Kot je sporočil Inštitut za varovanje zdravja se je v Grčiji povečalo število okužb dihal, od katerih so se nekatere zapletle z vnetjem srca oziroma osrčnika. Virusno obolenje naj bi predvidoma povzročali coxackievirusi, vendar so točnejša poizvedovanja o povzročiteljih še v teku. Grški center za obvladovanje nalezljivih bolezni je zato poostril spremljanje teh okužb ter postavil definicijo primera.
Po vsem sodeč se doslej omenjena virusna bolezen razvije v desetih dneh po začetku simptomov okužbe dihal. Simptomi bolezni so podobni kot pri gripi: bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, pekoče žrelo, glavobol, izguba apetita in težave pri dihanju, v nekaterih primerih pa tudi vnetje srčne mišice.
Zabeležili so 39 primerov, od tega 3 smrtne primere. Dve ženski sta umrli na Kreti, ena pa v mestu Ioannina na severu Grčije. Zaradi bolezni so tako doslej hospitalizirali 29 ljudi. Osem oseb je ostalo na opazovanju, ostale pa naj bi v kratkem odpustili iz bolnišnice. Kot menijo zdravniki naj bi bile tri smrtne žrtve prej naključje, sumijo pa, da naj bi virus na svoje starše prenašali otroci.
Zaprti vrtci, šole in univerze
Kot je povedal grški minister za zdravstvo Alekos Papadopoulos bodo vrtci, šole in univerze zaprte do konca tedna oziroma do 5. maja, ko se bodo končali pravoslavni velikonočni prazniki. Papadopoulos poudarja, da virus po vsem sodeč ni nevaren za otroke, vendar naj bi ga prav otroci prenašali na svoje starše, zato lahko zaprtje vrtcev, šol in univerz pripomore k preprečevanju nadaljnje širitve bolezni.
Grško ministrstvo za zdravstvo je pozvalo prebivalstvo, naj ne podleže paniki, obenem pa svetuje, naj se ljudje ne udeležujejo množičnih prireditev in da poostrijo higienske ukrepe. Po mnenju vlade zaenkrat ni razlogov, da bi razglasili epidemijo.
O bolezni tudi na srečanju v Madridu
Na sestanku Evropske komisije na temo možnosti obveščanja in hitrega ukrepanja v primeru nalezljivih bolezni so strokovnjaki sprejeli odločitev, da potovanj v Grčijo ne odsvetujejo. Srečanja se udeležuje tudi predstojnica Centra za nalezljive bolezni Alenka Kraigher, ki je kot razloge za omenjeno odločitev navedla dobro ukrepanje grških oblasti in stroke pri obvladovanju in spremljanju omenjenih virusnih obolenj.
Po besedah Kraigherjeve se omenjena bolezen začne s splošnimi znaki, značilnimi za prehlad, ter z znaki obolenja dihal (vročina, mišične bolečine, pekoče žrelo, glavobol in izguba apetita), po nekaj dneh pa se lahko pojavijo različni zapleti. Če se bolezen zaplete, lahko pripelje do vnetja srčne mišice, kar je tudi vzrok smrti treh oseb v Grčiji.
Ogorčenost grških turističnih delavcev
Grški turistični delavci ministrstvu za zdravje očitajo, da se je na pojav virusa odzvalo pretirano. Ogorčeni so predvsem hotelirji na Kreti, saj je zaradi zaprtja šol in univerz prišlo do številnih odpovedi počitniških rezervacij. Odločitev grškega ministra za zdravje Alekosa Papadopulosa, da se zaprejo vse šole v državi, so kritizirali tudi nekateri grški zdravniki, saj je po njihovem mnenju "širjenje strahu nevarnejše kot širjenje bolezni".
V Grčijo potuje tudi veliko Slovencev
V teku prvomajskih praznikov v Grčijo potuje tudi približno tri tisoč slovenskih državljanov. Samo z največjo slovensko turistično agencijo Kompas Holidays naj bi tako v Grčijo potovalo 700 potnikov. Kot trdijo na agenciji so od grškega ministrstva za zdravstvo prejeli uradno poročilo, kjer ni navedeno, da bi bilo v Grčijo nevarno potovati. Tudi Inštitut za varovanje zdravja potovanja v Grčijo zaenkrat ne odsvetuje, na turistični agenciji pa zatrjujejo, da v primeru, da zboli nekdo izmed njihovih potnikov, zagotovijo tudi njegov povratek v Slovenijo.