Tujina

V Gazi aretirali palestinsko napadalko

Gaza/Jeruzalem/Kairo, 07. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Palestinske sile so v Gazi v noči na nedeljo aretirale Palestinko, ki je hotela izvršiti samomorilski napad, izraelska vojska pa je aretirala nekaj članov palestinskih uporniških skupin. Kljub manjšim incidentom, ki ogrožajo krhko premirje, pa se nadaljujejo pogovori predstavnikov izraelskih in palestinskih oblasti.

Dekle so aretirali, potem ko jo je prijavila njena družina, pri njej pa so našli pas z eksplozivom. Več podrobnosti ni znanih.

Izraelski ministri se kljub vsemu pogovarjajo s palestinskimi
Izraelski ministri se kljub vsemu pogovarjajo s palestinskimi FOTO: Reuters

Po navedbah izraelskih vojaških virov je bilo na nek položaj izraelske vojske na jugu območja Gaze na meji z Egiptom izstreljenih kakih 70 granat. O morebitnih žrtvah ne poročajo, izraelski vojaki pa na napad, ki naj bi popoldne trajal približno tri ure, niso odgovorili.

Hamas poziva Izrael k izpustitvi vseh zapornikov

Skrajno palestinsko gibanje Hamas je posvarilo Izrael, naj ne zadržuje palestinskih zapornikov. Nedeljska odločitev izraelska vlada o selektivnem izpuščanju palestinskih zapornikov – teh je v izraelskih zaporih okoli 8 tisoč - je načelen ukrep izraelske vlade, ki ga ni mogoče takoj začeti izvajati. Ta diskriminatoren pristop do zapornikov sta že v nedeljo zavrnila vodilni predstavnik Hamasa Ismail Hanijeh in palestinski minister, pristojen za politične zapornike, Abdel Razek.

"Hamas opozarja sionističnega sovražnika, da bo edini odgovoren za posledice, če zapornikov ne bo izpustil. Odločitev Izraela, da ne bo izpustil zapornikov pripadnikov gibanja Hamas, Islamski džihad in Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (PFLP), je negativna in nesprejemljiva, " je navedeno v sporočilu gibanja.

Izraelski mediji pa so poročali, da naj bi oboroženo krilo skrajnega gibanja Hamas, Brigade Ezedina al Kasama, nedavno razglašeno premirje skrajnih skupin izkoristilo za okrepljeno oboroževanje in kopičenje raket kasam, katerih izdelavo naj bi pospešili. Mediji so pri tem navajali visoke predstavnike izraelskih vojaških obveščevalnih služb. Rakete kasam imajo domet 12 kilometrov.

Isti viri so prav tako povedali, da je bilo opozoril pred morebitnimi protiizraelskimi atentati v začetku tedna 28, pred začetkom omenjenega premirja pa jih je bilo 58.

Aretacija dveh palestinskih voditeljev

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak pa dvomi v trajnost premirja, ki so ga nedavno razglasila palestinska skrajna gibanja. "Nočem biti pesimist, ker želim, da v regiji zavlada mir. A zelo dvomim," je povedal. "Upam, da se bo izraelska vlada držala premirja, osvobodila zapornike in se umaknila iz ozemlja, ki jih je zasedla od druge palestinske vstaje septembra 2000 ter da bodo pogajalci našli rešitev vprašanja. Če ne, menim, da bi se razmere lahko zapletle," je dodal Mubarak.

Izraelska vojska je na Zahodnem bregu aretirala vodjo skupine Islamski džihad v Dženinu Hasana Hamaseha in lokalnega voditelja skupine Brigade mučenikov Al Akse v Tubasu Ahmada Daragmeha. Islamski džihad je zaradi tega že zagrozil, da bo, če se bodo napadi izraelske vojske nadaljevali, prekinil pred dobrim tednom razglašeno premirje.

Premirje, ki so ga 29. junija razglasile štiri glavne palestinske skupine, predvideva trimesečno brezpogojno prekinitev napadov na izraelske cilje, medtem ko je izraelska stran v zameno sklenila umakniti svoje sile s severa območja Gaze in iz Betlehema.

Pogovori palestinskih in izraelskih ministrov

Vodja izraelske diplomacije Silvan Šalom in palestinski minister za informiranje Nabil Amr sta se prvih pogovorih sploh menila o boju proti vzpodbujanju sovraštva in nasilja. To vprašanje, ki ga vključuje tudi bližnjevzhodni časovni načrt, je "izjemno pomembno", je po srečanju izjavil Šalom. Dodal je, da je potrebno sprejeti strateško odločitev in opustiti govorico sovraštva in nasilja ter na obeh straneh zagotoviti izobraževanje, naklonjeno razumevanju in sožitju. Izraelski minister, ki je v preteklosti pogosto kritiziral palestinske oblasti, da jim ni uspelo ustaviti pozivov k nasilju v palestinskih šolah in medijih, je obenem izrazil zadovoljstvo, "da so bile v zvezi s tem vprašanjem v preteklih dneh zabeležene pozitivne spremembe".

Oblikovanje te komisije so napovedali po srečanju izraelskega premiera Ariela Šarona in njegovega palestinskega kolega Mahmuda Abasa 1. julija.

Amr in Šalom sta se srečala v okviru skupne komisije proti vzpodbujanju nasilja in sovraštva. Amr je ob tem dejal, da se bo ta delovna skupina redno srečevala, "da bi določili koncept vzpodbujanja k nasilju in njegove pojavne oblike".

Danes je potekalo tudi srečanje med izraelskim pravosodnim ministrom Josefom Lapidom, njegovim palestinskim kolegom Abdelkarimom Abujem Salahom in palestinskim ministrom, pristojnim za zapornike Nihamom Abdelom Razakom. Pogovarjali so se o palestinski zapornikih, glede katerih se je Izrael zavezal, da jih bo izpustil, ter o sodelovanju na področju pravosodja.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1