Bukarešta se je z napotitvijo novih sil v Irak odzvala na prošnjo Združenih narodov, je povedala tiskovna predstavnica romunskega predsednika Traiana Basescuja Adriana Saftiou. Romunija ima v Iraku trenutno 800 vojakov. Bukarešta je drugače lani zavrnila možnost, da bi v državo napotila dodatne enote, kot razlog pa je navedla pomanjkanje sredstev.
Novi romunski obrambni minister Teodor Atanasiu je povedal, da se bo njegova država še odločila, ali bo po volitvah obdržala svoje vojake v Iraku ali jih bo umaknila.
Iraški volivci se registrirajo v tujini
Iračani, ki živijo v tujini, so se v ponedeljek začeli registrirati za udeležbo na splošnih volitvah v Iraku, ki so načrtovane za 30. januar. Po podatkih Mednarodne organizacije za migracije (IOM) živi v tujini do 1,2 milijona iraških volilnih upravičencev, vendar bo točna številka znana šele po koncu registracije.
Ena glavnih skrajnih skupin v Iraku, Islamska vojska v Iraku, pa je vse Iračane, ki se bodo udeležili volitev, razglasila za "nevernike". V izjavi, ki je bila objavljena na neki islamski spletni strani, je organizacija zapisala, da je udeležba na volitvah greh, saj ideja demokracije nasprotuje načelom islama.
Racije se vrstijo
V Iraku pa so ameriške sile dva tedna pred volitvami začele izvajati niz racij v severnem in osrednjem delu države, pri tem pa aretirale več deset ljudi. Uporniki so pred volitvami okrepili napade, v katerih je bilo ubitih več kot 30 ljudi.
Uporniki so napadli nadzorno točko Buhriz v bližini Bakube, pri tem pa ubili sedem pripadnikov iraške narodne garde in štiri ranili. Trije vojaki so bili ustreljeni, enega so obglavili, trije so zgoreli v svojem vozilu, so sporočili varnostni viri.
V samomorilskem napadu z avtomobilom bombo pred policijsko postajo v Bajdžiju, 200 kilometrov severno od Bagdada, je bilo ubitih sedem policistov, 15 pa je bilo ranjenih, so sporočili policijski viri. Bajdži leži v t.i. sunitskem trikotniku, kjer so uporniki še posebej dejavni.
Najbolj vroče v Kutu in Mosulu
Večina napadov se je sicer zgodila v bližini Kuta jugovzhodno od Bagdada in Mosula na severu Iraka. Med drugim so bili v napadu pri Kutu ubiti trije iraški policisti, v drugem napadu pa so v napadu z granato umrli trije iraški vojaki. Na pogrebu nekega policista pa se je v množici razstrelil samomorilski napadalec, pri čemer je poleg sebe ubil še sedem civilistov.
Al Javer poziva k preložitvi volitev
Iraški predsednik Gazi al Javer medtem opozarja, da preložitev volitev za šest mesecev še vedno ne bi zagotovila umiritve nasilja. Uporniki bi morda počivali dva ali tri mesece, potem pa znova izvedli napade, je dejal predsednik.
Namestnik ameriškega obrambnega sekretarja Paul Wolfowitz je medtem priznal, da ameriške in iraške sile ne morejo ustaviti zastraševanja, ki ga pred volitvami v Iraku izvajajo uporniki. Kot je dodal, je varnostna grožnja večja, kot je bila na volitvah v Afganistanu oktobra lani. "Tudi v Afganistanu je bilo zastraševanje, vendar niso streljali volilnih uslužbencev na ulici ali ugrabljali otrok političnih kandidatov," je v Džakarti dejal Wolfowitz.