Ob aretaciji Radovana Karadžića prihajajo v javnost različne informacije o tem, kdo je zaslužen za razkrinkanje identitete človeka, ki se je predstavljal kot Dragan Dabić.
Britanski časnik The Daily Telegraph poroča, da je Ratko Mladić izdal Karadžića, da bi rešil sebe. Informacije naj bi jim zaupal vir blizu nemški obveščevalni službi. V zameno za informacije o Karadžiću naj bi Mladić dobil obljubo, da mu bodo sodili v Srbiji. Vir tudi trdi, da so pri aretaciji Karadžića sodelovale ameriška CIA ter nemške, britanske in francoske obveščevalne službe, hkrati pa naj bi si Evropa želela Srbijo v EU in tako čim bolj stran od Rusije.
Karadžićev odvetnik Svetozar Vujačić sicer trdi, da se je nekdanji vodja bosanskih Srbov želel predati v januarju 2009, saj bi mu takrat že morali soditi v Srbiji. Haaško sodišče, ki je bilo ustanovljeno leta 1993, mora procese na prvi stopnji končati leta 2008, prizivne postopke pa do leta 2010.
Vujačić je povedal tudi, da se Karadžić dobro počuti in da so ga na njegovo željo obrili in ostrigli. Odvetnik je povedal, da je brez brade in dolgih las Karadžić popolnoma prepoznaven ter da se ni niti malo postaral. Dodal je, da je Karadžić ponosen na vse, kar je storil. "Reševal je Srbe pred masakrom, ki bi ga izvedli Muslimani in Hrvati," je povedal Vujačić.
Srbski notranji minister in vodja socialistične stranke (SPS) Ivica Dačić naj bi po poročanju beograjskih dnevnikov izjavil, da so nekdanjega vodjo bosanskih Srbov ščitile srbske tajne službe. "Tajne službe so ga ščitile, tajne službe so ga sedaj predale," naj bi ob aretaciji Karadžića izjavil Dačić. Pri aretaciji Karadžića naj namreč ne bi sodelovala policija.
Dačić, ki vodi stranko umrlega nekdanjega srbskega predsednika in haaškega obtoženca Slobodana Miloševića, naj bi nasprotoval aretaciji Karadžića in naj bi vanjo privolil le, če bi se obtoženec sam predal.
Identiteta umrlega človeka
Po poročanju televizije B92 je oseba z imenom Dragan Dabić umrla že leta 1993 v Sarajevu. Policija še preverja, kdo je Karadžiću omogočil pridobitev lažnih dokumentov.
Po poročanju beograjskega tednika Vreme, je Karadžić osebno izkaznico umrlega dobil leta 1999, v času, ko je takratno Jugoslavijo bombardiral Nato. Pridobil jo je v Rumi, na tamkajšnji policijski postaji pa se je prijavil kot begunec iz Dvora na Uni.
Lažna imena s popolnoma veljavnimi dokumenti so uporabljali tudi ostali haaški begunci. Tako je tudi Stojan Župljanin ob aretaciji pri sebi imel dokumente na ime Branislav Vukadin, ki je živel v BiH in umrl že pred desetimi leti.
Da bi nekdo v Srbiji pridobil osebni dokument, je sicer potrebno predati potrdilo o državljanstvu, rojstni list in tudi staro osebno izkaznico oziroma kakšen drug dokument, ki ga je pristojnim potrebno pokazati zgolj zaradi potrditve identitete. Preden pa nekdo lahko dobi osebno izkaznico, mora pustiti tudi prstni odtis (ponavadi odtis kazalca).
Karadžićev brat Luka je v pogovoru za Večerne novosti povedal, da je Radovan pomirjen. Nekdanji vodja bosanskih Srbov naj bi zameril le Borisu Tadiću, ker pristojni niso počakali še pol leta oziroma toliko, da bi sodišče v Haagu zaključilo s svojim delom. Luka je izpostavil, da bi njegovega brata lahko aretirali in to skrivali, dokler ne bi minilo omenjeno obdobje. Nato bi mi lahko sodili v Srbiji. "Ne samo zaradi Radovana, pač pa tudi zaradi Srbije,“ je dodal Luka Karadžić.
Kdo je (bo) dobil nagrado?
Ameriška vlada je ponujala denarno nagrado 5 milijonov dolarjev za informacije o Radovanu Karadžiću. Srbska vlada pa je za Karadžićevo 'glavo' ponujala milijon evrov. Strokovnjaki trdijo, da je denarno nagrado okoli 6,6 milijona dolarjev že nekdo pobral.
Bivši direktor beograjske policije Marko Nicović je po poročanju Dnevnika.hr povedal, da je bil Karadžić prijet ravno zaradi denarne nagrade. "Prepričan
sem, da je Karadžića izdal nekdo njemu blizu ter da bo za to
informacijo bogato nagrajen. Po njegovem prepričanju bo dobil tako 5
milijonov dolarjev, kot tudi milijon evrov. Ko je bil Milošević poslan
v Haag, se je govorilo, da je Djindjić prejel nagrado za njegovo
izročitev. Verjamem, da je bila takrat izplačana, tako kot sedaj," pravi Nicović.
'Usoden' pogovor s sorodnikom
Odvetnik prijetega haaškega obtoženca je napovedal, da se bo Karadžić v Haagu zagovarjal sam, poroča spletni časopis B92. "Karadžiću bo pomagala pravna in strokovna ekipa, v Haagu pa se bo branil sam, kot to mojstrsko počne Vojislav Šešelj," je povedal Vujačić novinarjem pred beograjskim sodiščem za vojne zločine.
Vujačić je za televizijsko postajo Fox povedal, da se je Karadžić zadnja tri leta skrival v Beogradu, zanj pa je bil 'usoden' pogovor z enim od sorodnikov, kateremu je prisluškovala srbska varnostno obveščevalna služba, piše srbski spletni portal mtsmondo.com.
"Nihče, s katerim je bil v stiku zadnja tri leta v Beogradu, ni vedel, da gre za Karadžića,“ je povedal Vujačić in dodal, da je bil Karadžić zelo spreten v skrivanju lastne identitete. "Še jaz ga ne bi prepoznal.“
Kot je še razkril, je bil Karadžić lociran 20 do 25 dni nazaj, ko je
srbska varnostno obveščevalna služba prisluškovala pogovoru med njim in
njegovim sorodnikom. "Karadžića so locirali ter ga začeli zasledovati," dodaja njegov odvetnik.
"Zaenkrat se bo Karadžić zagovarjal z molkom, v Haagu pa bo vse razkril." Pri tem pa Vujačić ni želel izrecno pojasniti, kaj bo njegov klient razkril na mednarodnem sodišču v Haagu. "Ne vem, kaj bo povedal v Haagu. Ne vem, kako nevarne so te informacije za določene ljudi,“ je odgovoril na vprašanje, ali bo Karadžić v Haagu razkril, kdo vse je vedel, da se ubežnik skriva v Beogradu.
Vujačić pa je prepričan, da je prejšnji direktor srbske varnostno obveščevalne službe imel več informacij o Karadžićevi lokaciji kot zdajšnji. "Skupaj z nekdanjim premierjem sta to informacijo prikrivala,“ dodaja Karadžićev zagovornik.
Po njegovih besedah je srbska varnostno obveščevalna služba
zasegla tudi Karadžićev prenosni računalnik, prav tako pa so zasegli še
nekaj njegovih stvari. Razkril je še, da so Karadžića v torek popoldne
v zaporu ostrigli in pobrili.
Kaj pa Mladić?
Čeprav so se pojavile informacije, da je Karadžić izdal prav Mladić, pa ni jasno, kolikšen napredek so pristojni ograni naredili pri iskanju nekdanjega generala bosanskih Srbov.
"Ne moremo biti zadovoljni z eno aretacijo, čeprav je ta pomemben signal," je v Bruslju poudaril vodja francoske diplomacije Bernard Kouchner, ki je vodil zasedanje zunanjih ministrov EU. "Nujno je zadostiti pravici, da lahko pride mir," je poudaril Kouchner in opozoril, da je Mladić še na prostosti.
Mladić bolje varovan od Karadžića?
Obveščevalne službe imajo podatke o generalu Mladiću, vendar je bolje zaščiten od Karadžića, zato ga še niso prijeli, so se razpisali srbski mediji. Kot je v pogovoru za hrvaški spletni časopis Dnevnik.hr povedal profesor na Fakulteti za varnost Zoran Dragšić, so državne inštitucije na dobri poti k prijetju Mladića. "Prepričan sem, da je varnostna služba prišla na sled Karadžiću ravno, ko je iskala Mladića. Državni organi imajo informacije o Mladiću. Obroč okoli njega se bo kmalu sklenil in mislim, da ga bodo kmalu aretirali. Sedaj ni več dvoma v politično voljo Beograda, da sodeluje s Haagom. Ko bo Mladić lociran, ga bodo aretirali in predali," je prepričan Dragšić.
Tudi vojni analitik Aleksander Radić je prepričan, da je tajna služba vedno bližje Mladiću. "Jasno je, da je bila oblast bolj naklonjena Mladiću, Karadžić pa je bil bolj prepuščen sam sebi. Seveda je imel zaveznike, ne pa državne zaščite, verjetno vse od časa, ko so se ohladili odnosi med njim in Slobodanom Miloševićem. Obstajajo dokazi, da Srbija ve, kje se nahaja Mladić. Že leta 2002 je bilo rečeno, da se nahaja v Srbiji. Tudi, če ga država več ne ščiti, ima še vedno veze z vplivnimi ljudmi v različnih državnih institucijah, v tem smislu je bolj zaščiten od Karadžića," je prepričan Radić.
Karadžića tri dni nezakonito zadrževali?
Že včeraj nam je v telefonskem pogovoru Karadžićev zastopnik dejal, da se njegov klient počuti dobro. Preiskovalni sodnik, ki ga je zaslišal, mu je izrekel pripor ter podal obtožnico haaškega sodišča za izročitev mednarodnemu sodišču. Na vprašanje, ali se bo pritožil, je povedal: "Seveda imam pravico do pritožbe, prepričan pa sem, da bodo mojo pritožbo zavrnili. Ampak to delam povsem zavestno, ker jim želim pokvariti njihove namere, saj ga želijo še ta teden izročiti Haagu. Tako bo pritožba to nekoliko podaljšala in Karadžića ne bodo mogli izročiti pred nedeljo,“ odgovarja Vujačić. V teh dodatnih dneh ga bodo lahko obiskali hčerka, sin in soproga. Težava pa je, da so jim mednarodne oblasti v BiH prepovedale zapustiti državo. Vujačić je danes po poročanju B92 povedal, da bo pritožbo vložil v petek, ob 19.55 uri, na pošti izven Beograda in tako ocenil, da Karadžića oblasti ne bodo mogle predati pred ponedeljkom.
Kot je še dodal Vujačić, so Karadžića tri dni nezakonito zadrževali na neznani lokaciji, saj so ga aretirali že v petek zvečer, na avtobusu iz Novega Beograda proti Batajnici. Ponovil je še, da bo vložil tožbo proti osebam, ki naj bi Karadžića aretirale že v petek zvečer in so ga nato zadrževale do ponedeljka zvečer, ko je bil prepeljan pred preiskovalnega sodnika.
Predsednik nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić je zanikal trditve Karadžićevega odvetnika, da je bil Karadžić aretiran že v petek, piše B92. Ugibanja nekaterih medijev, ali je do aretacije prišlo na avtobusu, ni želel komentirati. "Mediji pišejo marsikaj, nekatere stvari je potrebno preveriti, zato vam ne morem odgovoriti na to vprašanje," je povedal. "Aretacija se ni zgodila naključno, temveč na osnovi zbranih informacij. Dokler ga nismo aretirali, nismo bili stoodstotno prepričani, da bomo akcijo izvedli uspešno. Nič se ni zgodilo slučajno, na primeru smo resno delali.“
Po njegovem prepričanju je aretacija "jasen znak, da se haaški obtoženci ne morejo večno skrivati. Nikoli nismo trdili, da so, niti da niso v Srbiji. Pri oceni lokacije moramo biti izredno previdni,“ je povedal. Politična volja za aretacijo obtoženih je bila prisotna tudi v nekdanji vladi, meni, zato "nihče ne more trditi, da v tistem času ni bilo sodelovanja." Spomnil je še, da je bilo Haagu izročenih 44 obtoženih, na begu sta še dva, Ratko Mladić in Goran Hadžić.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.