Predstavnik komisije ZN za nadzor orožja (UNMOVIC) Dimitri Perricos je pojasnil, da rezultati inšpekcij UNMOVIC ne bodo izročeni "nobeni tretji strani", temveč jih bodo poslali le na sedež Združenih narodov v New York.
Perricos je še povedal, da bo po prihodu inšpektorjev v nek objekt na tem območju "gibanje zamrznjeno". "Ne želimo, da bi kdo takrat iz objekta odšel ali prišel ter kaj prinesel ali odnesel. Poslopja želimo videti takšna, kot so," je dodal Perricos. Povedal je še, da bodo inšpektorji s pomočjo satelitskih posnetkov vnaprej poznali število izhodov iz objektov, ki jih bodo zaprla posebna vozila.
V ponedeljek je v Irak prispelo prvih 17 inšpektorjev, od katerih jih 11 spada pod UNMOVIC, ki je odgovoren za nadzor nad kemičnim in biološkim orožjem, 6 inšpektorjev pa spada pod Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), ki je odgovorna za nadzor nad morebitnimi programi razvoja jedrskega orožja.
Blix: Irak obljublja polno sodelovanje
Blix je VS zatrdil, da mu je Bagdad obljubil polno sodelovanje, pa tudi, da bodo imeli inšpektorji dostop do vseh krajev in objektov, ki jih bodo želeli pregledati. To velja tudi za osem predsedniških palač Sadama Huseina, čeprav so Iračani ob tem opozorili, da to niso tovarne in namignili, da se bodo morali inšpektorji temu ustrezno obnašati.
Blix je prav tako dejal, da je oblastem v Bagdadu priporočil, naj dobro pregledajo vsa skladišča in vse zaloge preden do 8. decembra predajo deklaracijo, o tem koliko orožja ali snovi za izdelavo le-tega imajo na voljo. Irak je doslej trdil, da je popolnoma prekinil z vsemi programi razvoja orožja za množično uničevanje. Resolucija 1441 zahteva, da Bagdad do 8. decembra razkrije vse podrobnosti, v nasprotnem primeru pa bo to pomenilo kršitev resolucije in po mnenju Washingtona dovolj dober razlog za začetek vojaške operacije proti režimu predsednika Sadama Huseina.
Po božiču bodo inšpektorji začeli s pravim delom
Blix pričakuje, da bo do božičnih praznikov v Irak prišlo do 100 inšpektorjev, do konca tega tedna pa bodo imeli na voljo tudi prvega od skupaj osmih helikopterjev, s katerimi se bodo podajali na inšpekcije. Blix novinarjem ne bo pustil blizu krajev inšpekcij, vendar dopušča možnost, da jih tja po koncu opravljenega dela pripeljejo Iračani.
Program nafta za hrano so podaljšali samo za devet dni
Varnostni svet je tudi za devet dni podaljšal izvajanje programa pomoči Iraku "nafta za hrano", katerega namen je omiliti vpliv mednarodnih sankcij proti Bagdadu na iraško prebivalstvo. Program bi sicer morali podaljšati za 180 dni, čemur pa so nasprotovale ZDA, ki zahtevajo, da se pred tem spremeni seznam izdelkov, katerih izvoz v Irak je prepovedan.
Washington zahteva prepoved izvoza izdelkov, ki se lahko uporabljajo tudi v vojaške namene, je povedal ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte.
Moskva: Inšpekcije v Iraku morajo voditi v odpravo sankcij
Rusko zunanje ministrstvo ocenjuje, da bi moralo nadaljevanje inšpekcij orožja v Iraku voditi v odpravo sankcij proti tej državi. Delo inšpektorjev "bi morala biti pomembna etapa na poti k splošni rešitvi iraškega problema prek političnih in diplomatskih sredstev, ki bi vodilo v odpravo sankcij," je rusko zunanje ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost. ZN so sankcije proti Iraku uvedle pred dvanajstimi leti, po iraški invaziji na Kuvajt. Moskva, tradicionalna zaveznica Iraka, redno poziva k odpravi sankcij proti Bagdadu, kar ZDA zavračajo, dokler bo na oblasti Sadam Husein.
Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo objavilo po srečanju namestnika ruskega zunanjega ministra Jurija Fedotova in vodje inšpektorjev v Iraku Hansa Blixa, ki je potekalo v New Yorku.
Izrael se želi braniti z nemškimi patrioti
Izrael je Nemčijo zaprosil, naj mu da na razpolago svoje protiletalske rakete vrste patriot, domnevno zato, da bi izboljšal svojo obrambo pred morebitnimi iraškimi napadi, je sporočil neimenovani vir z nemškega obrambnega ministrstva. Isti vir je dodal, da nemška stran zahtevo preučuje, drugih podrobnosti pa ni povedal. Izraelsko obrambno ministrstvo pa zatrjuje, da prošnja ni v nikakršni zvezi z iraško krizo.
Nemški obrambni minister Peter Struck je v zadnjih dneh večkrat zavrnil trditve, da so ZDA zahtevale, naj Nemčija v primeru napada na Irak dobavi svoje protiletalske rakete. Je pa Nemčija prejšnji teden potrdila, da je med 50 državami, ki so jih ZDA povprašale, kaj bi lahko prispevale v vojaški akciji v Iraku.