referendum o neodvisnosti ne more postati presedan za Evropo. "Črna gora je uresničila svojo pravico do neodvisnosti, kot jo je imela po priporočilu Badinterjeve komisije Svetu Evropi. Primerjava z drugimi primeri - Kosovom ali Španijo ni mogoča. Gre za poseben primer na Balkanu, ki ga ni mogoče uresničiti nikjer drugje v Evropi," je še zatrdil Solana. Pravica do referenduma je poleg tega zapisana v ustavi Srbije in Črne gore, ki jo je pred tremi leti pomagal izpogajati prav Solana sam.
Na Evropski komisiji pa so danes napovedali, da izidov referenduma - ko bodo uradni - ne nameravajo postavljati pod vprašaj, pogajanja o stabilizaciji in pridruževanju s Črno goro pa bodo stekla ločeno. "Ko bodo izidi referenduma uradno potrjeni, bo Evropska komisija dala predlog za začetek ločenih pogovorov s Črno goro," je v Bruslju dejal tiskovni predstavnik komisije Amadeo Altafaj Tardio.
Ob novem mandatu za pogajanja s Podgorico bo sicer komisija predlagala tudi "spremembo veljavnega mandata" za nadaljevanje pogajanj samo še s Srbijo, je razložil tiskovni predstavnik. Kako hitro bo komisija predložila novi in spremenjeni mandat, tiskovni predstavnik ni povedal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.