Servier, eden največjih in najmočnejših zasebnih laboratorijev za proizvodnjo zdravil v Franciji, je obtožen, da je prikrival morilske stranske učinke več let obsežno oglaševanega in uporabljenega zdravila z imenom Mediator.
Gre za derivat amfetamina, ki je bil namenjen zdravljenju diabetikov s prekomerno telesno težo. Pogosto pa so ga predpisovali tudi zdravim ženskam, ki so hotele izgubiti nekaj kilogram teže, saj je bilo zdravilo znano po tem, da zavira apetit.
Med leti 1976 in 2009 je tako zdravilo, navkljub temu, da naj bi obstajal sum, da povzroča srčne in pljučne težave, jemalo kar pet milijonov ljudi.
Francosko ministrstvo za zdravje je odkrilo najmanj 500 primerov posameznikov, ki so umrli zaradi težav s srčno zaklopko kot posledico uživanja omenjenega zdravila, po nekaterih drugih ocenah pa naj bi bilo takšnih primerov blizu 2000. Več tisoč pa jih danes živi s težkimi zdravstvenimi težavami.
Nekatere ženske, ki so bile odličnega zdravja, ko so začele jemati zdravilo, se na koncu niso mogle povzpeti niti po stopnicah in so bile obsojene na trajne srčno-žilne težave, ki so jih omejevale v njihovem vsakodnevnem življenju. Servier je do zdaj izplačal skoraj 132 milijonov evrov odškodnin.
Obtoženi, da so več desetletij namerno zavajali bolnike
Sojenje bo poskušalo odgovoriti na vprašanje, zakaj je bilo zdravilo na trgu sploh prisotno toliko časa. Odvetniki trdijo, da je zasebni laboratorij več desetletij namerno zavajal bolnike, pri tem pa so jim z neukrepanjem pomagale tudi oblasti. Servier med drugim obtožujejo, da je od prodaje zdravila zaslužil najmanj milijardo evrov, čeprav je bil seznanjen z nevarnimi posledicami njegovega uživanja.
Francoski regulator na področju zdravil, Agence National de Sécurité du Mediciament, pa je obtožen, da ni ravnal v smeri preprečitve smrti in poškodb bolnikov. Da je ravnal pomanjkljivo, kar zadeva pregleda in nadzora nad omenjenim zdravilom. Poleg tega jih obtožujejo, da so ravnali prepočasi in da so bili farmacevtskemu podjetju preveč naklonjeni. V agenciji so že napovedali polno sodelovanje v postopku sojenja, poleg tega pa zatrdili, da trenutno delujejo v skladu s strožjimi etičnimi pravili.
Alarm glede uživanja zdravila je bil sprožen leta 2007, ko je Irene Frachon, specialistka za pljučne bolezni, med pregledom kartoteke pacienta opozorila na povezavo med uživanjem Mediatorjem in resnimi okvarami srca ter pljuč. "Sojenje predstavlja ogromno olajšanje Kočno bomo videli konec neznosnega škandala," je Franchonova povedala ob začetku sojenja. "To tako imenovano zdravilo je v resnici strup."
Zdravila s trga niso umaknili vse do leta 2009, medtem ko so v Španiji in Italiji to storili že veliko let prej. V Združenem kraljestvu in v ZDA pa Mediator sploh ni dobil zelene luči regulatorjev.
V obtožnici na 677 straneh so sodniki zapisali, da je Servier "zavestno prikril resnične lastnosti zdravila" iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja in skril medicinske študije, ki so bile za izdelek neugodne.
Škandal v Franciji traja že več kot desetletje, sprožil je tudi obsežne politične debate glede urejanja trga zdravil in lobistične moči farmacevtskih podjetij v državi, ki ima sicer eno najvišjih ravni uživanja zdravil na recept v vsej Evropi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.