
Člani skupine AZF, poimenovali so se po kemični tovarni na jugu Francije, v kateri je leta 2001 v eksploziji umrlo 30 ljudi, zahtevajo odkupnino pet milijonov dolarjev, sicer bodo bombe aktivirali. Železniški delavci so preiskovali okoli 32 tisoč kilometrov tirov, natančno pa so pregledali predvsem povezave med večjimi mesti. Po njih se namreč vsak dan vozi več deset tisoč ljudi, vlaki pa prevažajo tudi strupene snovi. Vzdrževalci železnic pa razstreliva, ki naj bi bilo podtaknjeno na železniških tirih, doslej še niso našli, vendar francoske železnice kljub temu potnikom zagotavljajo, da ni razloga za preplah.
Na uradni Pariz medtem letijo številne kritike, ker groženj s podtaknjenimi bombami niso razkrili javnosti. Oblasti so namreč prvo grozilno pismo prejele že lanskega decembra. Doslej neznana teroristična skupina AZF je Franciji zagrozila z bombnimi napadi na vlake in od oblasti zahtevala pet milijonov dolarjev. Člani organizacije sicer poudarjajo, da nasprotujejo politikom, ki jih bolj kot za državo skrbi za lastni žep, opozarjajo pa tudi na šibko francosko gospodarstvo in vse slabši izobraževalni sistem. Skupina je potem, ko so mediji objavili novico o izsiljevanju in grožnjah, izredno hitro dobila posnemovalce; po lažnem bombnem alarmu so namreč morali včeraj zvečer za eno uro evakuirati železniško postajo v Grenoblu. Francoska pravosodna ministrica Dominique Perben je izrazila obžalovanje, ker je informacija o izsiljevanju prišla v javnost. "Težko je delati v soju žarometov," je dejala in dodala, da so mobilizirane vse razpoložljive sile, zato upa, da bodo kmalu našli izsiljevalce.

AZF je v sporočilih francoskim oblastem dejala, da je na francoskih železniških tirih podtaknila deset bomb s časovnim mehanizmom. Francoska policija naj bi na progi iz Pariza v Toulouse po namigu, ki ji ga je dala skupina AZF, že odkrila razstrelivo in ga nato uspešno demontirala. Pri tem naj bi šlo, kot so dejale oblasti, za delo "nadarjenega amaterja".
Francoske oblasti so se z domnevnimi teroristi v ponedeljek dogovorile za predajo zahtevanega denarja, vendar do srečanja ni prišlo zaradi nesporazuma glede kraja predaje. Na francoskem notranjem ministrstvu pa so zaradi groženj AZF organizirali tudi posebni krizni štab, ki se bo ukvarjal z zadevo.