Tujina

V Iraku izpustili talce

Bagdad/Faludža, 05. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Libanonske oblasti so sporočile, da sta bila v sredo v Iraku izpuščena dva Libanonca, ki so ju ugrabili pred dvema mesecema.

Mohameda Husei in Maruana Kasarja, ki sta delala za neko libanonsko podjetje, so v sredo iz Faludže prepeljali v Bagdad, od koder sta danes poletela v Damask, od tam pa po cesti v Libanon. Libanonca sta povedala, da ju je 25. avgusta v bližini Ramadija, ko sta se peljala po cesti Aman-Bagdad, ugrabila skupina kakih 60 pripadnikov Islamske vojske. Podrobnosti o njuni izpustitvi in morebitnem plačilu odkupnine niso znane.

Uporniki so ubili že več kot 35 talcev,  za katere so menili, da sodelujejo z zavezniškimi silami
Uporniki so ubili že več kot 35 talcev, za katere so menili, da sodelujejo z zavezniškimi silami FOTO: Reuters

Odgovornost za ugrabitev Libanoncev je 2. oktobra na neki spletni strani prevzela Islamska vojska, ki je od Libanona zahtevala, naj umakne svoje državljane iz Iraka. Doslej je bilo v tej državi ugrabljenih in osvobojenih kakih 25 Libanoncev, večina po plačilu odškodnine.

Dobre novice prihajajo tudi iz Nepala. Tamkajšnje zunanje ministrstvo je namreč sporočilo, da je bil v Iraku izpuščen nepalski državljan, ki so ga uporniki ugrabili minuli teden. Junus Kavari, ki je delal za neko savdsko družbo, je zdrav in se počuti dobro. Kavarija so ugrabili v Bagdadu skupaj z Američanom, Filipincem in tremi Iračani. Dva Iračana so že izpustili, usoda ostalih talcev pa ni znana.

Američani svarijo

Ameriške sile so z zvočniki in letaki opozarjali prebivalce Faludže, da bodo aretirali vsakega moškega, mlajšega od 45 let, če bi ta poskušal priti ali zapustiti to mesto. Prav tako so prebivalce pozvali, naj jim pomagajo pri zajetju teroristov. Ženskam in otrokom pa predlagali, naj takoj zapustijo mesto.

Medtem pa je ameriška vojska zaprla ceste, ki vodijo v mesto, in ponovno z letali napadla oporišča privržencev mreže jordanskega skrajneža Abuja Musaba al Zarkavija, ki naj bi bil odgovoren za številne napade in ugrabitve v Iraku.

Ameriški vojaki v Faludži (Foto: Reuters)
Ameriški vojaki v Faludži (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Pri izvajanju varnostnih ukrepov v provinci Al Anbar sta v četrtek umrla dva marinca, štrije pa so bili ranjeni.

Zavezniške sile so bile tudi ponoči zelo dejavne. V petih letalskih napadih v 12 urah v noči na petek uničila več utrdb in skrivališč iraških upornikov v Faludži. V napadih so umrle tri osebe, štiri pa so bile ranjene. Ameriško letalstvo že več tednov skoraj vsak dan obstreljuje Faludžo.

Nove žrtve letalskih napadov (Foto: Reuters)
Nove žrtve letalskih napadov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V spopadih med policijo in skrajneži na vzhodu Iraka sta umrla dva otroka, štiri osebe pa so bile ranjene. Raketa je zadela hišo in pod sabo pokopala 3- letnega dečka in njegovo 12-letno sestrično.

Položaj je napet tudi v Ramadiju, kjer so iraške varnostne sile in ameriška vojska vdrle v mošejo. Po trditvah tiskovnega predstavnika ameriške vojske so v mošeji odkrili dve toni razstreliva, več raket in velike količine streliva ter aretirali 50 Iračanov.

V eksploziji bombe na severu Bagdada pa je bil v četrtek zvečer ubit ameriški vojak, še en je ranjen. Med vojaškimi operacijami v provinci al Anbar zahodno od Bagdada pa sta bila ubita dva ameriška marinca, štirje so ranjeni. Druge podrobnosti o incidentu niso znane.

V ameriških zaporih v Iraku še vedno mučenja in zlorabe

V ameriških zaporih v Iraku po navedbah iraških zdravnikov še vedno prihaja do mučenj in zlorab zapornikov. Primarij psihiatrične bolnišnice v Bagdadu Hašim al Zaini je v Berlinu povedal, da je njegovemu osebju vstop v ameriške zapore sicer prepovedan, da pa številni izpuščeni zaporniki zaradi duševnih pretresov iščejo pomoč na njegovi kliniki.

Iraška zdravnica Majsem Abdul-Vahab je pojasnila, da v njihovi kulturi velja za veliko sramoto, če ženska poniža moškega. Traja več let, da je žrtev spet sposobna zaupati. Brez mednarodne pomoči žrtve zlorab in mučenja komajda lahko oskrbimo.

Alavi za okrepitev pomoči Nato v Iraku

'Zelo smo veseli in hvaležni za vlogo NATO pri podpori Iraka in razvoju naših varnostnih sil. Veselimo se nadaljnje podpore Nato,' je dejal Alavi (foto: Reuters)
'Zelo smo veseli in hvaležni za vlogo NATO pri podpori Iraka in razvoju naših varnostnih sil. Veselimo se nadaljnje podpore Nato,' je dejal Alavi (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Iraški podpredsednik je izjavil, da bodo iraške volitve izpeljali 27. januarja. Datum, ki ga je določila iraška volilna komisija, mora potrditi še kabinet.

Predsednik začasne iraške vlade Ijad Alavi je pozval zvezo NATO, naj pospeši svoja prizadevanja za stabilizacijo Iraka. "Mislimo in verjamemo, da bi moral NATO pomagati in nas podpirati pri izgradnji demokracije, vladavine prava in človekovih pravic v Iraku," je v nagovoru Severnoatlantskega sveta dejal Alavi.

Alavi je prvič na obisku na sedežu severnoatlantskega zavezništva, ki ga je vojna v Iraku lani razdelila, saj sta predvsem Francija in Nemčija ostro nasprotovali napadu. Namestnik generalnega sekretarja NATO Alessandro Minuto Rizzo je Alaviju dejal, da so zaveznice sedaj zedinjene v nudenju pomoči pri vzpostavitvi varnosti v raku. "Zavezništvo bo sodelovalo z vami in vašo vlado ter Združenimi narodi, mednarodnimi silami in drugimi s skupnim ciljem okrepitve vaših institucij. Vizijo boljše prihodnosti stabilnega, demokratičnega in uspešnega Iraka delimo vsi za to mizo," je poudaril Minuto Rizzo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10