Usoda makedonskih talcev je za zdaj neznana, predstavniki podjetja, pri katerem so zaposleni, pa so sporočili, da so ugrabitelji pred dnevi za izpustitev talcev zahtevali odkupnino.
Makedonci, ki naj bi jih ugrabili pred devetimi dnevi, so bili del 40-članske ekipe gradbenih delavcev, ki so delali za ameriško gradbeno podjetje Sofan Engineering. Makedonce so po pisanju skopskega Dnevnika ugrabili, ko so se skupaj s še dvema delavcema podjetja peljali v ameriško oporišče 50 kilometrov iz Bagdada. Potovali so brez vojaškega spremstva, saj so jim rekli, da oborožene skupine napadajo zgolj vojake. Prestregla jih je skupina Iračanov, ki je tri delavce zadržala, dva je izpustila in jima naročila, naj od podjetja zahtevata njihovo izpustitev. Podjetje je o ugrabitvi molčalo, ker je o tem najprej želelo obvestiti svojce talcev. V Kumanovo, od koder prihajajo talci, bo še danes odpotoval predstavnik ameriške družbe, ki naj bi se srečal z njihovimi družinami.
Ugrabitelji ubili tri talce
Televizijska mreža Al Džazira poroča, da je skrajna skupina Al Tavhid va al Džihad usmrtila tri turške talce.
Ugrabljena francoska novinarja sta po navedbah francoskega veleposlanika v Bagdadu kljub temu, da se je v sredo iztekel ultimat ugrabiteljev za njuno izpustitev, "živa in zdrava". Po zadnjih podatkih naj bi ugrabitelji talca zdaj predali neki drugi skrajni islamski skupini, ki je nasprotovala ugrabitvi. Francoske oblasti zdaj upajo na ugoden razplet, skaterim bodo nadaljevali v petek. V Franciji se je v senci ugrabitve novinarjev začelo novo šolsko leto. S tem je v veljavo stopil tudi sporni zakon o prepovedi vidnih verskih simbolov v javnih šolah, ki vključuje nošenje muslimanskih rut. Kot so sporočili s francoskega ministrstva za šolstvo, se je šolsko leto začelo brez zapletov.
Francoski mediji so sicer vzbudili novo upanje za rešitev Georgesa Malbrunota in Christiana Chesnota. Televizijska mreža LCI je namreč poročala, da si Islamska vojska v Iraku prizadeva za časten izhod iz krize, s katerim si ne bi zapravili ugleda. Po poročanju so ugrabitelji, ki prihajajo iz različnih arabskih držav, med drugim tudi pod hudim pritiskom iraških upornikov, ki zahtevajo izpustitev talcev.
Francoske oblasti naj bi bile v stalnem stiku s posredniki, ki se pogajajo za izpustitev novinarjev. Pravijo, da sta novinarja živa, da pa večjo skrb vzbujajo zapletene razmere v Iraku. Za rešitev novinarjev se trudi tudi francoski zunanji minister Michel Barnier, ki je že odpotoval v Aman. Pridružili so se mu tudi francoski muslimanski voditelji, ki sicer nasprotujejo spornemu francoskemu zakonu, vendar kljub temu ne odobravajo ugrabitev. "Odhod muslimanske organizacije v Irak, kjer bodo v imenu islama, Boga in vseh muslimanov v Franciji zahtevali izpustitev talcev, je zelo simbolično dejanje. Skrajneži ne vedo nič o Franciji, kjer se živi v skladu z zakoni in tisti, ki se z zakoni ne strinjajo, nimajo pravice svoje nestrinjanje pokazati z ugrabitvami ljudi," je dejal Fouad Alaoui, sekretar Unije francoskih muslimanskih organizacij.
Nemirna noč v Faludži
Iz Iraka medtem poročajo o novem nasilju. V zračnem napadu ameriške vojske v okolici Faludže v noči na četrtek je bilo ubitih 17 ljudi, med katerimi so tudi otroci. Ameriško letalo je izstrelilo dve raketi na dve hiši. Po navedbah ameriške vojske je bil napad usmerjen na hišo, ki naj bi jo uporabljali pristaši Abuja Musaba al Zarkavija.