Ameriški marinci in iraška vojska so prodrli v središče mesta, pri čemer pa sta naleteli na manjši odpor, kot sta ga pričakovali. Uporniki se po njegovih besedah bojujejo v majhnih skupinah od štiri do šest mož, čeprav naj bi se njihovo skupno število gibalo od 2000 do 3000. Boji pa še vedno potekajo za vsako ulico in hišo. To otežuje delo reševalnih ekip, ki zaradi neprestanega obstreljevanja ne pridejo do ranjencev. Bolnišnice pa se pritožujejo nad pomanjkanjem zdravnikov, prostora in medicinskih pripomočkov.
Novico, da ameriška vojska obvladuje že tretjino sunitskega mesta Faludža je potrdil neimenovani visoki ameriški vojaški časnik. V dvodnevnih spopadih je v bojih v Faludži umrlo deset ameriških vojakov in dva iraška, 14 pa je bilo ranjenih. Kot je za televizijsko hišo CNN povedal poveljnik 1. pehotne divizije Pete Newell, je bilo na drugi strani ubitih ali ranjenih od 85 do 90 upornikov. Na severu mesta sicer potekajo srditi poulični boji; po navedbah prič sta v ognju vsaj dva ameriška tanka.
Rusija je medtem ameriško vojsko pozvala, naj pri ofenzivi v Faludži pazi na življenja civilistov. Kot je še opozoril tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva, mora biti boj proti upornikom v Faludži kljub nevarnosti, ki jo predstavljajo, pravilno odmerjen in ne sme preseči sorazmerne uporabe sile.
Kot je pojasnil poveljnik ameriških sil v Iraku, general George Casey, so s prebojem skozi obrambni obroč na severu Faludže že dosegli enega od začetnih ciljev ofenzive. Kljub tem uspehom pa bi boji v mestu po ocenah opazovalcev lahko trajali tudi več dni. To je potrdil tudi Casey, ki je napovedal, da se ameriška vojska že pripravlja na dolgotrajnejšo zasedbo Faludže, preden bodo Iračani sposobni v mestu sami prevzeti oblast.
"Naše varnostne sile bodo morale biti navzoče še kar nekaj časa, preden bodo dobro izurjene iraške sile lahko prevzele nadzor nad Faludžo in zagotavljale varnost, tako da se uporniki ne bodo mogli vrniti, kar sicer poskušajo praktično v vseh mestih, od koder smo jih nagnali," je dejal Casey.
Marinci so zasedli mošejo Al Hidra, za katero trdijo, da je služila kot skladišče orožja in poveljniški center. Zaradi zračnih napadov, uporabe topništva in minometov so med žrtvami tudi iraški civilisti. Po besedah bolnišničnih virov, naj bi v spopadih umrlo najmanj 15 civilistov. Mesto je brez elektrike in vode. Očividci poročajo, da se zračni napadi vrstijo eden za drugim, tako da je na vsakih nekaj minut mogoče videti, kako se iz mesta dvigajo oblaki črnega dima. Tisti civilisti, ki niso zapustili mesta, so ujeti v svojih domovih brez elektrike in pitne vode.
"Nedolžni civilisti v tem mestu so dobili vsa navodila, ki so jih potrebovali, da bi se izognili težavam," je v ponedeljek na novinarski konferenci v Pentagonu izjavil ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Koliko civilistov je dejansko ostalo v Faludži Rumsfeld ni mogel oceniti. Iz mesta, kjer je pred ofenzivo živelo kakih 300.000 ljudi, naj bi zbežalo več deset tisoč civilistov. Ameriški strategi se bojijo predvsem tega, da bi se jim morebitno veliko število civilnih žrtev v ofenzivi na Faludžo maščevalo in sprožilo upor v drugih iraških mestih. Kot je izpostavil poveljnik združenega poveljstva ameriških sil, general Richard Myers, bi lahko bila taktika upornikov v Faludži tudi to, da bi si civiliste vzeli za živi ščit.
V Bagdadu velja policijska ura
Začasni iraški premier Ijad Alavi je uvedel policijsko uro v Bagdadu in okolici. Policijska ura bo veljala med 22.30 in 4. uro zjutraj; izvajati se bo začela nocoj, ukrep pa bo v veljavi do nadaljnjega, so sporočili iz Alavijevega urada.
S tem ukrepom se v Bagdad po več kot letu dni znova vrača policijska ura. Koalicijske sile pod vodstvom ZDA so jo v iraški prestolnici uvedle po padcu režima Sadama Huseina aprila lani, odpravili pa so jo konec oktobra lani.
Premier, ki se je sestal s poveljniki iraške nacionalne garde na obrobju Faludže, pa je ponovil odločnost boja proti terorizmu:"Ne napadamo Faludže, napadamo teroriste v mestu. Ljudje so nas prosili, naj jim pomagamo in to bomo tudi storili".
Uporniki ponovno napadli policijsko postajo
V Bakubi, severovzhodno od Bagdada, so iraški skrajneži, pripadniki skrajne skupine Jordanca Abuja Musaba al Zarkavija, napadli tri policijske postaje, pri čemer je bilo ubitih 25 policistov, več je ranjenih. Po podatkih al Zarkavijeve skupine, pa naj bi napad terjal 45 smrtnih žrtev. Načelnik policije je povedal, da je v napadu umrlo tudi sedem upornikov, katerih trupla so njihovi pajdaši takoj odstranili z mesta napada. Skrajneži pa naj bi zavzeli tudi most, ki Bakubo povezuje s severnovzhodnim delom Iraka. Uporniki so prebivalcem Bakube razdelili tudi letake, v katerih jih opozarjajo, naj se ne zadržujejo v bližini šol in uradnih poslopij.
Na cesti med Mosulom in Baidžijem na severu Iraka pa je bil zjutraj ubit voznik cisterne, katerega vozilo so napadalci zažgali. Šlo naj bi za turškega državljana.
V Ramadiju so se spopadi začeli že v ponedeljek, v torek popoldne pa so se ameriške enote pod pritiskom upornikov umaknile z glavne prometnice v mestu in se utrdile na položajih na vzhodu in zahodu mesta. Kot so sporočili iz lokalne bolnišnice, je bilo v spopadih v tem mestu ubitih sedem ljudi, 24 je bilo ranjenih.
Pred oporiščem iraške narodne garde v Kirkuku se je z avtomobilom bombo razstrelil samomorilski napadalec. Pri tem sta bila ubita dva iraška vojaka, več je bilo ranjenih.