Iraška policija je sporočila, da eksplozija cisterne, napolnjene z gorivom, ni odjeknila po naključju in da je bilo po njej slišati streljanje. V lokalni bolnišnici so poleg devetih smrtnih žrtev našteli še 20 ranjenih. Eksplozija je odjeknila v bagdadski četrti al Mansur v bližini libijskega in maroškega veleposlaništva, ogenj pa je nato zajel več hiš. V tej elitni četrti živi tudi več iraških politikov, ki bodo kandidirali na volitvah 30. januarja, in tujcev, ki delajo v Iraku.
Nek iraški regionalni guverner je izjavil, da so aretirali upornike, ki so odgovorni za bombni napad v Nadžafu. Po njegovih besedah so le nekaj ur po napadu, ki je terjal 52 smrtnih žrtev, priprli 50 skrajnežev.
Napad na ameriški vojaški konvoj
Eksplozija avtomobila bombe, ki je odjeknila med šiitskima svetima mestoma Nadžaf in Karbala, je zahtevala življenja petih Iračanov. Po podatkih bolnišnice je avtomobil eksplodiral ob treh po lokalnem času, ko je mimo peljal ameriški vojaški konvoj. "Nobeno izmed ameriških vozil v eksploziji ni bilo poškodovano, zato je konvoj nadaljeval svojo pot," pravijo v bolnišnici.
Ubili uglednega profesorja medicine
Medtem je bil na poti po zahodni obali Tigrisa v Bagdadu ubit 45-letni ugledni profesor medicine, Hasan al Rubaiei. Profesorja so zaustavili nepoznani oboroženi napadalci in pričeli streljati na njegov avtomobil, v katerem sta bila tudi profesorjeva žena in še en potnik, ki pa v napadu nista bila ranjena.
Ugrabili turškega ladijskega magnata
Neznanci so v južnem Iraku ugrabili turškega poslovneža in tri člane njegovega osebja ter za njihovo izpustitev zahtevajo 25 milijonov dolarjev. Po podatkih zasebne turške televizije NTV naj bi bil Kahraman Sadikoglu, ladijski magnat in eden najbogatejših turških poslovnežev, skupaj s kapitanom ladje, šoferjem in varnostnikom ugrabljen v pristanišču Um Kasr na jugu Iraka. Črnobeli videoposnetek, ki ga je dobila NTV, prikazuje Sadikogluja, ko ga zaslišujejo ugrabitelji, ki pa se jih na posnetku ne vidi.
Sadikoglu je šef družbe s sedežem v Dubaju, ki je lansko leto sklenilo 25 milijonov dolarjev vredno pogodbo za odstranitev 19 potopljenih ladij iz Um Kasra. "Zaslišanje traja že nekaj dni. Ugrabitelji bi radi ugotovili, ali smo storili kaj slabega v Iraku. Z iraško vlado nismo imeli nikakršnih problemov in nikoli nismo storili nič slabega. Ljudem smo z odprtjem pristanišča omogočili, da dobijo hrano. Proti iraškemu narodu nismo imeli nikakršnih slabih namenov," na posnetku pravi Sadikoglu. Turška televizija je objavila tudi podatek, da se je Sadikoglu pripravljal na novi razpis Združenih narodov, vreden 90 milijonov dolarjev.
Kritika načrta napada na Irak
Ameriški vojaški zgodovinar Isaiah Wilson, profesor vojaške strategije in visoki častnik ameriške vojske, ki je sodeloval v operacijah v Iraku, meni, da so težave, ki se po strmoglavljenju režima Sadama Huseina pojavljajo v Iraku, nastale zaradi odsotnosti kakršnegakoli operacionalnega načrta za stabilizacijo države po koncu spopadov. "Nihče ni predstavil dokumenta s strategijo, kako po koncu večjih spopadov utrditi zmago," je dejal Wilson.