O številu umrlih poročajo iz dveh bolnišnic v mestu Muzaffarpur v indijski zvezni državi Bihar, ki je znana po bujnih sadovnjakih eksotičnega sadeža liči.
Pri vseh otrocih so se pokazali simptomi sindroma akutnega encefalitisa, je povedal vodja tamkajšnjega univerzitetnega medicinskega centra in bolnišnice Ashok Kumar Singh in dodal, da je večina utrpela nenadno izgubo glukoze v krvi, kar lahko vodi do vnetja možganov.
Najmanj 40 drugih otrok, ki so se pritoževali zaradi podobnih simptomov, pa se zdravi na oddelkih za intenzivno nego. "Trudimo se po naših najboljših močeh, da jih rešimo," je dejal Kumar Singh. "Ministrstvo za zdravje je sicer že izdalo tudi opozorila staršem, naj poskrbijo za svoje otroke v vročih dneh, ko se dnevne temperature dvignejo nad 40 stopinj Celzija."
Vsakoletni izbruhi omenjene bolezni, ki sovpadajo s sezono zorenje ličija, so v Muzaffarpurju in sosednjih okrožjih stalnica že vse od leta 1995. Rekordno število smrtnih žrtev je skrivnostna bolezen, znana tudi pod imenom "Čamki bukar", zahtevala leta 2014. Umrlo je 150 ljudi.
Leta 2015 so ameriški raziskovalci prišli do spoznanja, da bi lahko bila možganska bolezen povezana s toksično snovjo, ki jo najdemo v že omenjenem eksotičnem sadju. Obenem so izrazili prepričanje, da bi bilo o vzrokih za bolezen, ki vodi v epileptične napade, spremenjeno duševno stanje ter smrt v več kot tretjini primerov, treba izvesti večje število raziskav.
Izbruhe omenjene nevrološke bolezni so sicer zaznali tudi v Bangladešu in Vietnamu. Gre za še dve območji, kjer prav tako rastejo nasadi ličijev.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.