Potem ko je egiptovski spletni portal Ahramonline poročal, da so Roberta Kokalja, slovenskega veleposlanika v Kairu, brutalno pretepli, ker naj bi fotografiral revnejši del mesta in otroke na ulici, zaradi česar naj bi ga zamenjali za vohuna, smo informacijo poskušali preveriti na ministrstvu za zunanje zadeve, kjer incidenta niso ne potrdili ne zanikali.
Nato smo poklicali še na veleposlaništvo v Kairo, kjer so nam povedali, da do fizičnega obračunavanja sicer ni prišlo, so pa lokalni prebivalci s cestno blokado zaustavili veleposlanikov avtomobil in Kokalja iz njega poskušali izvleči.
Priklicali smo tudi Kokalja, ki je povedal: ''V petek okoli 14.00 sva s sodelavcem vozila po kairski četrti Šubra, kjer sva naletela na cestno zaporo. Naše službeno vozilo je obkrožila večja skupina ljudi, nekateri so bili tudi oboroženi. Vdrli so v vozilo in pokradli nekaj stvari. Dogodek sva prijavila tudi policiji. Sodim, da ni šlo za kaj več kot za običajen cestni rop.''
O motivih lahko ugibamo, je dejal Kokalj in dodal, da je pač varnostna situacija v Egiptu še vedno težavna. Očitno se takšne stvari dogajajo tudi tujim diplomatskim predstavnikov, vendar pa je takšen oborožen rop vsekakor nesprejemljiv, je poudaril. Dodal je še, da sicer razume tamkajšnjo realnost.
Zanikal je navedbe nekaterih egiptovskih medijev, da so ga brutalno pretepli. "Do fizičnih obračunavanj ni prišlo," je poudaril Kokalj.
Ukrepati ne namerava, poleg tega pa se mu je šef protokola na egiptovskem zunanjem ministrstvu opravičil in kot je dejal Kokalj, "to zadošča".
Vse od padca voditelja Hosnija Mubaraka v januarju je na egiptovskih ulicah opaziti porast ksenofobije. Oblasti so v zadnjem času ob več priložnostih aretirale tujce zaradi domnevnega spodbujanja spopadov ali fotografiranja vojaških oporišč.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.