Eksplozija v središču Bagdada
V središču iraške prestolnice v bližini močno varovane Zelene cone, kjer je sedež ameriških sil, iraške začasne vlade in britanskega veleposlaništva, je odjeknila eksplozija. Vzrok eksplozije ni znan. Očividci pa poročajo, da se v bližini Zelene cone dviguje val dima. Ameriška vojska eksplozije ni želela komentirati, zato ni znano ali je napad terjal smrtne žrtve.
Ameriške sile trdijo, da nadzorujejo skoraj vso Faludžo. "Čiščenje" tega upornega iraškega mesta, kjer so ameriško-iraške sile v soboto sklenile glavno ofenzivo, naj bi trajalo še od štiri do pet dni, je dejal predstavnik ameriških marincev. Eden od poveljnikov ameriške vojske v Faludži, je dejal, da je upor v mestu manjši kot v preteklih dneh. Kljub temu naj bi poulični boji v tem sunitskem mestu trajali še nekaj dni.
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je dejal, da je po šestih dneh uličnih bojev skoraj vsa Faludža pod nadzorom ameriških in iraških sil, da pa še naprej ostajajo manjša središča upora.
Pomoč ne more v mesto
Človekoljubna organizacija Rdeči polmesec je potrdila, da se z ameriškimi silami pogaja za dostavo človekoljubne pomoči do središča Faludže. Konvoj s humanitarno pomočjo na zahodnem robu mesta že od sobote čaka na dovoljenje za vstop v Faludžo, kamor se je v soboto na lastno odgovornost uspelo prebiti konvoju iraškega Rdečega križa. Ameriške in iraške oblasti zaradi spopadov v mestu konvoju ne dovolijo vstopa.
Marinci našli iznakaženo truplo
Ameriški marinci so v Faludži odkrili iznakaženo žensko truplo, za katerega domnevajo, da pripada zahodnjakinji. Marinci so zaradi nevarnosti, da bi pod truplom lahko bil podstavljen eksploziv, najprej poklicali bombne strokovnjake in ga zato še niso natančno preiskali.
Uporniki zavzeli policijski postaji
V Moslu na severu Iraka, kjer so uporniki v petek prevzeli oblast, se nadaljujejo spopadi. V nekaterih delih mesta je vendarle opazili tudi pripadnike iraške narodne garde, ki patruljirajo po ulicah, potem ko so v petek iraške varnostne sile mesto zapustile.
V več četrtih na severu in vzhodu Mosula potekajo spopadi med uporniki in iraškimi ter ameriškimi vojaki. O streljanju poročajo tudi iz okolice policijske postaje v četrti Zandžalil v središču mesta. Uporniki napadli tudi policijski postaji Zuhor in Šejk Fati v severnem delu mesta, pri čemer je bilo ubitih najmanj šest pripadnikov iraške narodne garde, trije pa ranjeni.
Kot je povedal guverner Mosula Duraid Kašmula, so iz Bagdada v Mosul poslali 300 pripadnikov narodne garde in bataljon posebnih policijskih enot, da bi pomagali pri zatrtju vstaje. Ker se policija v Mosulu ni odzvala na napad upornikov, so v petek odstavili tamkajšnjega vodjo policije.
Spopadi tudi severno od Bagdada
Kakih 40 kilometrov severno od Bagdada poročajo o spopadih, ki so izbruhnili, ko so uporniki skušali zavzeti oskrbovalno pot ameriške vojske, ki poteka po avtocesti med Bagdadom in Mosulom. Na poskus upornikov je ameriška vojska odgovorila z letalskim in raketnim obstreljevanjem. Uporniki so s tem skušali zapreti pot vojaški oskrbi, ki jo iz ameriških oporišč v Bakru in Tadžiju vozijo ameriškim enotam v Faludžo.
V noči na nedeljo pa so neznani napadalci ubili poslanca iraške komunistične stranke Saduna Mohameda. Napadli so ga na avtocesti med Bagdadom in Kirkukom, okoli 100 kilometrov južno od Kirkuka.
Napad na upornike v Baidžiju
Ameriška vojska je s helikopterji in tanki napadla uporniške postojanke v severnoiraškem mestu Baidži, kakih 200 kilometrov severno od Bagdada. V tem sunitskem mestu se nahaja ena največjih iraških rafinerij. Ameriške sile so se za napad odločile po tem ko so uporniki izvedli več napadov na okupacijske sile v Baidžiju in bližnjih mestih.
Vojska, je po poročanju lokalnih bolnišničnih virov, raketirala več stanovanjskih hiš, zaprla ceste v mestu, kar onemogoča rešilcem, da bi prišli do ranjenih civilistov. V spopadih je bilo ranjenih najmanj sedem oseb.
Neznanci so v Baidžiju ubili turškega voznika tovornjaka, to je že sedmi turški voznik, ki je bil v zadnjih dveh tednih ubit v severnem Iraku. V Iraku je bilo ubitih več kot 50 tujcev odkar so ameriške sile z oblasti vrgle iraškega voditelja Sadama Huseina maja lani.
Začetek bajrama za šiitske muslimane v Iraku
V Iraku se bo verski praznik bajram, s katerim muslimani obeležujejo konec svetega postnega meseca ramazan, začel danes, je sporočil veliki ajatola Ali Sistani, najvišji verski predstavnik šiitskih muslimanov v Iraku.
Začasni iraški premier Ijad Alavi pa je sporočil, da bodo zaradi bajrama do novega ukaza od danes znova odprti mejni prehodi s Sirijo in Jordanijo, ki jih je z odlokom zaprl v ponedeljek, ko so iraško-ameriške sile začele ofenzivo na Faludžo. V okviru izrednih razmer je Alavi v ponedeljek odredil tudi zaprtje bagdadskega letališča, ki pa ostaja zaprto. Sunitske oblasti v Iraku sicer bajrama še niso razglasile.