Francoske oblasti so Evropsko komisijo popoldne obvestile o "močnem sumu" na izbruh visoko patogenega virusa ptičje gripe H5N1 na puranji farmi v okrožju Ain blizu Lyona, so sporočili v Bruslju. Če bo sum uradno potrjen, bo to prvi izbruh bolezni na perutninski farmi v EU.
Na omenjeni farmi gojijo okoli 11 tisoč repov perutnine, v zadnjih dneh pa so med živalmi opažali nenavadno visoko smrtnost. Vse živali so že pobili, je sporočilo francosko kmetijsko ministrstvo. Rezultate analiz, ki bodo potrdile ali ovrgle sum na okužbo, pričakujejo v petek. Dostop do domnevno okužene farme so prepovedali, strogo nadzorujejo tudi okoliške gojitelje.
V omenjenem okrožju so našli tudi prve primere okužbe z nevarnim virusom H5N1 v Franciji, in sicer pri dveh divjih racah. Farma leži znotraj trikilometrskega zaščitnega pasa.
Za zdaj so v Franciji potrdili dve žarišči ptičje gripe, ki ležita približno 80 kilometrov narazen. Oblasti so že uvedle ustrezne zaščitne ukrepe.
Nemška raca ni okužena
Na otoku Rügen na severovzhodu Nemčije, ki je eno najbolj prizadetih območij s ptičjo gripo, naj bi domača raca zbolela za ptičjo gripo. To bi bil drugi primer okužbe domače perjadi z nevarno boleznijo v Evropski uniji.
Prvi testi so okužbo potrdili, naslednji pa so bojazen ovrgli. Veterinarski strokovnjaki so se odločili opraviti še dodatne teste, njihovi rezultati pa še niso znani.
Nemški minister Horst Seeehofer je ostro napadel odgovorne za izvajanje ukrepov za ustavitev širjenja ptičje gripe v zvezni državi Mecklenburg-Vorpommern, kjer leži otok Rügen. Prepričan je, da so povzročili kaos in preplah, ker so objavili, da je ptica zbolela, preden so dobili končne rezultate analiz vzorcev.
Raca je bila del jate več kot sto ptic, ki so jih preventivno takoj uničili.
Na Slovaškem okužena sokol in ponirek
Zato pa so prisotnost nevarnega virusa H5N1 potrdili pri čaplji in ponirku, ki so ju v torek našli na bregu Donave na Slovaškem. To je po navedbah kmetijskega ministra Zsolta Simona prvi primer okužbe s človeku nevarnim virusom v tej državi.
Mrtvega ponirka so našli blizu reke Donave izven Bratislave, sokola pa v mestu Gabcikovo na reki Donavi, od glavnega mesta oddaljeno približno 60 kilometrov.
Še sedem novih okužb z virusom H5N1 so potrdili tudi pri divjih pticah na severu Grčije, skupaj so odkrili že šestnajst okuženih živali.
Izolirali mesto Navapur v Indiji
Zaradi zaščitnih ukrepov pa so medtem v Indiji dobesedno zaprli mesto Navapur na zahodu države, kjer so odkrili prvo žarišče te bolezni v Indiji. Vse ceste in ostale prometne povezave v mesto so zaprte, tako da nihče ne more ne v ne iz mesta. Karantensko območje obsega trikilometrski pas okoli mesta, oblasti pa so zagotovile, da gre za začasen varnostni ukrep. V mestu so sicer že pobili skoraj 250 tisoč ptic.
Indijske oblasti so medtem že tudi zavrnile namige, da naj bi za ptičjo gripo, natančneje za okužbo z virusom tipa H5N1, že zboleli tudi prvi meščani Navapurja. V bolnišnico so sicer sprejeli dvanajst ljudi, ki so kazali znake okužbe, a so za enajst od njih to možnost že zavrgli. Še vedno pa čakajo rezultate dodatnih testov.
Širjenje bolezni v Egiptu
Ptičja gripa se je razširila in je zajela tudi jug in zahod Egipta, so sporočile oblasti v Kairu. Dodali so, da začenjajo s posebnim programom, s katerim želijo ljudi poučiti, kako na je se zaščitijo prek boleznijo. O tem naj bi jim predavali kar med molitvami v mošejah.
Medtem ostaja širjenje bolezni po Afriki ena največjih težav, saj bi se obubožan zdravstveni sistem revnih afriških držav v primeru izbruha le težko soočil z grožnjo.
Na to še posebej vztrajno opozarja Španija, saj pričakujejo, da se bodo prek njenega ozemlja v prihonjih tednih vračale velike jate ptic selivk iz Afrike.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.